Uzak Durmanız gereken Alerjik Yiyecekler

İsimli konu WH 'Hastalıklar' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 3 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Uzak Durmanız gereken Alerjik Yiyecekler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Bazı yiyecekler[​IMG] alerjisi olanlar için ölümcül olabilir. Bağışıklık sistemi[​IMG]zararsız bir maddeyi tehlikeli olarak algılayınca alerjik reaksiyon oluşuyor.
  Alerjiye neden olan gıdaları öğrenerek evinize gelen misafirlerinizin hayatını kurtarabilirsiniz. Howstuffworks isimli sitede yer alan habere göre[​IMG] işte alerji yapan 10 gıda:

  1. Buğday:Alerjisi olanlar buğday ununu soluyunca ciddi sorunlarla karşılaşırlar. Buğday alerjisi çocuklukta ya da ileriki yıllarda oluşabilir. Buğday için alerjik reaksiyonlar arasında astım[​IMG] ürtiker[​IMG] atopik dermatit[​IMG]alerjik rinit (burun akıntısı) ve anafilaktik şok yer alıyor.
  Buğday ekmekler[​IMG] fırında satılan gıdalar ile tahılların yanında çorbalarda ve soslarda kıvam artırıcı olarak kullanılıyor. Bu nedenle[​IMG] buğday alerjisi olanların çok dikkat etmesi gerekiyor.

  2. Soya fasulyesi:Üreticiler[​IMG] 1950'lerde süt yerine soya sütü kullanmaya başladılar. Çünkü[​IMG] soya sütü inek sütünden daha az alerjik reaksiyona sebep oluyor.
  Soya alerjisi[​IMG] yetişkinlerden daha çok küçük çocuklar arasında daha yaygındır. Hemen her şeyde soya bulunduğu için bu gıdadan uzak durmak çok zor. Soya yüksek protein içeriği nedeniyle[​IMG] sağlıklı yiyeceklerin yanında paketlenmiş gıdalarda katkı maddesi olarak yaygın şekilde kullanılıyor.
  Ürtiker[​IMG] astım ve anafilaktik şokun yanında[​IMG] soya fasulyesi ayrıca kolit[​IMG]aft veya akne patlamasına neden olabiliyor.

  3. Su kabukluları:Birçok deniz kabuklusu olduğundan[​IMG] birine alerjiniz olması diğerlerine de olduğu anlamına gelmiyor. Doktorlar[​IMG] aynı anda birçok deniz kabuklusuna karşı alerjiniz olup olmadığını belirleyen cilt testi ile kan testini öneriyorlar.
  Deniz kabukluları alerjisinde reaksiyonlar ürtiker[​IMG] astım[​IMG] atopik dermatit ya da anafilaktik şoktur. Bu alerji türü genellikle[​IMG] yetişkinlik çağına kadar ortaya çıkmıyor.

  4. Balık:
  Birçok balığın alerjik olmasına rağmen[​IMG] morina ve somon balığı[​IMG] diğer balık türlerinden daha fazla alerjik reaksiyona yol açıyor. Diğer alerjik balıklar arasında ise hamsi[​IMG] ton balığı[​IMG]uskumru ve sardalye bulunuyor.
  Bir balığa alerjiniz varsa[​IMG] diğer türüne de olabilir. Bu nedenle deniz ürünleri satan restoranlara gitmemeye çalışın.

  5. Kabuklu yemişler:Sert kabuklu yemişe alerjisi olanlar[​IMG] bunu tüm yaşamları boyunca çekiyorar. Sindirim problemlerinin yanında[​IMG] astım[​IMG] ürtiker[​IMG] atopik dermatit ve anafilaktik şok gibi alerjik reaksiyonlara yol açıyor.
  En yaygın alerjik yemişler ise ceviz[​IMG] badem ve kaju fıstığıdır. Uzmanlar[​IMG] hangi kuru yemişe alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız hiçbirini yememenizi öneriyorlar. Ayrıca[​IMG] şampuanların ve losyonların içinde bu kuruyemişlerin kullanılıp kullanılmadığına bakılmasını istiyorlar.

  6. Yerfıstığı:İnsanlarda alerjiye neden olan yerfıstığının adı çoktan çıktı. En yaygın alerjiler arasında olan yerfıstığı[​IMG] ölüme bile yol açabiliyor. Özellikle küçük çocuklarda yaygın olan alerji[​IMG]atopik dermatit[​IMG] astım[​IMG] ürtiker ya da hayatı tehdit eden anafilaktik şoka neden oluyor. İlginç bir şekilde yerfıstığı kabuklu yemiş değildir[​IMG] baklagildir.

  7.Yumurta:Bir kişinin yumurtanın hem beyazına hem de sarısına alerjisi olabilir. Her ikisi de alerjik reaksiyonları tetikleyen proteinler içeriyor. Bu reaksiyonlar arasında atopik dermatit[​IMG]ürtiker ve anafilaktik şok bulunuyor. Diğer yaygın belirtisi ise alerjik rinit yani burun akıntısıdır.
  Yumurtaya alerjisi olanlar mayonezden[​IMG] fırında satılan ürünlerden uzak durmalı. Pastaların[​IMG]işlenmiş etlerin ve şekerlemelerin etiketlerini dikkatlice okumaları gerekiyor. Ürünlerin etiketinde şu maddeleri görürseniz bu gıdalardan uzak durun: ovalbumin[​IMG] ovoglobulin[​IMG] ovomucoid[​IMG] ovomucin[​IMG] ovotransferrin[​IMG] ovovitelia[​IMG] ovovitelin[​IMG] globulin[​IMG] silici albunate[​IMG] albumin[​IMG] lecithin[​IMG] livetin[​IMG] simplesee[​IMG] vitellin and lysosyme

  8. Süt:İnek sütü[​IMG] özellikle küçük çocuklar için dünyadaki en yaygın alerjik gıdalardan biridir. Çocukların bir yaşından önce[​IMG] yaklaşık yüzde 2-5'inin inek sütüne alerjisi olduğu tahmin ediliyor. Bazı doktorlar[​IMG] ailelere çocuklar 1 yaşına gelene kadar inek sütü vermemelerini öneriyorlar.
  İnek sütüne karşı ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar ürtiker[​IMG] astım ve anafilaktik şoktur. Diğer yaygın reaksiyon ise atopik dermatit olarak bilinen durumdur.

  9. Susam:
  Susam alerjisi özellikle Japonya ve Çin'de daha yaygındır. Susam alerjisi anafilaktik şoku tetikleyebiliyor. Eğer susam alerjiniz varsa[​IMG] hayatınızın geri kalan kısmıında susamdan uzak durmalısınız.
  Son 20-30 yılda susam[​IMG] Amerika'da da yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlar[​IMG] Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'nin 8 alerjik gıda listesine susamı da eklemesini öngörüyorlar.

  10. Kereviz:
  Kereviz en yaygın suçlulardan biri. Kereviz cildinizi kaşındırabilir ve tahriş edebilir[​IMG] Ürtikere yol açabilir ya da ağız çevrenizde kabarmalara neden olabilir. Diğer reaksiyonlar ise bulantı[​IMG] astım ve hatta anafilaktik şok.

  Bu tür reaksiyonlardan kaçınmak için bazı meyve ve sebzeleri pişirebilirsiniz. Ancak[​IMG] kereviz oral alerji sendromunu tetikleyebilir. Kereviz baharatlarda ve çorba ya da güveç gibi işlenmiş gıdalarda gizli bir şekilde kullanıldıysa[​IMG] alerjisi olan birini etkileyebilir.
  3 Ocak 2017
  #1
 2. Uzak Durmanız gereken Alerjik Yiyecekler Cevapları

soru sor

Uzak Durmanız gereken Alerjik Yiyecekler