Warcraft 3 DotA

İsimli konu WH 'Oyun Genel' kategorisinde, SuperTrooper üyesi tarafından 2 Haziran 2009 tarihinde yazılmıştır. Warcraft 3 DotA hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. warcraft 3 üzerinden oynanır!!!

  DotA-Allstars


  DotA-Allstars (Defence Of The Ancients), Blizzard Entertainment'in Warcraft III:The Frozen Throne oyunu için yapılan bir maptir.
  Mapı şu an İcefrog adlı bir kişi geliştirmektedir.
  Aslında map ilk oynanışlarda biraz basit gelebilir ama, map aslında bir trigger yığınıdır.Trigger, World Editor için özel olarak üretilmiş basit bir kodlama dilidir ve Warcraft'taki maplerin özelleştirilmeleri bu triggerlar sayesinde olmaktadır.  Oyun

  DotA, sürekli gelişen bir haritadır.
  • Haritanın en son sürümü 6.59d dir.
  • En stabil sürümü ise 6.57b dir.
  Oyuna yeni başlayanlar için noob(çaylak, yeni yetme)), ustalar için ise pro(üstat, usta) terimi kullanılmaktadır.

  Oynayış [değiştir]

  Bu haritadada oyuncular bir kahraman (hero) seçerler ve iyilerle kötülerin (sentinel ve scourge) savaşında yer alırlar. Üç koridordan sürekli olarak iyilerin ve kötülerin savaşçıları çıkar.Bu askerleri öldurerek tecrübe kazanır ve seviye atlanır. Amaç, diğer oyuncuları yenmek ve kuvvetlerin en iç kısmındaki ana binaları yıkmaktır.
  Haritada üç ayrı yol, her yola ait üç ayrı kule vardır ve kulelerin arkalarında değişik binalar vardır. Kuleleri yıktıktan sonra binaları yıkmayı başarabilenlerin birimleri daha üst seviyeye yükselir. Eğer bir taraf, öbür tarafın bütün kulelerini yıkmayı basarabilmiş ise (barakalar ancak kulelerden sonra yıkılabilir) yıkan tarafın creepleri (askerleri) bir üst seviyeye daha yükselir. Bu aşamada birimler "Mega Creep" adını alırlar.
  Oyunun ilk başı çok önemlidir. Yani herolar birinci level ile başlarlar ve en fazla yirmibeşinci level olabilirler. Eğer öbür herolara ölürseniz, çok para kazanırlar, çok eşyaları olur. Fakat yine de pes etmemek gerekir.

  Karakterler ve Özellikleri [değiştir]

  Blizzard'ın oyunlarının genelindeki taş, kağıt ve makas mantığı bu oyunda da vardır. Başlıca üç çeşit özelliğe sahip karakterler vardır. Bunlar şöyledir;
  Özellik AdıAçıklamaInt: Intelligence;Büyü yapabilme yetenekleri daha üstündür ve genellikle uzaktan dövüşürler.Agi: Agility;Uzaktan veya yakın dövüşde de yer alabilirler ve diğer kahramanlara göre daha seri hasar verirler.Str: Strength;Bu özellik kahramana daha çok can kazandırır ve genellikle verdiği hasarlar diğer kahramanlardan daha çoktur .
  Sıfatlar [değiştir]

  Oyunda üç ve üçten fazla üst üste ölmeden hero öldürenler, çeşitli sıfatlarla oyunun dışsesiyle sert bir şekilde ödüllendirilir.
  • Eğer rakip kahramanları üç kere öldürürseniz → Killing Spree
  • Eğer rakip kahramanları dört kere öldürürseniz → Dominating
  • Eğer rakip kahramanları beş kere öldürürseniz → Mega Kill
  • Eğer rakip kahramanları altı kere öldürürseniz → Unstoppable
  • Eğer rakip kahramanları yedi kere öldürürseniz → Wicked Sick
  • Eğer rakip kahramanları sekiz kere öldürürseniz → Monster Kill
  • Eğer rakip kahramanları dokuz kere öldürürseniz → Godlike
  • Eğer rakip kahramanları on kere öldürürseniz → Beyond Godlike
  • Eğer kendi takımınızın kahramanları ölmeden rakip kahramanları 5 defa öldürürseniz → Owning
  Bu ünvanları almak kolay değildir; çünkü bir kere öldüğünüz anda işe baştan koyulursunuz.

  Modlar [değiştir]

  Oyunda bazı modlar vardır. Bu modlar oyunun en başında sunucunun sahibi tarafından yazılır. Hiçbir şey yazılmadığında ise Normal Mode olur. Normal mode' da sadece bulunduğunuz takımın tavernlarından hero alabilirsiniz.
  • -ap: Bu modda istediğiniz taraftaki tavernlardan istediğiniz heroyu alabilirsiniz.Tabii bunun yanında para ödemek zorundasınız. Eğer para ödemek istemiyorsanız "-random" yazarak map tarafından seçilen heroyu oynayabilirsiniz.
  • -ar: Bu modda herkese map tarafından seçilen herolar gelir. Sizin seçme hakkınız yoktur.
  • -sd: Bu modda map herkese 3 hero verir. Bunların arasından birini seçerek oyuna devam edersiniz. Bunu yapabilmek için ise kendi 'power' kutunuza tıkladıktan sonra karşınıza çıkan herolardan birine tıklayarak seçim yaparsınız.Bazı haritalarda da -sd yazdıktan sonra allies özelliğini açarak takım arkadaşınızın herolarından da seçebilirsiniz.Bu bir power kutusunda birden fazla iyi hero olduğunda kullanılabilir.
  • -cm: Bu modda takım kaptanları (Sentinel ' de mavi oyuncu , Scourge ' de pembe oyuncu yada ilk oyuncu) ilk başta herhangi bir taverndan 4 ' er hero elerler. Daha sonra takım arkadaşlarının herolarını seçerler. Bu mod genelde turnuvalarda kullanılan bi moddur.
  • -em: Bu mod yardımcı moddur ve üstte yazdıklarımızın yanına gelir.Örneğin "-arem". Bu mod oyunu kolaylaştırır. Kulelerin canları azalır. Normale göre daha fazla para ve experience kısaca 'exp.'(deneyim puanı olarak nitelendirebiliriz) alırsınız.
  • -dm: Bu mod da yardımcı moddur. Öldüğünüzde size map tarafından yeni bir hero atanır.
  • -wtf: Bu mod yardımcı bir moddur. Bu modda heroların cd(cooldown) yani bir başka deyişle büyülerinin süresi yoktur. Mananız bitmez.
  • -swap: Takım arkadaşınızla herolarınızı değiştirmek istediğinizde kullanabilirsiniz.Oyun başlayınca yazılır.120 saniye içinde yazılması gerekir.
  • -switch: Karşı takımla kendi takımınız arasında oyuncu farkı söz konusu olduğunda oyuncuların yerini değiştirmenize yarar.Oyun başlayınca yazılır.
  Turnuvalar [değiştir]

  • Ankara'da Bilkent Üniversitesi Dota turnuvaları düzenlemektedir. Ayrıca Tevitöl'de Bilim Sanat Haftasında Dota Turnuvası düzenlenir.
  Benzer Oyunlar [değiştir]

  • Gas Powered Games tarafından Demigod ismi ile DotA benzeri bir oyun yapılmaktadır. Oyunun en büyük esinlenme kaynağının DotA olduğu açıklanmıştır.
  "Hero"lar [değiştir]

  (*)Sentinal Tavern(*) (*)Scourge Tavern(*)
  - Vengeful Spirt -SoulKeeper -Lich - Death Prophet - Tormented Soul - Crystal Maiden - Demon Witch - Rogue Knight - Venomancer - Naga Siren - Magnataur - Earthshaker - Necro'lic - Stealth Assasin - Chaos Knight - Lone Druid - Lycanthrope - Slayer - Broodmother - Juggernaut - Phantom Assasin
  - Silencer - Gorgon - Treant Protector - Night Stalker - Enigma - Skeleton King - Keeper of the Light - Doom Bringer - Ursa Warrior - Nerubian Assasin - Ogre Magi - Slithereen Guard - Tinker - Queen of Pain - Prophet - Bone Fletcher - Phantom Lancer - Faceless Void - Stone Giant - Netherdrake - Goblin Techies - Lightning Revenent - Holy Knight - Lifestealer
  - Beastmaster - Oblivon - Twin Head Dragon - Tidehunter - Alchermist - Bane Elemental - Priestess of Moon - Necrolyte - Storm Spirt - Butcher - Sacred Warrior - Spiritbraker - Templer Assasin - Nerubian Weaver - Fearie Dragon - Shadow Fiend - Clockwerk Goblin - Sand King
  - Moon Raider - Axe - Dwarfen Sniper - Blood Seeker - Troll Warlord - Lord of Avernus - Shadow Shaman - Spectre - Bristleback - Witch Doctor - Pandaren Bravemaster - Obsidian Destroyer - Centaur Warchief - Warlock - Bounty Hunter - Geomancer - Dragon Knight - Shadow Priest - Anti-Mage - Pitlord - Drow Ranger - Undying - Omniknight - Dark Seer - Clockwerk Goblin - Invoker - Windrunner - Admiral Proudmoore
  Bu arada karakter sececekseniz huskar (Sacred Warior),phantom lancer,strom panda,demon witch gibi adamlar tercih ederim!!!:tamam::tamam::tamam:
  2 Haziran 2009
  #1
 2. Warcraft 3 DotA Cevapları

 3. Artık en son map sürümü 6.70c :D Zevkli bir oyun zamanın nasıl geçtiğini anlamıyosunuz :)
  4 Ocak 2011
  #2
soru sor

Warcraft 3 DotA