VII. Henry

İsimli konu WH 'Tarih' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 25 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. VII. Henry hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. VII. Henry
  VII. Henry Kimdir - VII. Henry Hakkında - VII. Henry Tahta Çıkışı - İngiltere Kralı  VII. Henry (d. 28 Ocak 1457-ö. 21 Nisan 1509) İngiltere Kralı. Kral III. Richard'ı öldürüp İngiltere Kralı olmuştur. Tudor Hanedanı'ndan ülkeyi yöneten ilk kişiydi.

  [​IMG]

  İlk Yılları

  Henry, 1457 yılında Pemproke Şatosu, Galler'da doğdu.Richmond Dükü Edmund Tudor ve Margaret Beafort'un tek oğulları olarak doğdu.Babası Henry doğmadan bir kaç ay önce öldüğü için ilk yıllarını amcası Jasper Tudor'un yanında geçirdi.Ama o da sonradan o zamanki kral IV. Edward yüzünden İngiltere'den kaçtı ve Henry William Herbeth'in gözetimi altına girdi.Ama Henry'de sonradan İngiltere'den kaçtı.Büyük annesinin İngiltere Kralı VI. Henry'nin annesi ve V. Henry'nin karısıydı ve kocası Kral V. Henry'nin ölümünden sonra Henry'nin büyük babası ile evlenmişti.Bundan dolayı Henry tahtta üvey de olsa bir hakkı bulunuyordu.

  Tahta Çıkışı ve Evliliği

  [​IMG]
  • Kraliçe Yorklu Elizabeth
  Henry tahttaki hakkı dolayısıyla tahtı ele geçirmeye çalışmıştır.III. Richard'ın yeğenlerini öldürerek tahta geçtiği için kimsenin ondan hoşlanmaması işini kolaylaştırmıştır.Ülkenin ileri gelen adamlarının da yardımıyla bir iç savaş başlar ama Henry'nin tarafındakiler daha fazlaydı.Ama Kral Richard savaşta öldükten sonra tahta geçti.Ama Kral Richard'ın hanedanlığı olan York Hanedanlığından insanlar Henry'nin tahta geçmesini sinirle karşıladılar.Henry ise York ve Tudor Hanedanlığını birleştirmek için III. Richard'ın kardeşinin kızı Yorklu Elizabeth ile evlendi.

  Çocukları

  * Arthur Tudor
  * Margaret Tudor
  * VIII. Henry
  * Elizabeth Tudor
  * Mary Tudor
  * Edmund Tudor
  * Katherine Tudor

  Çocuklarının Hayatları

  Arthur Tudor:Artur 14 yaşında Aragonlu Catherine ile evlendi.Ama Arthur evliliğini tamamlayarak 15 yaşında öldü.Rivayet edilenlere göre eşi Aragonlu Catherine'e onunla evliliğinin tamamlanamadığını söylemesi,bu yüzden kardeşi 8. Henry ile evlenerek kraliçe olması üzerine yemin ettirmiştir.

  Margeret Tudor:Margeret İskoçya Kralı ile evlendi ve bir oğlu oldu.Torunu Mary Stuart yeğeni I. Elizabeth tarafından idam edilmiştir.

  VIII. Henry:Henry ağabeyi Arthur'un genç yaştaki ölümünden sonra İngiltere tahtındaki tek veliattır.Ağabeyinin karısı Aragonlu Catherine ile evlendi.Ama daha sonra onun evliliğini feshedip Anne Boleyn ile evlendi.Anne Boleyn zinadan idam edildikten sonra Jane Seymour ile evlendi.Jane ona bir erkek çocuk verdi ama kendisi doğumdan sonra öldü.4 yıl sonra Kral Cleves'li Anne ile evlendi ama evliliğini tamamlamadı ve 6 ay sonra feshetti.Ondan sonra Anne Boleyn'in kuzeni Catherine Howard ile evlendi.Ama o da Anne Boleyn gibi zinadan suçlu bulundu ve idam edildi.Son karısı Catherine Parr ile hayatının sonuna kadar yaşadı.

  Elizabeth Tudor:3 yaşında ölmüştür.

  Mary Tudor:Fransa Kralı ile evlendi ama kocasının ölümünden sonra İngiltere'ye gelip Charles Brandon ile evlendi ve üç çocuğu oldu.

  Edmund Tudor:1 yaşında ölmüştür.

  Katherine Tudor:Doğumunda annesi ve kendisi ölmüştür.
  25 Temmuz 2011
  #1
 2. VII. Henry Cevapları

soru sor

VII. Henry