VakıfBank yurt dışından bir haftada 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, demirdoven üyesi tarafından 5 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır. VakıfBank yurt dışından bir haftada 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. VakıfBank, ülke notumuzun kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından “yatırım yapılabilir” seviyenin altına çekildiği bir dönemde, yurt dışından bir haftada 835 milyon dolar sendikasyon kredisi, 890 milyon dolar da seküritizasyon işlemi olmak üzere toplam 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti. Böylelikle yılbaşından bu yana VakıfBank’ın yurt dışından sağlamış olduğu toplam fon tutarı 4 milyar dolar seviyesine yükseldi.


  “Türkiye ekonomisine, Türk bankacılık sektörüne ve VakıfBank’a güvenin yansıması”

  Ülkemizin notunun kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından “yatırım yapılabilir” seviyenin altına çekildiği bir dönemde temin edilen toplam 1 milyar 725 milyon dolar tutarındaki sendikasyon ve seküritizasyon kredilerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, “Söz konusu kredilere katılım sağlayan tüm muhabir bankalarımıza teşekkür ediyorum. Bu krediler, hiç şüphesiz ki, Türkiye ekonomisine, Türk bankacılık sektörüne ve bankamıza duyulan güveni bir kez daha teyit etmiştir” dedi.

  “Yılın ikinci sendikasyon kredisini başarıyla yeniledik”

  Nisan ayında temin ettiği 920 milyon dolar tutarındaki yılın ilk sendikasyon kredisinin ardından, geçen yıl eylül ayında alınan sendikasyon kredisini başarıyla yenilediklerini ifade eden Genel Müdür Aydoğan, “ING Bank NV ve National Bank of Abu Dhabi'nin koordinatör olarak yer aldığı, 12 ülkeden 22 bankanın katılım sağladığı, 224.5 milyon dolar ve 544 milyon euro olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan 367 gün vadeli, toplam 835 milyon dolar eşdeğerindeki yılın ikinci sendikasyon kredisi, dış ticaretin finansmanında kullandırılacaktır. Sendikasyon işleminde bizi destekleyen iş ortağımız bankalarla, mütekabiliyet temelinde iş hacmimizi daha da artıracağız” dedi.

  “Yılbaşından bu yana 4 milyar dolar yurt dışı kaynak temini”

  Yurt dışı nakit havale akımlarına dayalı ve iki dilimi hazine işlemlerine dayanan 890 milyon dolar tutarındaki seküritizasyon işlemi hakkında bilgi veren Aydoğan şöyle konuştu: “7 ayrı dilimde dolar ve euro cinsinden gerçekleştirdiğimiz DPR seküritizasyon işleminin 354.4 milyon dolarlık kısmı 5 yıl vadeli, 535.7 milyon dolarlık kısmı 7 yıl vadeli olarak sağlanmıştır. Yeni kaynak olarak temin edilen söz konusu işleme, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından, ülkemizde verilebilecek en yüksek not olan “A-“ notu verilmiştir. Yılbaşından bu yana sendikasyon, seküritizasyon, tahsisli bono satışı, ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı (covered bond) ve çok uluslu kredi kuruluşlarından aldığımız krediler aracılığı ile toplamda yaklaşık 4 milyar dolar seviyesinde kaynağı ülkemize getirdik. Uzun vadeli ve uygun maliyetli yurt dışı kaynak temin ederek reel ekonomimizi desteklemeye devam edeceğiz.”
  5 Ekim 2016
  #1
 2. VakıfBank yurt dışından bir haftada 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti Cevapları

soru sor

VakıfBank yurt dışından bir haftada 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti