Yazım Kuralları Ders Notları-1

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Yazım Kuralları Ders Notları-1 hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Yazım Kuralları Ders Notları-1


  Bir dilin belli kurallarla yazıya geçirilmesine yazım (imlâ) denir. Başka bir deyişle yazım, dilin sözcüklerinin doğru olarak yazıya geçirilmesini sağlayan ortak yazma biçimidir.

  Bir dilin yazımının kolay olup olmaması, alfabesinin dilin yapısına uygunluk derecesine bağlıdır. Alfabe dilin yapısına ne kadar uygunsa, yazım da o kadar kolay, o kadar doğru olur.

  Dildeki sesleri yazmaya yarayan işaretlerin her birine harf denir. Alfabe ise bir dilin seslerini gösteren harflerin tümüdür.

  Şu anda kullandığımız Lâtin kökenli, 29 harften oluşan Türk alfabesi, Türkçenin yazımı için en uygun alfabedir. Çünkü 1 Kasım 1928 tarihinde kabul edilmiş olan bu alfabede her sese bir harf ayrılmıştır. Böylece Türkçe, büyük ölçüde, yazıldığı gibi söylenen, söylendiği gibi yazılan bir dil özelliği kazanmıştır. Başka bir deyişle, Türkçenin yazımı sesçil (fonetik, sese dayalı) bir yazımdır. Oysa alfabe sistemi değişmemesine karşın, ses ve söyleyişin değiştiği dillerde geleneksel yazım uygulanır. Yani bu dillerde sözcükler, genellikle söylendiği gibi yazılmaz, yazıldığı gibi söylenmez.

  Yazım Kuralları Ders Notları-1 İndir!
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Yazım Kuralları Ders Notları-1 Cevapları

 3. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Yazım Kuralları Ders Notları-2


  Yazım, dilin belli kurallarla yazıya geçirilmesidir. Kullanılan alfabe dilin yapısına ne kadar uygunsa, yazım da o denli kolay olur. Bu bakımdan, 29 harften oluşan Türk alfabesi Türkçenin yazımı için en uygun alfabedir.

  Türkçede ünlüler önemli bir yer tutar. Ünlülerin özelliklerine göre birtakım kurallar oluşmuştur. Bunların en başta gelenleri büyük ünlü uyumu ve küçük ünlü uyumu kurallarıdır. Ayrıca ünsüzlerin uyumları da belli kurallara bağlıdır.

  Yazım kuralları, bir dilin sözcüklerinin ortak yazılış biçimini belirler.Türkçenin yazım kurallarında önde gelen konular büyük harflerin, birleşik sözcüklerin, sayıların, tarihlerin, kimi ek ve bağlaçların yazımıdır.

  Yazım Kuralları Ders Notları-2 İndir!
  28 Aralık 2016
  #2
soru sor

Yazım Kuralları Ders Notları-1