Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır Zatürre Aşısının Yan Etkileri

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Pro Yazar üyesi tarafından 11 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır Zatürre Aşısının Yan Etkileri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır ve zatürre aşısının yan etkileri ile ilgili bu yazıda Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır Zatürre Aşısının Yan Etkileri hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Sağlık paylaşım uzmanından...

  zatürre aşısı ne zaman yapılır zatürre aşısı nerede yapılır zatürre aşısı yan etkileri zatürye belirtileri kronik zatürre

  [​IMG]

  Zatürre Hastalığı  Zatürre Nedir?[/H2]
  Halk arasında "zatürre" olarak bilinen pnömokok enfeksiyonları, özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığıdır.

  Streptokokus pnömoni bakterisinin neden olduğu pnömoni (pnömokok pnömonisi), küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve halihazırda kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder ve ölümle sonuçlanabilir.

  Hastalığın Belirtileri  • 39 dereceyi geçen ateş
  • öksürük
  • çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam

  Hastalığın Belirtileri

  Hastalık bazen genç erişkinlerde şiddetli bir titremenin ardından ateş yükselmesiyle birlikte aniden başlayabilir.

  Buna karşılık yaşlılarda son derece sinsi bir şekilde başlayabilir ve zatürre izlenimi vermeyebilir. Çok yaşlı hastalarda öksürük pek az olabilir, hiç balgam çıkmayabilir ve ateş de yükselmeyebilir. Ancak hasta yorgun görünür ya da bilinci bulanıklaşır. Vücut ısısı düşer ve şok tablosu ortaya çıkabilir.

  Zatürre olan hastalar tipik olarak grimsi renktedir, kaygılı görünürler ve ateş genellikle 39 derecenin üzerindedir.

  Zatürreye neden olan bakteriler, aynı zamanda kan ile tüm vücuda yayılarak bakteriyemi adı verilen tablo ve beyin zarında da menenjit gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler.

  Bu bakteriler zatürreye neden olduklarında, her 20 vakadan biri ölümle sonuçlanmaktadır.

  Aynı şekilde her 10 bakteriyemi vakasından 3'ü ölümle sonuçlanmaktadır.

  Zatürre nasıl bulaşır ?


  Zatürreye neden olan Streptokokus pnömoni (pnömokoklar), üst solunum yollarında normal florayla birlikte hastalığa neden olmadan barınabilen bir bakteridir. Bu durumda, bu bakteriyi taşıyan kişi diğer insanlara bulaştırma ve bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir durumda hastalanabilme riskine sahiptir.

  Pnömokoklar kişiden kişiye, bir iki metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşırlar. Bakteriler, tek başına ya da solunum damlacıklarıyla birlikte solunum yolundan vücuda girerler ve nazofarinkste (burun ve ağız boşluklarının birleştiği yer) bakteri kolonileri oluştururlar.

  Bakteri genellikle aile içinde, özellikle küçük çocuklar ve okul çoçukları arasında yayılma eğilimindedir. Hastalığın yayılması çoğu zaman viral üst solunum yolları enfeksiyonları ile birlikte olur. Bu enfeksiyonlar sonrasında, vücudun savunma sistemi zayıflayarak pnömokokların daha kolay bir şekilde hastalık oluşturabilmesine zemin hazırlar.

  Pnömokok enfeksiyonu grip kadar bulaşıcı olmamakla birlikte insanların kalabalık şekilde bir arada yaşadığı yerlerde, askeri kamplarda, tutukevlerinde ve yatılı okullarda zatürre salgınları görülebilir.

  Ne sıklıkta görülür ?


  Dünya sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada her yıl her 1000 kişiden 10-15'i zatürreye yakalanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl Pnömokoklara bağlı zatürreden 100 bin - 175 bin kişi, bakteriyemiden 50 bin kişi ve menenjitten 3 bin kişi hastaneye yatmaktadır. Yaklaşık 20 bin ila 40 bin kişinin de hayatını kaybettiği bildirilmektedir.

  Türkiye'de her yıl Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre yaklaşık 90 bin zatürre vakası görülmekte ve 2500 civarında kişi hayatını kaybetmektedir. Ancak uzmanlar Türkiye için gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu ifade etmekte ve yaklaşık 500 bin kişinin her yıl zatürreye yakalandığını belirtmektedirler.

  Zatürreden korunmak neden önemli?


  Zatürre (pnömoni), en gelişmiş ülkelerde bile, tanı ve tedavi yöntemlerinin, hastane ve yoğun bakım olanaklarının çok artmasına rağmen sık görülen ve ölümlere neden olan dünyanın bilinen en eski hastalıklarından biridir.

  Türkiye' de her yıl ortalama 500 bin kişinin bu hastalığa yakalandığı tahmin edililmektedir. Özellikle;

  • küçük çocuklar,
  • sigara içenler
  • yaşlılar,
  • kalp,
  • şeker,
  • böbrek ve
  • akciğer hastalarında (KOAH, bronşit, astım)

  ölümlere yol açabilmektedir.

  Tüm zatürre vakalarının yarısından pnömokok bakterisi sorumludur. Ayrıca, pnömokokların giderek penisilin ve başka birçok antibiotiğe karşı direnç kazanmakta oldukları saptanmıştır. Üstelik de, tıptaki tüm gelişmelere rağmen en gelişmiş ülkelerde bile kana mikrop karışan zatürrelerde ölüm oranı çok yüksektir.

  Bu nedenlerden dolayı zatürre hastalığından korunmak önemlidir.

  Pnömokokların yol açtıkları zatürre vakalarını önleyici bir aşı, bir çok kişinin yaşamını kurtaracak bir yöntemdir.

  Zatürre aşısı, pnömokoklara karşı koruyucu antikorların yapımını sağlayarak organizmayı bunlara karşı kuvvetli hale getirir. Pnömokokların 80'den fazla türü vardır. Aşı içinde bunların en çok hastalık yapabilme özelliği olan 23 tanesi bulunur. Bunlar da zatürreye neden olan pnömokokların %90'ını kapsamaktadır.

  Tek bir doz aşı ile yıllar süren bir bağışıklık elde edilmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda aşının 5 yıl sonra tek bir kez tekrarlanması önerilmektedir.

  Dünya Sağlık Örgütü, ölümcül sonuç doğurabilecek bu hastalık için özellikle risk gruplarının, özetle kalp, akciğer, böbrek hastaları, diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişilerle, 65 yaşını aşmış insanlar, huzurevi gibi toplu yerlerde yaşayanların aşılanarak zatürre'den korunması gerektiğini vurgulamaktadır.
  Kimler Zatürre Aşısı Olmalıdır?[/H2]


  2 yaş üzerindeki kronik hastaların ve 65 yaş üzerindeki herkesin*pnömokok*aşısı kurumlarınca geri ödeme kapsamında! detaylar için tıklayınız Pnömokok aşısı yapılması gereken risk grupları

  - 65 yaşın üzerindeki herkes*

  - Sigara içenler

  - Kronik hastalıkların varlığı nedeniyle zatürre hastalığı gelişme riski artmış hastalar

  • Kardiyovasküler hastalıklar
  • Akciğer hastalıkları
  • Diyabet
  • Alkolizm
  • Karaciğer sirozu
  • Beyin-omurilik sıvısı kaçağı

  - Bağışıklık sorunu olanlar

  • Dalağı fonksiyon görmeyen veya alınmış hastalar (asplenik hastalar)
  • Hodgkin hastaları
  • Lenfomalı hastalar
  • Multipl miyeloma vakaları
  • Kronik böbrek yetmezliği olanlar
  • Nefrotik sendrom vakaları

  Bağışıklık sisteminin baskı altına girdiği hastalığı olanlar (örn: organ nakledilenler, kemoterapi ve radyoterapi görenler)

  - Semptomatik veya asemptomatik HIV enfeksiyonu olanlar (AIDS'li hastalar)

  - Zatürre hastalığı veya komplikasyonlarının görülme riskinin yüksek olduğu bilinen özel çevrelerde veya kalabalık yerlerde yaşayanlar (örn: huzurevleri gibi)
  Pnömokok Aşısı (Zatürre Aşısı) Olması Gereken Risk Gruplarını Ne Zaman Aşılamalıyız?

  Hastaneden taburcu edilirken aşılama

  Ciddi pnömokokal hastalık nedeniyle hastaneye yatan her 3 kişiden ikisinin geçmiş 3-5 yıl içerisinde mutlaka hastaneye yatmış olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle, hastaneden taburcu edilirken aşılama, pnömoni nedeniyle tekrardan hastane tedavisine ihtiyaç duyulmasını azaltan bir önlemdir.

  Rutin doktor vizitleri

  65 yaş ve üstündekiler doktor kontrolleri ve herhangi bir nedenle doktora başvurdukları zaman aşılanabilirler.

  Grip sezonunda grip aşısıyla birlikte

  Grip ve zatürrenin ağır seyrettiği ve risk oluşturduğu gruplar hemen hemen aynıdır. Bu nedenle, grip aşısı olmak için doktora giden yukarda tanımlı risk grubundaki bir kişi zatürre aşısı olması gerektiğini de hatırlamalıdır.

  Huzurevlerinde veya kronik tedavi gördükleri ortamlarda

  Splenektomili (dalağı alınmış) veya kemoterapi uygulanacak hastalar

  • Ameliyattan 2 hafta önce
  • Organ naklinden 2 hafta önce
  • Bağışıklık sistemini baskı altına alacak tedaviden 2 hafta önce aşılanabilirler.

  HIV ile enfekte olanlar (AIDS'li hastalar)

  HIV ile enfekte insanlar seropozitif oldukları saptanır saptanmaz en kısa zamanda pnömokok aşısı yaptırmalıdır.

  - Pnömokok aşısı 2 yaşından küçük çocuklarda önerilmez

  * ABD'deki ACIP (Immunization Advisory Committee - Bağışıklama Danışma Komitesi) her yıl, yılda 2 kez olmak üzere çocuk, ergen ve erişkin aşılama önerilerini güncellemektedir. En son 2006 - 2007 erişkin bağışıklama şemasında; 65 yaş üzeri yaşlılara; kronik kalp, akciğer, böbrek, diyabet, karaciğer hastalarına; bağışıklık sistemi yetmezliğine neden olan bir hastalığı olanlara ve dalağı işlev görmeyen kişilere pnömokok aşısı önerilmektedir.
  www.cdc.gov/nip/recs/adult-schedule.htm

  Kaynak: "COPYRIGHT 2008 SANOFI PASTEUR TÜRKIYE -* TÜM HAKLARI SAKLIDIR"
  11 Mayıs 2013
  #1
 2. Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır Zatürre Aşısının Yan Etkileri Cevapları

 3. Zatürre aşısı olan bir kimse 5 yıldan daha kısa sürede 2. Zatürre aşısını olursa zararı varmıdır? Yani bugün aşılanan kişi 3 sene sonra yeniden aşı olursa zararı varmıdır?
  20 Ekim 2014
  #2
soru sor

Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır Zatürre Aşısının Yan Etkileri

Alakalı Aramalar:

 1. zaturre asisi

  ,
 2. zatürre aşısı nezaman yapılır

  ,
 3. zatürre aşısı ne zaman yapılır

  ,
 4. zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır,
 5. zatürre aşısı nerede yapılır