Yeşil Çay

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Yeşil Çay hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince ismi ‘Camellia sinensis’ olan Yeşil çay, çaygiller familyasındandır. Tropik ve subtropikal bölgelerde de yetiştirilmektedir. Her dem yeşil, kuvvetli ana köke sahip çokyıllık bir bitkidir. Yeşil çayın anavatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizdeki anavatanı Rize ve Trabzon olarak bilinir.

  Yeşil çay, sıradan bir çay olmaktan çok daha fazlasıdır. İlk kullanımıyla ilgili bilgiler M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Bir rivayete göre dönemin Çin imparatorunun önündeki kaynayan suya tesadüfen Yeşil çay yaprağının düşmesi sonucu Yeşil çay keşfedilmiştir. O gün bugündür de neredeyse bir fenomen halini alarak tüm kültürlerde, halklar arasında yaygın olarak tüketilmesiyle ününe ün katmıştır.

  Çeşitli halklar ve kültürler tarafından Yeşil çay içmenin kötü kolesterolü düşürdüğüne, kalp sağlığına iyi geldiğine, yaşlılığı geciktirdiğine, zayıflattığına, diş çürüklerini önlediğine, metabolizmayı hızlandırdığına ve kansere karşı koruduğuna inanılır. Keyifli içiminin yanı sıra şifalı yanlarının olduğuna inanılması onu diğer çaylardan çok daha önemli kılmıştır. Birçok insanın vazgeçilmez favori içeceğidir.

  Yeşil çayın dört tip kurutulma biçimi vardır. Buharla, tavada, fırında ve güneşte… Bu kurutulma aşamaları yeşil çayın tadını değiştirir. Buharla kurutulanların tadı daha çimensi ve acıdır. Tavada ve fırında kurutulan yeşil çayların içimi lezzetli ve tadı yumuşaktır. Eğer bir yeşil çay tiryakisiyseniz kurutulma koşullarına dikkat etmenizde fayda var. Ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklandığında Yeşil çayın ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Yeşil Çay Cevapları

 3. Bir türlü sevemediğim ama sağlık için içtiğim çaydır kendileri.
  21 Kasım 2018
  #2
 4. 25 Şubat 2019
  #3
soru sor

Yeşil Çay