VakıfBank’tan ekonomiye 163 milyar TL destek

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, demirdoven üyesi tarafından 9 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. VakıfBank’tan ekonomiye 163 milyar TL destek hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. VakıfBank, 2016 yılının ikinci çeyreğinde elde ettiği 587 milyon TL net kar ile yılın ilk altı ayında toplam 1 milyar 104 milyon TL net kara ulaştı. VakıfBank’ın 194 milyar TL’ye yaklaşan aktif büyüklüğü ile ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile sağladığı destek 163 milyar TL’ye ulaşırken, toplam mevduatı 114 milyar TL’yi, toplam özkaynakları ise 18 milyar TL’yi aştı.

  “15 Temmuz tarihinde milli iradeye, Ülkemize, Cumhuriyetimize, birlik ve bütünlüğümüze yönelik hain darbe teşebbüsünü şiddetle ve nefretle bir kez daha kınıyorum. VakıfBank olarak, tüm varlık ve gücümüzle bu hain darbe teşebbüsü karşısında durmaya, tüm yurt sathında Ülkemize ve aziz milletimize kararlılıkla hizmet etmeye devam edeceğimizi tekrar vurgulamak istiyorum. Ülkemize, Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik menfur darbe teşebbüsü ve benzer olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu süreçten ülkemizin daha da güçlenerek çıkacağına olan inancımı tekrarlıyorum” diyen VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, 2016 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendirdi.

  Proje finansman kredileri ile reel ekonomiye artan destek

  Yılın ilk yarısında Türkiye’de ekonominin, finansal göstergelerin ve bankacılık sektör dinamiklerinin daha da sağlam bir zemine oturduğunu ifade eden Genel Müdür Aydoğan, “Global piyasalardaki belirsizliklere ve artan kırılganlığa rağmen banka olarak yılın ilk yarısında başarılı bir performans gösterdik. Toplam kredilerimiz yıllık bazda %9.3 artışla 129.3 milyar TL’ye, toplam mevduatımız %13.8 artışa 114.1 milyar TL’ye ulaşırken, toplam aktiflerimiz yıllık %11 artışla 194 milyar TL’ye yaklaştı. Özellikle, yılın ikinci çeyreğinde ekonomik ve toplumsal kalkınmamız için kritik öneme sahip başta altyapı ve enerji olmak üzere proje finansman alanında büyümeye devam ettik. Proje finansman kredilerimiz dolar bazında ve çeyreklik bazda %3.5 oranında büyüyerek 8 milyar dolara ulaştı. Ülkemizin büyük altyapı projelerine ve reel ekonomiye desteğimiz kesintisiz bir şekilde devam edecek” dedi.

  Yılbaşından bu yana 2 milyar doların üzerinde yurt dışı kaynak temini

  Reel sektörün kullanımına sunmak üzere yurt dışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak temin etmeye devam ettiklerini belirten Genel Müdür Aydoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yılbaşından beri sendikasyon, tahsisli bono satışı, ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı (İTMK-covered bond) ve çok uluslu kredi kuruluşlarından temin ettiğimiz krediler aracılığı ile 2 milyar doların üzerinde yeni kaynağı ülkemize getirdik. Bu işlemler arasında, Türkiye’de bir ilk olan 500 milyon euro tutarında, 5 yıl vadeli İTMK ihracının ayrı bir yeri bulunmaktadır. Söz konusu işlemimiz, ülkemizin en düşük kupon ödemeli ve en yüksek ratinge sahip tahvil ihraç işlemi olarak, The Covered Bond Report adlı dergi ile Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği bünyesinde faaliyet gösteren İTMK Yatırımcı Konseyi tarafından ortak düzenlenen ve Avrupa’nın en prestijli ödülleri arasında yer alan “Yılın En İyi İlk Covered Bond İhracı” ödülüne layık görüldü. Ayrıca, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD), bankamız lehine ilave 150 milyon euro kredi limiti sağlaması, ki bu limit tek seferde EBRD’den aldığımız en büyük kredi limitidir, Türkiye ekonomisine, Türk bankacılık sektörüne ve VakıfBank’a duyulan güvenin bir yansıması olarak bizleri ayrıca gururlandırmıştır.”

  Güçlü sermaye rasyoları

  VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan sözlerini şu şekilde tamamladı: “Büyümeden ödün vermeden, verimlilik odaklı çalışma anlayışı ile elde ettiğimiz karın önemli bir bölümünü bilanço içinde tutmaya ve bu sayede sermaye rasyolarımızı iyileştirmeye devam ediyoruz. 18 milyar TL’yi geçen özkaynaklarımızla yılın geri kalanında da ekonomiye değer yaratacak projelerin ve reel ekonominin finansmanına devam edeceğiz.”


  VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Haziran 2016 bilançosunun önemli finansal göstergeleri

  Vergi Öncesi Kar

  1.390,8 Milyon TL

  Net Kar

  1.103,6 Milyon TL

  Toplam Aktifler

  193.640,4 Milyon TL

  Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler

  162.895,8 Milyon TL

  Nakdi Krediler

  129.299,9 Milyon TL

  Gayri Nakdi Krediler

  33.595,9 Milyon TL

  Toplam Mevduat

  114.133,6 Milyon TL

  Özkaynaklar

  18.027,9 Milyon TL

  Alınan Krediler

  18.419,7 Milyon TL
  9 Ağustos 2016
  #1
 2. VakıfBank’tan ekonomiye 163 milyar TL destek Cevapları

soru sor

VakıfBank’tan ekonomiye 163 milyar TL destek