Xbox 360 Nedir? - Xbox 360 Nasıl Çalışır?

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 27 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Xbox 360 Nedir? - Xbox 360 Nasıl Çalışır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Xbox 360 Hakkında Detaylı Bilgi

  Xbox 360, Microsoft'un ürettiği 7. nesil oyun konsoludur. 27 Kasım 2005'te eski nesil Xbox'ın devamı olarak Amerika'da piyasaya çıktı.Xbox 360 şuan itibari ile (29 ekim 2009) Türkiye'de resmi olarak satışa sunulmuştur.Xbox 360 Elite + 2 Oyun (Fifa 10 ve Tomb Raider :Underworld) ile 899 TL'ye satılmaktadır,Türkiye ekonomisine göre bu fiyat oldukça uygun olsa gerek.
  Şu an itibari ile Arcade ve Elite olmak üzere 2 farklı paket şeklinde satışta olan Xbox 360, daha satışa çıktığı ilk gün marketler önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. "Next-gen" yani yeni nesil olarak anlandırılan oyun konsollarının ilki olan Xbox 360'ın Avrupa çıkışı bir hafta gecikmeli oldu. Her iki kıtada satışlarda patlama yaşandı ve ürünler eBay üzerinden karaborsa olarak satılmaya başlandı. İlk satılan ünitelerin fiyatları 2000$ gibi abartılı rakamlara ulaştı. Konsolun IR kumandası MCE bilgisayarlar kontrol edebilmektedir. Ayrıca kapaklarıyla görünümü değiştirilebilir. Microsoft'un konsol pazarında Sony'nin yeni konsolu PlayStation 3'e rakip olacak şekilde piyasaya sürdüğü Xbox 360, rakibinden 1 sene önce piyasaya çıkmasına rağmen , bir çok yönden hala rakibiyle rekabet halindedir.
  Oyun konsolu olarak piyasaya sürülen Xbox 360, ardılı Xbox ve rakibi Playstation 3 gibi aslında PC tabanlı bir sistemdir. Bu aletlerin güncel PC'lerden düşük konfigürasyona sahip olmalarına rağmen yüksek grafik kalitesi ve performans ortaya koymalarının sebebi ise, PC'ler gibi bir çok görevi yerine getirecek yapıya sahip olmak zorunda olmamalarıdır. Aygıt sürücüsü, API, değiştirilebilir arayüz gibi sisteme yük bindiren uygulamalar yoktur.

  Teknik özellikleri
  * 3.2 GHz saat frekansında çalışan, 3 çekirdekli IBM PowerPC tabanlı sistem işlemcisi (CPU)
  * 500 MHz saat frekansında çalışan, ATI tarafından tasarımı yapılan XENOS kod adlı grafik işlemcisi (48 adet tümleşik (Unified) shader, gelişmiş görsel efektlerin yaratımı için GPU çekirdeğine tümleşik 10 MB eDRAM)
  * 800 MHz saat frekansında çalışan 512 MB GDDR3 sistem belleği (CPU ve GPU ortak erişmektedir) ile sağlanan 22.4GB bellek bant genişliği
  * 5.1 kanallı Dolby Digital çevresel ses sistemi
  * DVD okuyucu (Official olmayan firmwareler ile Back-Up oyunlara uyumlu olur, ama Xbox Live'dan ban riski yüksektir)
  * High Definition desteği (720p ve 1080i) (firmware güncellemeli ile 1080p desteği de etkinleştirildi)
  * 3 adet USB 2.0 kapısı
  * 4 kablosuz oyun kolu desteği
  * Wi-fi kablosuz ağ bağlantısı desteği (aparat ile)
  * 120 GB sabit disk (Core ve Arcade pakette sabit disk yoktur)
  2007 yılının 3. çeyreğinde Microsoft, cihaz içinde oluşan aşırı ısının önüne geçebilmek için konsolun soğutma sisteminin elden geçirilmiş versiyonu olan "Xbox 360 Elite"' i piyasaya sunmuştur. Yapılan iyileşirmeyi son kullanıcıya daha iyi anlatabilmek için konsolun 20 GB olan harddiskini 120 GB'a çıkarmış ve rengini de siyah olarak dizayn etmiştir. Konsolun Elite sürümünde ayrıca önceki sürümlerde eksikliği çokça eleştirilen HDMI çıkışı da bulunmaktadır. Yapılan iyileştirmelerle CPU ve GPU'nun anakarta entegre edilmesi sırasında daha gelişkin yöntemler kullanılmış ve eski sürümlerde CPU veya GPU'nun anakarta bağlantı noktalarının yüksek ısı nedeniyle deforme olması sonucu ortaya çıkan "3 kırmızı ışık" sorunu bertaraf edilmeye çalışılmış ve bunda da başarılı olunmuştur. Halen "Falcon" ismiyle anılan anakart modelleri ile Xbox 360 üretimi yapan Microsoft (Arcade, Premium ve Elite), çalışma gerilimini 175w. a düşürerek, ilk zamanlarda ki "3 kırmızı" ışığı tarihe gömmüştür.
  Oyunculara ücretsiz (Silver) ve aylık ücretli (Gold) üyelik seçenekleri sunan Xbox Live! hizmeti de konsolun en başarılı özelliklerinden biridir. Kullanıcılar, kazandıkları puanlarla oyun demoları, arcade oyunlar, indirilebilir içerikler vb. indirebilirler, veya belirli miktarda para ödeyerek bunlara sahip olabilirler.
  Xbox'ın grafik yaratım gücünün PlayStation 3'e göre iyi olduğu uzman kişler tarafından kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise Xbox'ın DirectX benzeri bir yapı kullanması ve bu yüzden oyun yapımcılarının Xbox'ı ayrıntılara kadar programlayabilmesidir. Ayrıca PlayStation 3'ün RAM'inin büyük bir kısmı Blu-ray için harcandığından eksiklik hissedilmektedir.
  27 Aralık 2009
  #1
 2. Xbox 360 Nedir? - Xbox 360 Nasıl Çalışır? Cevapları

soru sor

Xbox 360 Nedir? - Xbox 360 Nasıl Çalışır?

Alakalı Aramalar:

 1. xbox 360 nasil calisir

  ,
 2. xbox nedir nasıl calışır

  ,
 3. xbox 360 nasıl kurulur

  ,
 4. xbox360 nasıl,
 5. xbox360 nasil calisir