Yatak paylaşımı uyku kalitesini etkiliyor

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, mért21 üyesi tarafından 10 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Yatak paylaşımı uyku kalitesini etkiliyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Yatak paylaşımı uyku kalitesini etkiliyor

  News.bbc.co.uk. - Ayda Çayır / NP GRUP  Bir başkasıyla aynı yatağı paylaşmak beyin gücünü olumsuz etkiliyor.


  Avusturyalı bilim adamlarına göre, bir başkasıyla aynı yatakta yatmak geçici de olsa beyin gücünü tüketiyor, özellikle de erkeklerin.

  Erkekler bir başkasıyla beraber yattıklarında cinsel ilişkiye girsinler girmesinler uykuları bölünüyor. Bu durum bir sonraki gün mental yetilerini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca uyku eksikliği erkeklerin stres hormon düzeylerini de yükseltiyor. Kadınlar içinse durum biraz farklı, çünkü onlar erkeklere nispeten daha derin uyuyorlar. New Scientist çalışmasının bulguları bu yönde.

  Viyana Üniversitesi'nden Profesör Gerhard Kloesch ve meslektaşları 20 yaşlarında, evlenmemiş, çocuksuz sekiz çift üzerinde bir çalışma yaptılar.

  Her çiftten on gece birlikte, on gece ayrı uyumaları istendi. Bu arada araştırmacılar anket ve bilek etkinliği takipleri ile istirahat paternlerini değerlendirdiler. Bir sonraki gün çiftlerden basit bilişsel testleri çözmeleri istendi ve stres hormon düzeyleri kontrol edildi.

  Her ne kadar erkekler partnerle daha iyi uyuduklarını belirtseler de, testlerde daha kötüydüler. Alınan sonuçlar gerçekte uykularının daha fazla bölünmüş olduğunu düşündürdü.

  Her iki cinsiyet de yataklarını bir başkasıyla paylaştıklarında, gece uykuları daha fazla bölünüyor, Profesör Kloesch'in açıklaması bu yönde. Fakat görünüşe göre kadınlar en sonunda uykuya daldıklarında, daha derin uyumayı başarabiliyorlar. Üstelik stres hormon düzeyleri ve mental skorları erkeklerinki kadar etkilenmiyor. Yine de kadınlar tek başına yattıklarında en iyi uykuyu uyuduklarını belirtiyorlar.
  Yatak paylaşımı rüyaların hatırda kalmasını da etkiliyor. Kadınlar tek başına uyuduktan sonra, erkeklerse seks yaptıktan sonra daha iyi hatırlıyorlar.

  Surrey Üniversitesi'nden uyku uzmanı Dr. Neil Stanley'e göre insanların birlikte yatmaktan neden rahatsız olduklarını anlamak zor değil. "Uyumak aslında yaptığımız en bencilce işlerden biri ve fiziksel ve mental sağlığı korumak açısından gerekli. Gürültü yapan birisiyle aynı yatağı paylaşmak ve yorgan kavgası yapmak pek anlamlı değil. Şayet birlikte uyumaktan dolayı mutluysanız bu harika, fakat değilseniz yatakları ayırmanın utanılacak bir tarafı yok."

  Dr. Stanley kadınların uyku bölünmesiyle daha iyi başa çıkacak şekilde programlanmış olduklarının ileri sürüldüğünü ifade ediyor: "Çocuk büyütme, menapoz, hatta menstrüel siklüs gibi kadınların başından geçen pek çok olay uykularını bölmeye yetiyor. Ne var ki insanlar yataklarını paylaşmaya alışmışlar. Uzun süreli paylaşımlarda, partnerlerinden ayrı kaldıklarında duydukları özlem yüzünden uykuları yine bölünüyor."
  10 Ekim 2008
  #1
 2. Yatak paylaşımı uyku kalitesini etkiliyor Cevapları

soru sor

Yatak paylaşımı uyku kalitesini etkiliyor