YAKIN ZAMANDA YAYGINLAŞACAK 6 TEKNOLOJİ

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. YAKIN ZAMANDA YAYGINLAŞACAK 6 TEKNOLOJİ hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Yıllar geçtikçe farklılaşan ve daima yeniliklerle karşımıza çıkan teknoloji, hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Çok değil, yakın tarihte hayatımıza giren cep telefonları artık günlük yaşamın olmazsa olmazlarından biri hale gelmiş durumda. Uzmanlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek yeni teknolojiler üzerinde çalışmakta ve her geçen gün büyük yol kat etmekte. İşte yakın gelecekte yaygınlaşması beklenen 6 yeni teknoloji…

  [​IMG]

  1. Akıllı Gözlük

  Google Glass ile başlayan akıllı gözlük teknolojisi çok yakında tüketicilerin kolayca ulaşabileceği daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaya başlayacak. Google Glass oldukça yeni bir teknoloji ve şu an için hala test aşamasında. Ancak Google Glass’a rakip birçok marka ve ürünün piyasada satışa sunulması bekleniyor. Akıllı gözlükler şu an için tüketicileri ikiye ayırmış durumda. Bir kısım bu yeni teknolojiyi denemeye hazırken diğer kısım bunun tutmayacak bir yenilik olduğunu düşünüyor. Uzmanlar ise akıllı gözlüklerin yakın bir dönemde yaygınlaşacağından emin.

  2. Giyilebilir Teknoloji

  Aslına bakarsanız akıllı gözlükler buz dağının sadece görünen kısmı. Gözlük gibi üzerimizde taşıyabileceğimiz birçok yeni teknolojinin çalışmaları yapılmakta. Örneğin sosyal medya kanallarına bağlanan akıllı saatler, kalp ritmini takip eden kulaklıklar, kan şekerini ölçen lensler, kapı kilitlerini açan geçici dövmeler yakın zamanda hayatımıza girmesi beklenen yeniliklerden sadece bazıları. Bu tip giyilebilir ürünler sayesinde kalp krizlerinin öngörülmesi ve vücuttaki değişikliklerin takip edilmesi amaçlanıyor.

  [​IMG]

  3. Akıllı Evler

  Yaşadığımız alanlar da artık teknoloji sayesinde daha akıllı hale geliyor. Günümüzde buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri işimizi oldukça kolaylaştıracak bir teknolojiye erişmiş durumda ancak uzmanlar bunun daha da ilerleyeceğini belirtmekte. Evlere kurulacak yeni sistemler sayesinde artık akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar ile ev arasında bağlantı kurulabilecek. Cep telefonu ile evinizdeki ısıyı ayarlayabilecek, pencereleri açıp kapatabilecek ve kapınızı kilitleyebileceksiniz. Hatta oturduğunuz yerden konuşarak evinizdeki sisteme vereceğiniz komutlar sayesinde işlerinizi halletmeniz mümkün olacak.

  4. Gerçekçi Oyunlar

  Oyunseverler için yepyeni bir sistem yaratılmış durumda. Bu yeni ürünün şu anda popüler olan Playstation, Xbox gibi konsolları tarihin tozlu sayfalarına uğurlaması bekleniyor. Facebook tarafından satın alınan Oculus Rift isimli ürünün yaygın bir oyun sistemine dönüştürülmesi bekleniyor. Samsung‘un da benzer bir teknoloji üzerinde çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Yakın tarihte bu teknolojiyi herkesin yanında taşıyabileceği ve oyunların daha gerçekçi bir boyuta taşınacağı söyleniyor.

  [​IMG]

  5. Ekransız Görüntüleyici

  Bilgisayar ekranı, telefon ekranı, tablet ekranı, televizyon ekranı, kısacası bir şeyleri izlememize olanak sağlayan tüm teknolojik ekranlar tarihe karışıyor. Özellikle son iki sene içerisinde büyük yol kat edilen ekransız görüntüleyici teknolojisi hologram benzeri sistemlerin yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacak. Görüntü sağlayıcı lensler bu teknolojinin en önemli parçalarından biri. Bu lensler sayesinde görselleri ve videoları gözümüzün önünde izlemek mümkün olacak. Bu teknolojinin özellikle görme bozuklukları yaşayan insanlar için sevindirici bir haber olacağı ve göz çizdirme gibi işlemlere gerek duymayacakları belirtiliyor.

  6. Robotlar

  Will Smith‘in başrolünde oynadığı Ben Robot filmi bir Hollywood kurgusu olmaktan çıkıyor. Uzmanlar robot teknolojileri üzerinde geçtiğimiz on yılda büyük yol kat ettiğini ve yakın bir gelecekte artık robotların her yerde olacağını belirtiyor. Yine de bu robotların insanlar tarafından kontrol edilmesi gerekeceği su götürmez bir gerçek. Bu robotların genellikle günlük işlerde ya da insanların çalışmayı tercih etmeyeceği alanlardaki işlerde kullanılacağı belirtiliyor. Ancak doktor ve mühendislerle birlikte ameliyatlar yapan robotlar da bu işin ne kadar önemli boyutlara getirebileceğinin bir göstergesi olarak akıllarda yer alıyor.
  26 Aralık 2016
  #1
 2. YAKIN ZAMANDA YAYGINLAŞACAK 6 TEKNOLOJİ Cevapları

 3. As i searched emerging technologies I found some names,
  "Technology has a critical role to play in addressing each of the major challenges in the world, and it also poses significant economic and social risks. As we enter the Fourth Industrial Revolution, it is vital that we develop common norms and protocols to ensure that technology serves humanity and contribute to a prosperous and sustainable future, "said Jeremy Jurgens, When i was watching GMA-Network News.
  Nanosensors and the Internet of Nanothings
  Next Generation Batteries
  The Blockchain
  2D Materials
  Autonomous Vehicles
  Organs-on-chips
  Perovskite Solar Cells
  Open AI Ecosystem
  optogenetics
  Systems Metabolic Engineering
  21 Ocak 2018
  #2
 4. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2.com
  26 Ekim 2019
  #3
 5. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2 . com
  31 Ekim 2019
  #4
soru sor

YAKIN ZAMANDA YAYGINLAŞACAK 6 TEKNOLOJİ