Diğer Windows Sürümleri Windows 10’daki Önemli Yeni Özellikler

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, YλяCλη üyesi tarafından 28 Ocak 2015 tarihinde yazılmıştır. Diğer Windows Sürümleri Windows 10’daki Önemli Yeni Özellikler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. YλяCλη

  YλяCλη Yönetici

  [​IMG]
  Artık Modern uygulamalar pencerede açılıyor
  [​IMG]

  Microsoft’un Modern arayüz uygulamaları hiçbir zaman istenen çevreye ulaşamadı. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise Modern uygulamalar, alıştığımız masaüstü uygulamaları gibi esneklik sunmuyordu. Microsoft, Windows 10 ile birlikte bu sorunu gidermiş gibi görünüyor. Artık Modern arayüz uygulamaları, aynı masaüstü uygulamaları gibi pencerede açılıyor ve kullanıcıya pencerenin boyutunu değiştirme imkanı sunuyor.

  Başlat menüsü geri döndü
  [​IMG]

  Başlat menüsü her ne kadar yenilik sayılmasa da, Windows 8 ve 8.1’deki yokluğunun ardından Windows 10’da tekrar karşımıza çıkıyor. Üstelik yeni başlat menüsü Modern arayüz ile harmanlanmış durumda. Windows 10’da karşımıza çıkan Başlat menüsünün sol tarafında klasik masaüstü uygulamalarını görürken, sağ tarafında ise kişiselleştirilebilir Modern arayüz uygulamalarını görüyoruz.

  Klasik arayüzden dokunmatik arayüze geçiş: Continuum
  [​IMG]

  Windows 10’un klasik PC alanından dokunmatik ekosistemine kadar geniş bir cihaz kitlesine hitap ettiğini daha önce belirtmiştik. Yeni işletim sisteminde bu alanda gözümüze çarpan en önemli yenilik ise Continuum oldu. Tek tuşla standart masaüstü arayüzünden dokunmatik arayüze geçiş yapılmasını sağlayan Continuum özelliği ile, özellikle hibrid cihazlarda kullanım kolaylığı amaçlanmış durumda.

  Cortana
  [​IMG]

  Microsoft’un oldukça başarılı kişisel asistanı Cortana, Windows Phone’un ardından Windows platformuna da uğradı. Şimdilik Türkçe seçeneği bulunmayan Cortana’yı kullanabilmek için işletim sisteminizin dili ve bölgesi Amerika Birleşik Devletleri olmak zorunda. Eğer bu koşulu yerine getirirseniz Cortana’nın oldukça ilgi çeken özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

  Oyuncular için: Xbox uygulaması
  [​IMG]

  Windows 10’u oyuncular için önemli kılan iki özellik mevcut. Bunlardan ilki DirectX 12, diğer ise geliştirilmiş Xbox uygulaması. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu uygulama sayesinde ilerleyen zamanlarda oynadığınız oyunları kayda alabilecek ve Xbox One konsolundan PC’nize yayın yapabileceksiniz.

  Sanal masaüstü
  [​IMG]

  Birden çok program ile aynı anda çalışan, ancak çoklu monitör imkanına sahip olmayan kullanıcıların imdadına yetişen sanal masaüstü özelliği sayesinde, birden fazla masaüstü oluşturmak ve oluşturduğunu masaüstü ekranları arasında basit bir kısayol ile gezinti yapmak mümkün.

  Bildirimler
  [​IMG]

  Akıllı telefonların vazgeçilmezi bildirim ekranı, sonunda PC kullanıcısıyla buluşuyor. Windows Phone’daki bildirim ekranı artık Windows 10’da kullanılabiliyor. Önceki Windows sürümlerinde gördüğümüz baloncuk iletiler artık bildirim ekranında karşımıza çıkacak ve kullanıcı tarafından görülene kadar muhafaza edilecek. Böylece bilgisayarınızla ilgili önemli gelişmeleri kaçırmadan takip edebileceksiniz.
  28 Ocak 2015
  #1
 2. Windows 10’daki Önemli Yeni Özellikler Cevapları

soru sor

Windows 10’daki Önemli Yeni Özellikler