Yaygın Anksiyete Bozukluğu

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, anonimus üyesi tarafından 16 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YAYGIN ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU NEDİR?
  Anksiyete bozukluğu ne demektir veya bir diğer adıyla kaygı bozukluğu nedir? Hastanın günlük hayat kalitesini olumsuz olarak etkileyen kaygı, korku bozukluklarının genel olarak ele alındığı psikiyatrinin bir alanı olarak tanımlanabilir. Toplumdaki insanların yüzde 18’ini (yaklaşık her 5 insandan 1’ini) etkilediği düşünülmektedir. Size bu yazımızda hastalığın belirtileri, tedavisi ve panik atak anlarında yapmanız gereken bazı pratiklerden bahsedeceğiz.

  Her kaygı, stres durumu hasta olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu duygular insan üzerinde konsantrasyon ve motivasyon anlamında çok olumlu etkileri vardır. Bu noktada bu duygularınızı ne kadar kontrol edebildiğiniz önemlidir. Eğer hayat kalitenizi düşürecek noktaya gelmemişse bunu bir kaygı bozukluğu olarak nitelemek yanlıştır. Uzmanlar yaşanan anksiyete bozukluğu krizi şiddetine göre derecelendireceklerdir.

  Hastalığın seviyesi şiddet derecesine, ne sıklıkla yaşandığına ve fiziksel etkilerine göre farklı sınıflara ayrılmıştır (yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, sosyal fobi vb.). Bu sınıfların her biri kendi içerisinde farklı özellikler göstermektedir.

  ANKSİYETE BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ
  Hastalığın belirtileri duygusal ve fiziksel olarak görülebilir. Bu belirtilerden sadece bir tanesine sahip olan insanların hasta oldukları söylenemez.

  1. Duygusal Belirtiler
  Aşağıdaki duygusal belirtiler her insanın zaman zaman yaşadığı gündelik hislerle karıştırılmamalıdır. Bahsedilen kaygı bozukluğu nedenleri sürekli ve sebepsiz yaşanan yoğun duygu çarpmalarıdır. . Hastalığın duygusal belirtileri şunlardır:

  ⦁ Sürekli kaygı hali

  ⦁ En kötü olasılıkları düşünmek

  ⦁ Ölüm korkusu

  ⦁ Sebepsiz tedirginlik ve endişe

  ⦁ Her gün farklı nedenlerle “hasta oldum” diye düşünmek

  ⦁ Sürekli gerginlik ve tehlike anında hissetmek

  ⦁ Sebepsiz ve ani sinirlenmek, asabiyet

  ⦁ Sürekli yorgunluk hissi

  ⦁ Huzursuzluk ve tasalanma

  ⦁ Konsantrasyon güçlüğü

  2.Fiziksel Belirtiler
  Bir hasta yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu yaşadığını ilk seviyelerde anlayamaz. Başı ağrıdığında beyin doktoruna, kalbi sıkıştığında kardiyologa gider. Doktorlar hastaya herhangi bir beyin veya kalp problemi olmadığını, stresli günler geçirip geçirmediğini sorar ve hasta son olarak psikiyatrda soluğu alır. Hastanın yaşayacağı fiziksel belirtileri şunlardır:

  ⦁ Kalp çarpıntısı
  ⦁ Nefes daralması, nefes alma güçlüğü
  ⦁ Terleme
  ⦁ Baş ağrısı
  ⦁ Baş dönmesi
  ⦁ Tıkanma, boğulma hissi
  ⦁ Kas gerginliği
  ⦁ Sersemlik
  ⦁ Göğüs ağrıları
  ⦁ Halsizlik
  ⦁ Uyku düzeni bozuklukları

  ANKSİYETE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ
  Anksiyete Bozukluğu nasıl tedavi edilir? Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavisi uygulanabildiği gibi ilaç ve psikoterapi tedavileri bir arada da uygulanabilmektedir. İşte anksiyete bozukluğu nasıl geçer sorusunun cevabı.

  1. Psikoterapi Ile Tedavi
  Anksiyete bozukluğu tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve farkındalığa dayalı terapi şeklinde iki yol kullanılmaktadır. Bilişsel davranışçı terapi ile ilaç desteği olmadan dahi sonuca ulaşılabildiği görülmüştür.

  a) Bilişsel Davranışçı Terapi: Hastayı kaygı bozukluğuna sürükleyen düşünceleri tespit edip, bu düşüncelerle yüzleşip, günlük hayatında yaşayacağı atakların kaynağını gösterip bu düşüncelerle savaşmalarını hedefleyen terapidir.
  b) Farkındalığa Dayalı Terapi: Hasta güvenli bir ortamda, telkin yoluyla korkularıyla yüzleşir ve en olumsuz şartlarla karşı karşıya bırakılır. Bu şekilde hasta sürekli kafasını kurcalayan o korku ve kaygılarıyla güvenli bir ortamda yüzleşir ve kaygıları azalır.

  2. İlaç Ile Tedavi
  Doktorunuzun vereceği anksiyete bozukluğu ilaçlarını düzenli olarak kullanarak anksiyete bozukluğuna karşı koyabilirsiniz. Bu ilaçların belirli yan etkileri olmakla beraber korku ve kaygılarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Anksiyete tedavisinde antidepresanlar, selektif serotonin gerialım inhibitörleri, anksiyolitik ilaçlar kullanılmaktadır.

  Antidepresanlar: Antidepresanlar kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu ilaçları kullanıp birkaç saat içinde hastalıktan kurtulacağınızı düşünmeyin. Antidepresanlar 2-4 hafta içinde ancak belirgin etkilerini gösterebilir. İlacı doktorun söylediği dozun altında veya üstünde kullanmayın, azaltmak çoğaltmak veya bırakmak için muhakkak doktorunuzla görüşün, antidepresanlar birdenbire bırakılmaz. Kendinizi sağlıklı hissettiğinizde doktorunuz belli bir süre daha kullanmanızı isteyecektir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

  http://www.pisipsikoloji.com/anksiyete-bozuklugu/
  16 Ocak 2018
  #1
 2. Yaygın Anksiyete Bozukluğu Cevapları

soru sor

Yaygın Anksiyete Bozukluğu