Yeni Kurulan Bir Şirkette İşler Nasıl Yürür?

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 10 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Yeni Kurulan Bir Şirkette İşler Nasıl Yürür? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Yeni Kurulan Bir Şirkette İşler Nasıl Yürür?


  Yeni kurulan bir şirket büyük şirketlerin benzeri olan ama sadece daha küçük bir şirket midir? Çok genç ve küçük şirketler çok farklıdır.

  Onların çalışanları bir konuda uzmanlaşmak yerine pek çok işe koştururlar; çalışma saatleri kavramı onlar için geçerli değildir, genellikle başka birinin hayalini gerçekleştirmek için sonu gelmeyen saatler boyunca çalışırlar ve henüz test edilmemiş ürünlere ve iyi idareciler oldukları henüz şüpheli olan şirket sahiplerine derin bir kişisel bağlılık duyarlar.

  Bu yüzden yeni kurulmakta olan işlerde çalışmak isteyen adaylar, işletmeyi kapsamlı bir şekilde araştırmak, o işin sunulabileceği kariyer fırsatları, maaş ve işletmenin başarısız olma ihtimalinin onların hayat şartlarına ve risk alma kapasitelerine uyup uymadığını dikkatlice düşünmek gibi kendi üstlerine düşen tedbirleri almalılar.

  Yeni Kurulan Şirketler Çalışmak İçin Değişik Yerlerdir

  Şöyle başlayın: Yeni kurulan bir işletmenin finansmanını ve başarı şansını araştırmadan önce mizacınızın karşılaşabileceğiniz sorunlarla başa çıkmaya uygun olup olmadığını düşünün.

  İlk olarak, yeni kurulan bir iş için verilen ilanların, büyük firmaların ince eleyip sık dokuyarak verdiği iş tanımlarına göre çok değişken olduğunun farkında olun. Merkezi Massachusetts, Cambridge’de olan, 2007’de kurulan ve doküman tarama hizmeti sunan OfficeDrop’un pazarlama şefi Healy Jones “Yeni kurulan işletmelerin riskli olduğunu ve işinizin bir çok defa değişebileceğini kabullenmeniz gerekir” diyor.

  Ve bir Fortune 500 şirketinden farklı olarak yeni kurulan şirketler daha gevşek çalışırlar ve “ne gerekiyorsa yap” şeklinde bir tutum içinde iş etiği sahibi olan çalışanlarını ödüllendirirler. Massachusetts, Northampton’da bir danışmanlık firması olan Human Resource Solutions’ın yöneticisi olan Roberta Matuson, “Hiçbir kural yoktur ve bu çok kurumsal şirketlerden transfer olanlar için çok zor bir durumdur” diyor.

  Tabi ki yeni bir girişimde kariyer fırsatları neredeyse sınırsızdır. Jones, “Eğer işler yolundaysa, terfiler şirket içinden gerçekleşeceği için yeni kurulan bir şirkette çok daha hızlı yükselebilirsiniz” diyor.

  Yeni kurulan bir şirketin organizasyonel etkinliğini anlamanın pratik bir yolu, adaylığınız süresince firmanın size nasıl yaklaştığını gözlemlemek olabilir. Mesela, firmada bir İK sorumlusu var mı? Sizinle mülakat yapanlar iş ve ayrımcılık yasasıyla çelişmeyecek iyi ve zor sorular soruyorlar mı? İşe alımla ilgili kararların nasıl verileceği konusunda herkes aynı fikirde görünüyor mu? Matuson “Eğer bir süreç işlemiyorsa, ki bu yeni işletmeler için çok tipik bir durumdur, bu o şirketin sistemini henüz oturtamadığının bir göstergesidir” diyor.
  10 Mart 2012
  #1
 2. Yeni Kurulan Bir Şirkette İşler Nasıl Yürür? Cevapları

soru sor

Yeni Kurulan Bir Şirkette İşler Nasıl Yürür?

Alakalı Aramalar:

 1. borsada işler nasıl yürür