Üst DÜzey Dİllerİ

İsimli konu WH 'Bilgisayar' kategorisinde, Kyren üyesi tarafından 1 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Üst DÜzey Dİllerİ hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ÜST DÜZEY DİLLERİ  Üst düzeyde yazılan bir program makine dili komutlarından farklı olarak program deyimlerinden
  oluşur. Günümüzde Fortran, Cobol, PL/I, RPG, BASIC, C, CLIPPER gibi yaygın olarak kullanılan üst düzey diller mevcuttur.


  a) PASCAL PROGRAMLAMA DİLİ

  1968 yılında Niklaus Wirth tarafından geliştirilmiş bir programa dilidir. Fransız Matematikçi Blaise PASCAL’ın adını taşır.


  Yapısal ve modüler programlamaya uygun çağdaş bir dildir.Programların düzenlenmesinde ve formatında belli kurallar vardır.günümüzde yaygın olarak kullanılır.Kendisini sürekli yenileyerek etkin olma özelliği sürdürmektedir.
  b) C PROGRAMLAMA DİLİ
  Genel amaçlı bir programlama dilidir.1972 yılında Dennis Ritchic tarafından XENIX işletim sistemi için geliştirilmiştir.En büyük özelliği standartlığı,taşınabilirliği ve farklı işletim sistemlerine uyumluluğudur.C programlama dilinde temel bilgi öğeleri karakterler,tam sayılar,kayan noktalı sayılar, göstergeç diziler, yapılar ve fonksiyonlarla yaratılan bilgilerdir.Çok sayıda işleç ve makine koduna doğrudan dönüşüm sağlanabilmektedir.C programlama dilinde alışılagelmiş komutlar yoktur.
  1 Mart 2008
  #1
 2. Üst DÜzey Dİllerİ Cevapları

soru sor

Üst DÜzey Dİllerİ