uyum sağlamak

İsimli konu WH 'Sözlük' kategorisinde, soru soran üyesi tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır. uyum sağlamak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. uyum sağlamak nedir?
  30 Kasım 2016
  #1
 2. uyum sağlamak Cevapları

 3. Administrator

  Administrator Yönetici

  İletişimde Uyum Nedir ? Nasıl Sağlanır ?

  Özellikle iş dünyasında insanlar arası iletişimde uyum çok önemlidir. Her gün belki onlarca belki de yüzlerce insan ile iletişime giriyor ve iş münasebetinde bulunuyoruz. Daha başarılı olabilmemiz hiç şüphesi insanlar arası kullandığımız iletişimde daha uyumlu olmamızda yatıyor.

  İnsanlar ile uyumlu iletişim sağlamak için onları sevmenize gerek yoktur, ancak uyum sağlamak açıp kapatabileceğiniz bir düğmede yoktur.

  İletişimin ilk kuralı olarak siz konuşmaya başlamadan önce insanların sizinle ahenk içinde olmasını beklersiniz. Uyum aslında iki yönlü olarak harmonize hale gelmektir. Uyum sağlandığı zaman iki insan birbirinden ne kadar farklı olursa olsun birbirlerini dinleyeceklerdir.

  Elbette size benzer insanlar ile birlikte olmak isteyecek onlarla beraber çalışmak isteyeceksiniz, ancak dünyanın geri kalanı farklı becerilere, bilgilere, eğitime ve hatta fikirlere sahip insanlar ile dolu, ve bu insanlar ne yazık ki sizinle aynı fikirde ya da düşüncede değil. Uyumlu olursanız hem kişisel hem de profesyonel hayatınızda başarılı olmanız garantidir, bunun nedeni farklılıkları algılayıp onlarla birlikte çalışma yetisine sahip olmaktır.

  Uyumlu olmak için önce size 3 soru sormak istiyorum.

  1. Uyum içerisinde iletişim kurduğunuz bir insanı düşünün - uyumlu olmak için ne yapıyorsunuz ?

  2. Hiç uyum sağlayamadığınız ancak sağlamak istediğiniz bir insanı düşünün - fark yaratmak için ne yapılabilir ?

  3. İlk sorudaki kişi ile ilgili deneyimlerinizi düşünün ve mümkünse not alın.

  İkinci sorudaki kişinin ilk sorudaki kişiden daha zor bir insan olduğunu düşünebilirsiniz. Düşünce ve hareketlerinizde daha esnek bir tutum sergilerseniz ikinci kişi ile uyum sağlamanız mümkündür.

  Peki zor ve uyumsuz dediğimiz bu kişiler ile iş iletişimi nasıl kurabilir ve geliştirebiliriz ?

  • Bu insanlar için neyin önemli olduğunu öğrenin. Onların sizi anlamasını beklerken siz onları anlamaya çalışın.
  • Sıkça tekrar ettikleri sözcük veya kelimeleri öğrenin, konuşma şekillerini anlayın ve bunları diyaloglarınız içerisine ekleyin
  • Bu kişinin bilgiyi almadaki şeklini inceleyin, çok detaycı mı - yoksa sadece genel ile mi ilgileniyor ?
  • İletişim kurarken son derece basit şekilde davranın
  • İlginç ancak bu kişi ile nefes uyumu sağlayın, göğüs ve boyun kısmından ne zaman nefes alıp verdiğini gözlemleyin, mümkünse ahenk yakalamaya çalışın.
  • Niyet ve beklentiyi gözlemleyin.
  • Vücut dilini gözlemleyin, belli etmeden taklit etmeye çalışın.
  • İnsanların zamanları ve enerjilerini saygı gösterin.
  Tabi bu yukarıdaki maddeleri yalnız olarak yerine getirmeniz yetmiyor - aynı zamanda beden dilinize de çok dikkat etmelisiniz.

  İnsanlara bir mesaj aktarırken, mesajın içeriği %7 sözcüklerimiz ile, %38'i ses tonumuz ile ve %55'i beden dilimiz ile aktarılır.

  Siz mesajın aslında ta kendisisiniz. Mesajınıza inanıyor ancak kendinize inanmıyorsanız kimse size inanmayacaktır.

  Uzmanlar iletişim kurmayı hareket halindeki bir trene binmeye benzetiyorlar. Tren hareket halindeyken atlamaya kalkarsanız muhtemelen ya düşecek yada binmeye başarılı olamayacaksınız. Önemli olan binmeden önce trenin yanında koşarak belli bir hıza erişmek, ve aynı hıza ulaştıktan sonra atlamaya çalışmaktır.

  İletişimde uyum sağlarsanız hem yönetici hem çalışan olarak iş dünyanıza ahenk geldiğini göreceksiniz.
  18 Aralık 2016
  #2
soru sor

uyum sağlamak

Alakalı Aramalar:

 1. uyum saglamak nedir