Ziya Meral

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 20 Aralık 2011 tarihinde yazılmıştır. Ziya Meral hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ziya Meral halen Londra'da yaşamakta olan bir yazar, araştırmacı, akademisyen ve insan hakları savunucusudur. İzmir'de büyümüş olan Ziya Meral, kısa süre Ankara'da Rus Dili ve Edebiyatı okuduktan sonra 4 yıl Doğu Asya'da yaşamış daha sonra ise İngiltere'ye taşınmıştır. Uzmanlık alanları Orta Doğu toplumarı ve siyaseti; insan hakları; din ve politika; etnik çatışmalar; toplumsal anı; geçiş dönemi adaleti; dünya dinleri teolojileri; felsefe ve karşılaştırmalı edebiyattır. İslamiyet ve insan hakları, Orta Doğu'daki azınlıklar ve dini özgürlük hukuk ve uygulamaları konularında uluslararası üne sahiptir. Sıkça dünyanın seçkin üniversitelerinde, konferanslarda ve seminerlerde konuşmalar yapmaktadır. Amerikan Temsilciler Meclisi, İngiliz Lordlar ve Avam Kameraları gibi meclislerde Orta Doğu ve Türkiye konuları üzerine uzman tanıklıklarda bulundu, brifing ve özel etkinliklerde konuştu. BBC World gibi seçkin uluslararası medya kurumlarının televizyon ve radyo yayınlarına sıkça yorumcu olarak katılmaktadır.

  Eğitim

  Lisansını İngiltere'de Brunel Üniversitesi'nde ve yüksek lisansını Filipinler'de International School of Theology'de teoloji alanında tamamladı.

  London School of Economics'te Sosyoloji alanında ikinci bir yüksek lisans tamamladı.

  Halen Cambridge Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi doktorası adayıdır.

  Aralarında İsrail, Çin, Hindistan, İran, Mısır, Nepal, Kuveyt, Ürdün, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğu bir çok farklı ülkede kısa dönem dersler aldı ve araştırmalarda bulundu.

  Yayınları

  Kitap


  Yazarın yaşam ve inanç üzerine düşüncelerini içeren Ve Tanrı Ağlıyordu adlı kitabı 2006 yılında Goa Yayıncılık tarafından basıldı.

  Makaleler

  Bir çok İngilizce güncel ve akademik makalesi yayınlanmıştır. Bunların çoğu yazarın kendi websayfalarında bulunmaktadır.

  Özel Raporlar

  Özellikle İran, Mısır, Türkiye ve genel olarak Orta Doğu'daki insan hakları konuları üzerine sivil toplum kurumları, uluslarasası örgütler ve hükümetlerin referans olarak kullandığı bir çok özel rapor yazmıştır.

  Bunlardan İngiliz ve Amerikan basınında ve uluslararası insan hakları çevrelerinde en çok ilgi çekeni ve tartışılanı dini özgürlük alanında Avrupa'nın en önde gelen sivil toplum kurumu Christian Solidarity Worldwide için 2008 yılında yazdığı, İslamiyet'i bırakıp başka dinlere geçenlerin karşılaştığı insan hakları ihlallerini ve bunun teolojik ve sosyo-politik nedenlerini işleyen No Place to Call Home: Experiences of Apostates from Islam and Failures of the International Community adlı rapordur. Rapor, Ziya Meral'in Ürdün, Mısır, Lübnan, Kuveyt, Türkiye, İngiltere ve İran'da İslamiyet'ten başka bir dine geçmiş kişilerle yaptığı roportajların yanı sıra dünyadaki Müslüman çoğunluklu ülkelerin hukuk ve uygulamalarındaki dini özgürlük konumu ve din değiştirmenin geçmişten şimdiki zamana kadar İslami düşüncedeki yerini içermektedir.

  Eylül 2010'da, Londra merkezli Legatum Institute Ziya Meral tarafından yazılan "Prospects for Turkey" adlı yeni bir rapor yayınladı. Türkiye'deki toplumsal ve siyasi değişimleri işleyen rapor, aynı zamanda Türk dış politikasındaki değişiklikleri analiz ediyor.

  Tiyatro

  Yazarın Kohelet adlı oyunu, 2010 Nisan ayından itibaren Tiyatro Altı Unsur tarafından Cadde Bostan Kültür Merkezi'nde sahnelenmeye başladı.
  20 Aralık 2011
  #1
 2. Ziya Meral Cevapları

soru sor

Ziya Meral