Unutulan Osmanlı gelenekleri Kâğıthane’de yaşatıldı

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 6 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır. Unutulan Osmanlı gelenekleri Kâğıthane’de yaşatıldı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  KÂĞITHANE Belediyesi Sadabat Yaz Etkinlikleri'nde hem Osmanlı gelenekleri yaşatıldı, hem de baharın habercisi Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı.

  Kağıthane Hasbahçe'de düzenlenen etkinliğe Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ak parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faik Yılmaz ve Kâğıthaneli vatandaşlar katıldı.

  Etkinlikte yer alan Ahilik ve Şed Kuşanma programında Osmanlı’nın esnaflık merasimi canlandırıldı. Osmanlı’da bir ustanın çırağını kalite ve standart ölçülerine göre iş yapabilecek dürüst ve güvenilir bir sanatkar olarak yetiştirdiğini ilan etmesi olarak adlandırılan Şed Kuşanma töreni, vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

  KÂĞITHANE’DE HIDIRELLEZ KUTLAMALARI

  Etkinlikte, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen ve Türk-İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olan Hıdırellez kutlanırken, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, yakılan ateş üzerinden atladıktan sonra şunları söyledi:

  “Bugün baharı bereketli bir yağmurla birlikte kutlamaya başladık. Şed kuşanma törenlerini gerçekleştirdik. 122 yıl önce Hasbahçe’de yapılan bu törenleri bizler de geleneksel hale getirerek 12’ncisini düzenliyoruz. Yarın Sadabat yaz etkinlikleri çerçevesinde bisiklet yarışları ve uçurtma şenliğimiz var. Ramazana kadar Hasbahçe’yi dolu dolu kullanacağız. Ramazan’da da yine etkinliklerimiz devam edecek.”

  Kâğıthane'de 21’ncisi düzenlenen Hıdırellez kutlamalarında geleneksel hale gelen kuzu çevirmenin püf noktalarını işin ustası Halit Uzun, şu sözlerle anlattı:

  “Kuzu çevirmenin püf noktaları kuzuyu çok iyi marine etmek, iç sosunu iyi hazırlamak ve kısık ateşte 3 saat kadar çevirerek pişirmektir. Kuzu ateşe yakınlığı 20 santimetre olduğu zaman iyi pişer. Kuzunun en lezzetli yeri pirzolası yani sırt kısmıdır. Kuzuyu pişirmeden önce sosunu marine ederken kuzunun iç kısmı tuz ve soğanla ovulup yedirilir. Böylece et daha da lezzetlenir. Kuzunun en lezzetli olduğu zaman 6 aylık olduğu andır. Kuzunun en güzel yöresel yeri ise Trakya’dır.”

  Vatandaşlar yanan ateşin üzerinden atladıktan sonra dağıtılan kuzu çevirme ve pilavı yerken çocuklar da eğlencenin tadına vardı. Palyaçolar tarafından yüzleri boyanan çocuklar, kendileri için kurulan özel oyun alanında keyifli vakit geçirdiler. Halk oyunları gösterisi izleyicilere görsel şölen yaşatırken, Kâğıthaneliler programda yer alan sanatçıların söyledikleri şarkılarda dans etti.
  6 Mayıs 2017
  #1
 2. Unutulan Osmanlı gelenekleri Kâğıthane’de yaşatıldı Cevapları

soru sor

Unutulan Osmanlı gelenekleri Kâğıthane’de yaşatıldı