Yeşil Yulaf

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Yeşil Yulaf hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Avena sativa’ olan Yeşil yulaf, bir buğdaygiller familyasındandır. Anavatanı Asya’nın batısı, Avrupa’nın doğusu olarak biliniyor. Ülkemizde Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Otsu bir tahıl bitkisidir.

  Yeşil yulafın beyaz, siyah, sarı, kırmızı ya da boz tohumlu, uzun veya kısa saplı çok çeşidi vardır. Günümüzde yeşil yulaf, arpa ve çavdardan daha çok üretilen bir tahıldır. Serin ve nemli iklimleri sever. Yeşil yulaf bol miktarda nişasta, protein, vitamin ve mineraller içerdiğinden iyi bir besin kaynağıdır. Yeşil yulaf unundan hazırlanan hamur kabarmadığından ekmek yapımında kullanılmaz. Daha çok lapa veya gözleme türü yiyecekler yapılır. Yeşil yulaf eskiden buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun yerini alacak kadar ün salmıştır. Ortaçağda en meşhur yemeklerden biri yulaf lapasıydı. Bugün de yeşil yulafın gıda ürünleri arasında hatırı sayılır bir ünü vardır.

  Yeşil yulaf bitkisinden; yeşil yulaf çayı, yeşil yulaf tentürü, yeşil yulaf ekstresi, şampuanı üretilir. Ayrıca içeriğindeki vitamin ve minarelerin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında yeşil yulaf çayı içmenin kandaki şeker miktarını düşürmeye, vücuda direnç kazandırmaya, strese, uykusuzluğa, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğine inanılır.

  Uygun şartlarda kurutulan yeşil yulaf, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında 6 aya kadar tazeliğini korur.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Yeşil Yulaf Cevapları

soru sor

Yeşil Yulaf