Yunan Mitolojisinin Tarihçesi

İsimli konu WH 'Mitoloji' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 6 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Yunan Mitolojisinin Tarihçesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Yunan mitolojisi, eski Yunanların inançlarını, yaşadıkları şiddetli fırtınaları, volkanları, depremleri yansıtan hikayelerdir. Yunan mitolojisi, nesilden nesile ağızdan ağıza yayılan efsanelerdir bu yüzden anlatılanlar çeşitlilik gösterir.

  [​IMG]

  Dünyanın Yaratılışı: Tanrıların Savaşı Yunanlara göre, her şeyden önce derin bir kaos vardı. Var olan sadece geceydi, ötesi boşluk, sessizlik, sonsuzluk ve karanlıktı. Sonra, her nasıl olduysa, aşk ışık ve gündüzle geldi. Onunla beraber, Gaea, yani dünya çıkageldi. Kısa bir süre içerisinde, Gaea, kendi başına Uranüsü (cennet) yarattı. Uranüs, Gaeanın her şeye ortak olan bir arkadaşı oldu ve beraber yeni tanrıları yarattılar. Fakat Uranüs çok kötü bir baba ve kocaydı. Kendi çocuklarından nefret ederdi. Bu durum Gaeayı çok kızdırıyordu ve bir gün, en genç tanrı olan Cronus babasının tahtını ele geçirdi. Dünyanın en güçlü tanrısı Cronustu. Kendi kız kardeşi Rhea ile evlenen Cronus, babasının tahtını ele geçirdiğini unutamıyor, kendi çocuklarının da onu bir gün alt edebileceğinden korkuyor ve bu durum onu her geçen gün daha hırslı hale getiriyordu. En sonunda çocuklarını diri diri yemeye karar verdi. Rhea, çocuğunu doğurunca onu Cronusa götürür, onları yemesini izlerdi. Fakat tanrılar ölümsüzdü, sonsuza kadar Cronusun midesine hapis olmuşlar, orda büyümeye devam ediyorlardı.

  Bu durumdan bıkıp usanan Rhea, son doğurduğu çocuğu Zeusu Cronusa teslim etmedi, onun yerine kocasına bir taş götürdü. Hiç bakmadan taşı midesine indiren Cronus, bir çocuğunu daha alt ettiğini düşünüyordu. Fakat Zeus bir mağarada diğer canlılar tarafından yetiştiriliyordu.
  Yıllar sonra gücünü toplayan Zeus, babasına savaş açtı ve kardeşlerini sürdükleri hapis hayatından kurtardı. Artık Yunan Mitolojisi yeni tanrıları ve tanrıçalara sahipti: Olimpuslular

  Olimpuslular

  [​IMG]

  Zeus, en güçlü tanrı ve lider olmasına rağmen, kardeşlerine yetkiler vermiştir. Zeus, Poseidon, Hades, Hera ve Demeter Cronusun öz altı çocuğudur. Diğer olimposlular Zeusun çocuklarıdır fakat nasıl doğdukları bilinmemektedir. Hades hariç her tanrı, Olimpus adı verilen dağda yaşamaktadır. Cronusun kızları ve oğulları olan Olimpuslular ve onların çocukları mitolojinin merkezini oluşturmuşlardır ve her birinin kendine özgü önemli özelliği vardır.

  1) Zeus
  Babasını alt ettikten sonra, Zeus sadece Olimpusluların değil bütün evrenin hakimi olmuştur. Şimşek ve kartal onun simgesidir. Zeus istediği kişinin kılığına bürünebilir bunun sayesinde pek çok savaş kazanmıştır.

  2) Poseidon
  Zeusun erkek kardeşi ve denizlerin tanrısıdır. Poseidon, aynı zamanlarda depremler de yaratabilir. Üç dişli mızrak Poseidonun simgesidir. Poseidonun denizleri ve atları yarattığı söylenir.

  3) Hades
  En büyük kardeş olan Hades, Zeusun oyunları sonucunda yeraltında yaşamaktadır ve oranın tanrısıdır. Antik Yunan yasalarına göre, yaşı büyük olan her konuda bir avantaja sahiptir. Bu duruma göre, tahtın sahibi hadesti. Fakat Zeusun ısrarları sonucunda, 3 erkek kardeş, Hades, Zeus ve Poseidon, kibrit çöplerini çekmeye karar verdiler. Zeus bir oyun sonucu en kısa çöpü Hadese çektirip, onu Tartarus (evren)in derinliklerine yollamıştır.

  [​IMG]

  Hadesin kurallarına göre eğer yalnız bir genç kız, kendi başına kırlarda çiçek toplarsa çok büyük bir felaket meydana gelecek demektir. Bir gün, Persephone adında bir genç kız, kırlarda çiçek toplamaktadır. Karanlıktan uzanan siyah bir el, genç kızı yerin altına çekmiştir. Kötülerin ve Ölümün tanrısı Hades, kraliçesini seçmiş bulunmaktadır. Hadesle Persephonenin anlaşmasına göre, Persephone yılın altı ayını yerin üstünde, diğer altı ayını ise yerin altında yaşamaktadır. Hades ne kadar zengin olsa da, çok fazla görünen bir tanrı değildir. Üç başlı bir köpek onu korur. Bir gün Poseidon Hadesi utandırmak için mızrağı ile yere vurduğunda, depremler sayesinde yer yarıldığından Hadesin çirkin yeraltı ülkesi görülmüştür. İntikamı seven Hadesin, 70.000 kişilik ölüler ordusu ile Atlantik denizini kuruttuğu söylenir.

  4) Hera
  Hera, Zeusun karısıdır ve doğal olarak Tanrıların kraliçesidir. Heranın sembolü tavuskuşudur. Evliliğin ve doğumun tanrıçasıdır.

  5) Hestia
  Hestia diğer tanrılar ya da tanrıçalar kadar önde olan bir tanrı değildir. Hestia huzurun tanrıçasıdır. Eğer evinizde bir huzur, ailenizde bir mutluluk varsa Hestia sizi kutsamış demektir.

  6) Demeter
  Hestia gibi, Demeterde diğer tanrı ve tanrıçaların gölgesinde kalmıştır. Demeter, yaşamın en önemli varlığının, tahılın tanrıçasıdır.

  7) Athena

  [​IMG]Athena, bilgelik tanrıçası olarak bilinir. Athena direkt olarak savaşlarla ilişkilendirilmese de, yine de yunan savaşlarında bulunmuştur. Diğer mitolojik tanrılar gibi, Athenanın doğumuyla ilgili ilginç söylentiler vardır. Bunlardan biri, Athenanın Zeusun kafasından doğduğudur.

  8) Apollo
  Apollo çok popüler bir tanrıdır ve doğruluk ve kehanet tanrısı olarak bilinir. Yunan kralları için, apolloyu her savaştan sonra ödüllendirmek artık normal hale gelmiştir. Her ne kadar Apollonun sembolü yay olsa da, genellikle lir ile resmedilir.

  9) Hermes
  Hermes, tuhaf görünen bir tanrıdır. Kafasına tas gibi bir kanatlı kask takar. Buna ek olarak, sandaletlerinde de kanatlar vardır ve bir asa taşır. Hermes, Tanrının habercisidir. Kanatlardan anlaşılacağı üzere, Hermes bir yerden bir yere hızla gidebilir.

  10) Artemis
  Hestia ve Demeter gibi, Artemis de gölgede kalan tanrılardandır. Av tanrıçasıdır ve vahşi doğayı temsil eder.

  11) Afrodit
  Afrodit, aşkın ve güzelliğin tanrıçasıdır. Uzun sarı saçları ve inanılmaz güzelliği Rönesans döneminde bile kendini göstermiştir. Afrodite aşık olan krallar birbirileri ile savaşmışlar ve pek çok krallık yıkılmıştır.
  12) Dionysus
  Dionysus, şarap ve festival tanrısı olarak bilinir. Hayatın sürmesi için diğer tanrılar kadar çok önem arz etmeyen bir tanrıdır. Günümüzde, Yunanistanda hala Dionysus adına festivaller düzenlenmektedir.
  6 Haziran 2017
  #1
 2. Yunan Mitolojisinin Tarihçesi Cevapları

soru sor

Yunan Mitolojisinin Tarihçesi

Alakalı Aramalar:

 1. cronusun öz çocukları