Ünv. İle İlgili Doğru Meslek Seçimi

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, chasbi_1015 üyesi tarafından 17 Nisan 2007 tarihinde yazılmıştır. Ünv. İle İlgili Doğru Meslek Seçimi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hedef belirleyin: Bu hedef aynı zamanda sizin vizyonunuzdur. Bundan birkaç yıl sonraki hayatınızı gözünüzün önüne getirmeye çalışın.

  Ne olmak istiyorsunuz?
  Nasıl yaşamak istiyorsunuz?
  Nasıl bir hayat standartınız olmalı?

  Bir misyonunuz olsun: Gelecekte yapmak istediğiniz meslek ve yaşamak istediğiniz hayatla ilgili fikirleriniz ve hedeflerinizi belirlediniz mi? Cevabınız evet ise kendinize şu soruları sormaya başlayın:

  Neden böyle bir meslek?
  Neden böyle bir hayat?

  Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin misyonunuzu belirler.

  Değerlerinizi keşfedin: Hayatta en çok önem verdiğiniz şeyleri düşünün. Gurur, başarı, aile, namus, hırs gibi yüzlerce değer arasından ilk beşe hangilerini koyarsınız? Belirlediğiniz bu beş değer, hayat anlayışınızı ortaya çıkarır. Meslek seçiminde sizi yönlendirecek olan kriterler de değer yargılarınızın içinde saklı. Değerleriniz, vizyonunuz ve misyonunuzun örtüşmesi bu nedenle çok önemli. Örtüşmezse, ileride başarılı olma şansınız büyük ölçüde azalır. Hedefleriniz, amaçlarınız ve değerlerinizin birbiriyle uyumu başarıyı da getirecektir.

  Meslek seçimini tesadüflere bırakmayın, kendinizi tanımaya çalışın: Güçlü yönlerinizi belirlemeye gayret edin. Kararınızı asla trendlere ve moda mesleklere göre vermeyin. Kendinize, kişiliğinize uygun olmayan bir seçim yapmamaya özen gösterin. Neleri iyi yapabildiğinizi, hangi konularda başarılı olduğunuzu düşünün.

  Kendinize soru sorun: Elektronik mühendisliğini ele alalım; popüler, günümüz koşullarında geçerli, iş bulma ve para kazanma şansının yüksek olduğu bir meslek. Ama sayılarla, elektrik-elektronik işleriyle aranız iyi değilse, bu işte ne kadar başarılı olabilirsiniz? Seçmeyi düşündüğünüz mesleğin size uygun olup olmadığını anlamak için kendinize şöyle sorular sorabilirsiniz:

  Bu mesleği yapmayı gerçekten istiyor muyum?
  Bu mesleği zevk alarak yapabilir miyim?
  Fiziksel ve kişisel özelliklerim bu iş için uygun mu?
  Büyük şirketlere uygun biri miyim, yoksa daha küçük, girişimci ruhla çalışan bir şirkette mi mutlu olurum?
  Sayılarla ilgili mesleklere mi yatkınım, insan ilişkilerinin yoğun olduğu mesleklerde mi başarılı olabilirim?
  Çok para kazanmak beni gerçekten mutlu eder mi?
  Türkiye'de bu mesleği uygulamam mümkün mü?
  Fazla mesai yapabilir miyim?
  Hafta sonları çalışabilir miyim?
  Seyahat edebilir miyim?
  Ne tarz insanlarla birlikte çalışmaktan hoşlanırım?

  Gelişen dünyayı takip edin: Dünyanın, Türkiye’nin, teknolojinin, ekonominin gittiği yönü takip etmek, gelecekte hangi mesleklerde yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacağının ipuçlarını verir. Çevrenizde olup biten yenilikleri gözlemleyin. Bu gözlemlerinizden yola çıkarak, sürekli gelişen ve değişen dünyada nasıl bir yer alabileceğinizi düşünün. Dünyanın size sunduğu olanakları değerlendirin. Böyle düşünerek vereceğiniz karar, size iyi bir gelecek sunabilir.

  Pozitif düşünün: Meslek seçimi yaparken karamsarlığı bir kenara bırakın. Karamsarlık, kendinize olan inancınızı ve güveninizi zayıflatır. İsteklerinize, tercihlerinize önem verin. Kendinize güvenmeden ve inanmadan yapacağınız her seçim sizi yanıltır. Meslek seçimi yaparken elbette olumlu ve olumsuz yönlerini düşünün ama sizi yönlendiren yine de pozitif düşünce olsun.
  17 Nisan 2007
  #1
 2. Ünv. İle İlgili Doğru Meslek Seçimi Cevapları

soru sor

Ünv. İle İlgili Doğru Meslek Seçimi