Zehirlenmeler

İsimli konu WH 'İlk Yardım' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 1 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Zehirlenmeler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Mantar zehirlenmelerinin üstünde önemle durmak gerekir. Kural, en küçük kuşkuda, satın alınan ya da toplanan mantarları tahlil ettirmektir.

  Erken belirti veren (3-4 saat) zehirlenmeler, sindirim bozukluklarının yanısıra ruhsal bozukluklar (sinirlilik, hayal görme) da görülmesine karşın, zararlı değildir. Geç belirti veren (12-40 saat) zehirlenmeler çok tehlikelidir.

  Gerek erken, gerek geç belirti versin, bütün bu zehirlenmelerde çocuğu hemen kusturmak ve midesini yıkatmak gerekir. Ayrıca, çocuk bazı bitki ve otları zararsız sanarak yiyebilir. Bu durumda da hemen kusturulup, hekime gösterilmelidir.

  Midye zehirlenmesi çoğunlukla, mide yıkamayı ve barsakları boşaltmak için lavman yapılmasını gerektiren tahriş edici sindirim bozukluklarına yolaçar.

  Bazen alerji de yapabilir; bu durumda anti-histaminik ilaçlara başvurulur. Bazen de, kurar zehirlenmesini hatırlatan ve uygun yeniden canlandırma gerektiren geçici felçlere neden olur.

  Bazı balıkların (mersin, turna, bıyıklı bahk) yumurtaları, bazı dönemlerde zehirlenme yapabilir. Bayat balıklar da rahatsızlık, baş ağrısı, çarpıntı, baş ve boyun damarlarında genişleme ve kaşıntıya yolaçabilir.

  Bazı balıkların (iskorpit, v.b.) dikenlerine dokunmak da şiddetli bir acıya ve yerel ödeme neden olabilir. Dokunan yeri mikroptan arındırmak ve ağrı kesici bir ilaç vermek gerekir.


  alıntı
  1 Mart 2012
  #1
 2. Zehirlenmeler Cevapları

soru sor

Zehirlenmeler