Zencefil

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Zencefil hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Zingiber Officinale’ olan Zencefil, zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Asya’nın tropik bölgeleridir. Başta Çin olmak üzere Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya’da yetişir. Zencefil bitkisi toprak altında köklerinde dallanmış şekilde yumrulara sahiptir. Bitkinin adı zencefil ‘boynuz şeklinde’ anlamına gelen kelimeyi çağrıştırdığı için Sanskritçe’den türemiş olduğu düşünülür. Mavi-yeşil renkli çiçekleri olan çokyıllık bir bitkidir.

  Zencefil bir bitki familyası olmaktan çok daha fazlasıdır. Baharatlı aroması ve kokusuyla yemeklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Hemen her türlü et yemeğini aromasıyla zenginleştirir. Ayrıca her çeşit çorbada, omlette, patates yemeğinde, pizzada, hamur işlerinde tadını özgürce sergiler. Dünya mutfağında zencefil, farklı damak tatları yaratmak, zengin soslar hazırlamak, salatalara müthiş lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında zencefilden yararlanılır.

  Hint, Asya ve Arap ülkelerinde binlerce yıldır bitkisel şifa geleneklerinde kullanılan zencefil, tarih boyunca pek çok hastalıkla mücadelede önemli bir yer tutmuştur. Çin’de 2000 yıldır mide hastalıklarının, bulantılarının tedavisinde zencefil kullanılmaktadır. 13. Yüzyılda yemeklerde baharat olarak kullanımı ile popülerlik kazanmıştır. Çinli, Asyalı ve Arap tüccarlar tarafından Avrupa’ya sokulan zencefil, buradaki halk tarafından da büyük ilgi görmüştür. Romalılar dönemine ait kayıtlarda bir kilo zencefil bitkisinin bir koyuna eşdeğer olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Kur’an’da adı geçen tek baharattır: “Orada katkısı zencefil olan bir kadehten de içirilir. Orada bir pınardır ki selsebil diye isimlendirilir.

  Zencefil bitkisinden; zencefil çayı, zencefil yağı, zencefil tentürü, zencefil kremi, zencefil macunu, zencefil ekstresi, zencefil ekstraktı, zencefil sabunu, zencefil şampuanı ve tütsüsü üretilir. Ayrıca içeriğindeki rezin ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında zencefil çayı içmenin gaz söktürmeye, mide bulantılarına, baş dönmesine, kronik ağrılara, kan şekerini düşürmeye, yüksek ateşe iyi geldiğine inanılır.[2]Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan zencefil, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Zencefil Cevapları

soru sor

Zencefil