Windows 95 Kurulumu

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, cadawra üyesi tarafından 26 Kasım 2005 tarihinde yazılmıştır. Windows 95 Kurulumu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. BAKARSINIZ BİGUN LAZIM OLUR...

  Öncelikle bilgisayarınızda bulunan , ses kartı,CD-Sürücü, ekran kartı, modem gibi bütün donanımlarınızın sürücülerinin (programlarının) elininizin altında bulunması gerekiyor.

  Bunlar olmadan Windows kurmaya baslamayın.Son zamanlarda bütün sürücüler neredeyse CD-Rom larla verildigi için özellikle CD-Sürücünüzün ki çok önemli ! ( Yoksa şayet bu genel CD-ROM sürücü disketi ile tanıtabilirsiniz.)

  ilk yapılması gereken bir ACIŞ disketi oluşturulmalıdır. Bu arada tabii ki bilgisayarınızın virüssüz oldugundan emin olmalısınız. Bu acış disketini iki şekilde oluşturabilirsiniz; Bilgisayarınız DOS modunda iken A sürücünüze bir disket yerleştirin ve ;
  FORMAT A:/S
  yazıp ENTER' a basınız.
  Diger şekli ise Denetim Masasından Program Ekle Kaldır (Add/Remove Programs) a girip Startup Disk (Başlangıç Disketi) bölümünden Create Disk kliklenir.  Daha sonra bu diskete gerekli olacak programları da , Örnegin Format.com, Fdisk.exe, SYS.com, Edit.com, Mscdex.exe, Himem.sys, Attrib.exe, Deltree.exe ve tabii CD-ROM unuzun da sürücüsünü (Atapi.sys gibi) de bu diskete kopyalayın. Sonra bu disket ile makinanız açılıyormu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.Sakın denemeyi ihmal etmeyin muhakkak deneyin. Biosunuzda birinci olarak A sürücünüzden BOOT edilmesi seçili olmalıdır. Her ihtimale karşı şu anki Autoexec.bat ve config.sys dosyalarınızı (varsa autoexec.dos ve config.dos dosyalarını da) başka bir diskete kopyalamanızı tavsiye ederiz.( Acış disketinizin ROOT una kopyalamayın )

  Bütün bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızda yedeklenecek dosya ve programlarınız varsa onları da yedeklemelisiniz. Harddiskiniz bölümlenmiş ise ikinci veya üçüncü bölüme yedekleyin.Yok bölümlenmemiş ise ve yedeklenemeyecek kadar da fazla yer kaplıyorlarsa gene de üzülmeyin bırakın o programlar yerlerinde kalsınlar ama o zaman Harddiskinizi sakın formatlamayın.

  CD-Rom unuzu disketten tanıtabiliyorsanız hiç mesele yok ama genede ACIŞ disketinizle bilgisayarınızı açıp CD-Rom unuzu tanıtıp tanıtamadıgınızı kontrol edin.

  Ellerinde orijinal Windows98 CD si ve beraberinde verilen Disketi olanlar için mesele yok. O disketle bilgisayarlarını açtıklarında sorunsuz olarak CD-ROM dan kurabilirler.

  Simdi gelelim hazırladıgınız disket ile bilgisayarını açanlara. Buraya kadar herşey yolunda ise yedeklerini başka HD e veya bölüme alanlar (yani D veya E Harddiske gibi)
  FORMAT C:/S/Q
  komutu ile C Harddiskinizi formatlayabilirsiniz.

  Yedekleyemeyenler ise lazım olan programların haricindekileri biraz ugraşarak da olsa silecekler.Bu yüzden acış disketlerine DELTREE.EXE yi da koymayı unutmasınlar.Bilgisayarınızda olmayabilir onu da sitemizden çekebilirsiniz. A sürücüsünde iken verecegimiz komutlar şu şekilde olmalı ;
  DELTREE C:\KITAP enter (KITAP, C deki sileceginiz DIRECTORY ismidir)
  DELTREE C:\TEMP
  DELTREE C:\PROGRA~1
  gibi sileceginiz bütün DIRECTORY leri silin.
  ATTRIB -R -S -H C:\*.* ile C nin root undaki sistem ve görünmeyen dosyaları da görünür yapın ve
  DELTREE C:\*.* enter diyerek onları da silin.En son olarak da
  DELTREE C:\WINDOWS ile WINDOWS (ismi başka da olabilir WIN95 gibi) u da silin.
  Aman yanlışlıkla silmeyecek olduklarınızı silmeyin.

  Sonra da
  SYS C:
  komutunu yazıp enter a basın.Formatlayanlar icin bu komuta gerek yok. Şimdi disketi sürücüden çıkarıp makinenizi resetleyin. Buraya kadar herşey normal gittiyse Bilgisayarınız C sürücüsünden BOOT edip ekranda C:\_ yi görüyor olmalısınız. Şimdi de
  MD DOS
  komutu ile DOS diye (baska isimlede olabilir) bir DIR yaratın ve
  COPY A:\*.* C:\DOS komutunu ile diskettekileri DOS dırına kopyalayın. Simdi de geldik Config.sys ve Autoexec.bat dosyalarını oluşturmaya.CD-ROM disketi olanlar o disketi A sürücüsüne yerleştirip A:\INSTALL veya A:\SETUP komutuyla CD-ROM larını tanıtabilirler.Disketi olmayanlar ise evvelce başka bir diskete yedegini aldıgımız Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarından faydalanacaklar.CD-ROM Disketi olmayanlar DOS dırına MSCDEX.EXE ve CD-ROM sürücüsünü ( örnegin; ATAPI.SYS )kopyalamış olmalılar.Diskete yedeklemiş ve biraz evvel de DOS a kopyalamış idik. Şu anda C nin ROOT unda bulunuyor iken C:\DOS\EDIT yazip entere basın (EDIT.COM u da DOS dırına kopyalamıştık) ve aşagıda gordügümüz satırları yazıp (ATAPI_CD.SYS yerine kendi sürücünüzün ismini yazacaksınız) CONFIG.SYS ismi ile kayıt edin.HIMEM.SYS dosyası da DOS dırına kopyalanmış olmalı.
  [​IMG]
  EDIT den çıktıysak tekrar C:\DOS\EDIT komutunu verelim (C:\DOS\EDIT AUTOEXEC.BAT diye de yazabilirsiniz)Aşagıdaki satırları yazıp AUTOEXEC.BAT ismi ile kayıt edin.
  [​IMG]
  C:\ nin rootunda DIR komutu ile baktıgımız da bu yarattıgımız CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyalarını görmeliyiz.
  A sürücüsünde disket olmadıgını kontrol edin ve bilgisayarınızı resetleyin.Herhangi bir hata vermeden (örnegin HIMEM.SYS kayıp dememeli) acılmış ve ekranda C:\_ görünüyor ise WINDOWS CD sini CD-sürücünüze takıp DIR D: (birden fazla harddiski olanlarda DIR E: , DIR F: olabilir) diyerek kontrol edin bakalım CD yi okuyor mu ? Tamam ise D: enter (E: F:) ile CD ye gecip KUR (veya SETUP) komutunu verebilirsiniz.Yok eger CD sürücünüze geçemiyor iseniz yaptıgınız işlemleri bir daha kontrol edin, atladıgınız veya gözden kaçırdıgınız bir nokta vardır.

  Windows CD den kurulmaya başlayacak ve daha sonra da sizden Ekran kartınızın, Modeminizin, Ses kartınızın sürücülerini isteyecektir.Ekranda ki uyarılara göre onları da tanıtın. Bütün herşey bittikten sonra özellikle, formatlamayanlar DEFRAG yapmayı ihmal etmesin.
  26 Kasım 2005
  #1
 2. Windows 95 Kurulumu Cevapları

soru sor

Windows 95 Kurulumu

Alakalı Aramalar:

 1. windows 95 kurulumu resimli anlatım

  ,
 2. windows 95 kurulumu

  ,
 3. win 95 kurmak

  ,
 4. win95 kurulumu resimli anlatım