Yemek Yerken Su İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Yemek Yerken Su İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  Sağlıkla ilgili tv programlarında, yemek yerken bir şey içmememiz gerektiğini söylerler. Bazı uzmanlar, suyun mide asidinin etkisini azalttığını söylüyor. Bazıları ise bunun bizi şişmanlattığını düşünüyor. Su gerçekten bize zarar verebilir mi?

  Yemek ile su midede karışınca ne oluyor?
  [​IMG]  Su, uzun süre midede kalmaz. Yani, yemek yerken içerseniz, su, midenizde birikmek yerine midenizi pas geçiyor.

  Sıvılar mide asidini azaltmaz.

  Vücudumuz karmaşık ve bir o kadar da iyi ayarlanmış bir sistemdir. Eğer mide yiyeceği sindiremediğini hissediyorsa, daha fazla enzim üretir ve içindeki sıvının asitliğini arttırır. Yarım litre su içseniz bile asitlik seviyesini etkilemez. Bu arada, su mideye yiyeceklerle birlikte de girer. Örneğin, ortalama olarak bir portakal % 86 sudan oluşur.

  Çalışmalar, bazı gıdaların midelerimizdeki asit seviyelerini azalttığını, ancak durumun çok çabuk normale de döndüğünü göstermiştir.

  Sıvılar sindirim hızını etkilemez.

  Sindirimden önce sıvının, katı besinleri bağırsağa gönderdiği tamamen bir efsanedir.  Yani yemek yerken su içebilir miyiz?
  [​IMG]


  Yemek yerken su içerseniz, vücudunuza herhangi bir zarar vermezsiniz. Aksine, su katı yiyecekleri yumuşatmada yardımcıdır. Ama yiyeceği yutmadan önce su içmeyin. Gerekli enzimleri içeren yiyeceklerde yeterli miktarda tükürük olmalıdır.

  Yerken içmenin bazı avantajları da vardır. Araştırmalar, bir kişinin bir miktar su içmesi için yemeğe ara verdiğinde, bunun yeme sürecini yavaşlattığını göstermektedir. Sonuç olarak, daha az yeriz. Bu iyi bir şeydir.

  Yemekle su yerine çay içme alışkanlığınız varsa, bunda da yanlış bir şey yoktur. Araştırmalar, çay veya su içtikten sonra asitlik seviyelerinde bir fark olmadığını göstermektedir.

  İçtiğiniz suyun sıcaklığı sindirim hızını etkilemez. Mideniz, yiyeceği gereken seviyeye kadar ısıtabilir veya soğutabilir.
  30 Mayıs 2018
  #1
 2. Yemek Yerken Su İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor? Cevapları

soru sor

Yemek Yerken Su İçtiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor?