Yakıt tasarrufunun 10 ayrı yöntemi

İsimli konu WH 'Teknik Bilgi' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Yakıt tasarrufunun 10 ayrı yöntemi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Yakıt tasarrufunun 10 ayrı yöntemi  Araçların yakıt faturası, hergün biraz daha kabarıyor. Uzmanlar, bazı yöntemlerle faturayı azaltabileceğimizi belirtiyorlar. Tasarruf yöntemleri bu kez Shell uzmanlarından geldi.

  Kullandığımız araçların tükettiği yakıt faturası, her geçen gün biraz daha kabarıyor. Uzmanlar, bazı yöntemleri kullanarak azaltabileceğimizi belirtiyorlar. Tasarruf yöntemleri bu kez, dünya akaryakıt devi Shell uzmanlarından geldi.

  Shell, yakıt tasarrufu formüllü Yeni Geliştirilmiş Shell Dizel’i oluşturmanın yanı sıra, araç sürücülerinin Shell yakıtlarından daha fazla kilometre elde edebilmeleri için FuelStretch önerileri yaratmıştır. Sürücüler bu 10 öneriyi kullanıp Shell’in yakıt tasarrufu formüllerinden yararlanarak %10 ve daha fazla tasarruf sağlamayı hedefleyebilirler.

  10 ADIMDA YAKIT TASARRUFU

  1. Aracı düzgün kullanın – Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcar. Sert ve ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının ve direksiyon kullanımınızın da mümkün olduğu kadar düzgün olmasına özen gösterin.

  2. Yüksek vites kullanın – Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır. Bu yüzden, motoru zorlamadan mümkün oldukça bir üst vitese geçin.

  3. Yüksek hızlardan kaçının – Ne kadar hızlı giderseniz, aracınızın karşılaşacağı rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır. Hız sınırının 7-8 km üstünde gitmek dahi yakıt tasarrufunu etkileyebilir.

  4. Yakıt önemlidir – Tüm yakıtlar eşit yaratılmamışlardır. Motorda azami yakıt tasarrufu iyi sürüş alışkanlıkları ve yakıt tasarrufu formüllü Yeni Geliştirilmiş Shell Dizel gibi sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olarak ve motorda temizliği temin ederek yakıt verimliliğini arttıran doğru yakıtı kullanma birleşimi ile sağlanır.

  5. Lastiklerinizi doğru basınçta tutun – Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetlidir ve daha uzun dayanır. Sadece 1 psi az şişirilmiş lastik yakıt verimliliğini azaltır. Ayrıca, az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.

  6. Fazla yük taşımaktan kaçının – Taşıdığınız her fazla kilo önemlidir ve yakıt verimliliğini düşürür, bu nedenle bagajınızı veya arka koltuğunuzu gerekli olmayan ve sadece aracınıza ağırlık katan eşyalardan temizleyin.

  7. Üst bagajı kaldırın – Eğer bagaj taşımak için kullanmıyorsanız, üst bagajınızı sökün. Araçların aerodinamik verimliliğini etkiler, sürtünme yaratarak yakıt tasarrufunu azaltırlar.

  8. Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez ama yine de yakıt harcar. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.

  9. Doğru yağı kullanın – Her zaman önerilen motor yağını kullanın. Üreticinin önerdiği yağı kullanmak yakıt tasarrufunu arttırabilir. Yüksek kaliteli motor yağları motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

  10. Hava filtrelerini kontrol edin – Hava filtreleri pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırabilir ve motorunuzu korumaya yardımcı olur
  8 Eylül 2010
  #1
 2. Yakıt tasarrufunun 10 ayrı yöntemi Cevapları

 3. emegıne sağlık
  12 Aralık 2010
  #2
 4. yararlı bilgiler teşekkür ederim
  12 Ocak 2011
  #3
 5. teşekkürler..
  16 Ocak 2011
  #4
 6. Bilgiler doğru. Araya reklam sıkıştırmışlar ama olsun o kadar. Ayrıca Rot balans ayarlarınız ve lastik tipiniz de yakıtı etkiler.
  30 Kasım 2011
  #5
 7. 14 Kasım 2012
  #6
 8. bilgiler için teşekkürler...
  22 Mayıs 2013
  #7
soru sor

Yakıt tasarrufunun 10 ayrı yöntemi