Vitamin Açısından En Zengin Besinler Nelerdir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Vitamin Açısından En Zengin Besinler Nelerdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Vitamin, hayatımızı sürdürebilmek için aldığımız besinlerdeki faydalı basit bileşiklerdir. Vitaminlerin tümü vücut fonksiyonlarının devamlılığında büyük rol oynar. Suda ve yağda eriyen olarak ikiye ayrılırlar. Vitamin insan vücudu için çok faydalıdır. Vitamin eksikliğinde mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Devamlı olarak bol vitaminli meyve, sebze ve besinleri tüketmemiz bizim çok sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlayacaktır. Bu besinlerin vitamin açısından en zengin besinler olduğu bilinir.

  [​IMG]Somon: Somon Omega-3 bakımından çok zengindir. Omega 3 kalp krizi riskini azaltır. Ani ölümler ve kan basıncının yükselmesini azaltır. Aynı zamanda kolesterol açısından doymamış yağ oranı düşüktür ve çok fazla protein içerir.

  Barbunya: Magnezyum, demir, fosfor, bakır ve potasyum içerir. Dünya Sağlık örgütleri tarafından önerilir. Vitamin bakımından çok zengin olan bu besin, düşük yağlı bir besindir. Kanser gibi hastalıklardan da korur.

  Badem: Lif, magnezyum, demir ve kalsiyum bakımından çok zengin olan badem vitamin açısından da oldukça zengin olan besinler arasındadır. Bademin alınması ise günlük olarak tavsiye edilir.

  Elma: Lif içerdiği için kan kolesterolünü ve doğal şeker olduğu için glikoz seviyesini düşüren bir besin kaynağıdır. Elmada çok fazla C vitamini vardır. C vitamini koruyucu etkisi ile kılcal damarların korunmasında büyük rol oynar.

  Ton Balığı: Protein, selenyum ve fosfor bakımından çok zengindir. Ton balığının saymakla bitmeyen faydaları vardır. Aynı zamanda ton balığı yağı yemek ile de alınabilir.

  Çilek: Çocukların çok sevdiği bu meyve aslında vitamin bakımından çok zengindir. Çilekte K, B2, B5 ve B6 vitaminleri çokça bulunur. Potasyum ve iyot gibi temel besinleri fazlaca içerir. Aynı zamanda çileğin eklem iltihabına karşı iltihap önleyici özelliği vardır.

  Kara Lahana: Göğüs kanseri ve diğer rahatsızlıkları önleyen sülfoksitler ve glukozinolatlar içerir. Kara lahana Omega 3 yağ asitleri,lif,potasyum ve kalsiyum gibi bazı önemli besin maddelerini de içeriğinde bulundurur.

  Vitamin eksikliği sorunu yukarıdaki bahsedilen besinlerle çok rahatça giderilebilir. Fakat öncelikle her zamanki gibi bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Vitamin eksikliğinin vücuttaki bazı belirtileri şunlardır: Tırnaklar, deri, göz gibi kısımlardır. Bu kısımlarda kendilerini kolayca belli ederler. Hatta bazı insanlarda görmede sorun, tırnaklarda kırılma olabilir.
  7 Haziran 2017
  #1
 2. Vitamin Açısından En Zengin Besinler Nelerdir? Cevapları

soru sor

Vitamin Açısından En Zengin Besinler Nelerdir?