Üniversitelilerden yönetime 'Aziz Nesin Belgeseli' tepkisi

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır. Üniversitelilerden yönetime 'Aziz Nesin Belgeseli' tepkisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal ve Düşünsel Araştırmalar Topluluğu'nca Troia Kültür Merkezi'nde gösterimi yapılmak istenen 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseline izin verilmediğini öne süren Komünist Gençlik üyesi öğrenciler, üniversite yönetimine tepki gösterdi.

  ÇOMÜ'de eğitim gören Komünist Gençlik üyesi 20 öğrenci, okulda gösteriminin yapılmasını istedikleri 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseline, uygun görülmediği gerekçesiyle izin verilmediğini öne sürüp tepki gösterdi. Bugün saat 12.30'da Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) binası önünde basın açıklaması yapan öğrenciler, ÇOMÜ yönetimini eleştirdi. Grup adına konuşan öğrencilerden Dilara Dağlıgil, "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde sosyal aktivite, etkinlik gibi faaliyetleri yapmak için kurulan topluluklardan birisi olan Sosyal ve Düşünsel Araştırmalar Topluluğu'nun 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseli, üniversite yönetimi tarafından 'uygun görülmemiştir' sebebi ile geri çevrilmiş ve gösterim için salon verilmemiştir. Topluluğumuz daha önce üniversitemizde birçok ilerici, devrimci yönetmene ait filmleri göstermiştir. Bu filmler ilericiliği, aydınlanmayı ve bilimsel düşünceyi temsil eden filmlerdir. 'Akıntıya Karşı Aziz Nesin' belgeseli de bu filmlerden sadece bir tanesidir ve hiçbir yazılı gerekçe sunulmaksızın gösterim yapmamız keyfi olarak engellenmektedir. Engellemenin sebebi açıktır. Aziz Nesin; ülkemizin ilerici, aydın kimliğini temsil etmektedir ve AKP Türkiye'si üniversiteler aracılığı ile bu değerleri yok etmeye çalışmaktadır. Aziz Nesin; çocukları seven, tüm varlığını özgür ve bilimsel düşünen, üreten, okuyan çocuklara miras bırakmıştır. Reddettikleri bu mirasın ta kendisidir. Aziz Nesin; her türlü gericiliğe karşı boyun eğmeden karşı koyarak, laik Türkiye için mücadele etmiş bir insandır. Kabul etmedikleri laik Türkiye'dir" dedi.

  Basın açıklamasının devamında Dağlıgil, şunları söyledi:

  "Sivas'ta onlarca aydınımızla birlikte yakmaya çalıştıkları, aslında Aziz Nesin'in temsil ettiği fikirlerdir. Bugünse yine aynı şeyi yapıyorlar ve film gösterimini engelliyorlar. Aslında engel olmaya çalıştıkları şey bu ülkede eşitlik, laiklik, ilericiliktir ve aydınlanmacılıktır. Gericiliğe karşı sesini yükseltenleri susturma çabasıdır. Bu kirli düzene karşı dimdik ayakta duranları sindirme girişimidir. Ve bilmedikleri ve hesaba katmadıkları bir şey var. Geçmişte olduğu gibi bugün de onlarca, binlerce, yüz binlerce Aziz Nesin var ve aydınlık bir Türkiye için mücadele ediyor. Her türlü gerici saldırıya karşı aynı Aziz Nesin gibi karşı duracağız. Çocukların özgürce yaşadığı bir ülkeyi Aziz Nesin için kuracağız. Aziz Nesin 100 yaşında yaşamaya devam ediyor ve yine haykırıyor. Bu gerici düzeni hep birlikte yıkacağız."

  Basın açıklamasının ardından grup üyeleri sesizce dağıldı.
  16 Aralık 2015
  #1
 2. Üniversitelilerden yönetime 'Aziz Nesin Belgeseli' tepkisi Cevapları

soru sor

Üniversitelilerden yönetime 'Aziz Nesin Belgeseli' tepkisi