Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler (Nedir?)

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, Alemdar üyesi tarafından 14 Ağustos 2009 tarihinde yazılmıştır. Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler (Nedir?) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin; tarih, siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içindeki yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır. Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Maliye Gümrük, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, özel şirketlerde, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir.

  Programın Amacı: Bu programda dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin tarihi, geçirdiği evreler, sistemin siyasi, ekonomik ve hukuksal yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye'nin bu sistem içinde yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Uluslararası ilişkiler programında uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplumbilim, ekonomi gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler: Bu bölüme girmek isteyenlerin düşüncelerini söz ve yazı ile en etkin biçimde iletebilen, tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk, ekonomi alanlarına ilgi duyan, en az bir yabancı dili iyi bilen, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir. Bu bölümde diplomasi alanına uzman yetiştirildiği düşünülürse, bu mesleğin üyesi olacak bir kimse için, temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olma ve insan ilişkilerinde başarılı olma, aranan en önemli niteliklerdir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Uluslararası ilişkiler bölümünü bitirenler açılan sınavlarda başarı gösterirlerse diploması alanında çeşitli ünvanlarla görev alabilir. Diplomat, devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda, onların yaptıkları görevleri yapabilirler. Yerel ve uluslar arası bankalarda ticari işlemler yürütürler.

  Çalışma Alanları: Üniversitelerin bu bölümlerini bitirenlerin çalışabilecekleri alanlar oldukça çeşitlidir. En önemli çalışma alanları arasında, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi devlet daireleri, özel şirketler ve çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalar sayılabilir.
  14 Ağustos 2009
  #1
 2. Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler (Nedir?) Cevapları

 3. Faydali bir konu olmus, Paylasim için tesekkurler..
  30 Eylül 2009
  #2
 4. çok teşekkürler belkide insanların geleceğini etkiliyorsunuz
  15 Temmuz 2014
  #3
 5. Uluslararası İlişkiler mezunu olan biri olarak okunması güzel bir bölüm. Ama iş ve kariyer açısından İİBFlilere açılan kadroda kendine ne kadar yer bulmakta orası tartışılır.
  29 Eylül 2014
  #4
 6. Özelde ise iş imkanı mevcut, fakat kişisel gelişime özellikle gerek duyan bir bölüm. Dil ingilizce yanı sıra ekstra bir iki dil daha avnatajlı olmakta.
  29 Eylül 2014
  #5
soru sor

Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler (Nedir?)

Alakalı Aramalar:

 1. uluslararası ilişkiler ne işe yarar

  ,
 2. uluslararası ilişkiler bolumu ne iş yapar

  ,
 3. uluslararası ilişkiler nedir ne işe yarar

  ,
 4. uluslararası ilişkiler bölümü ne ise yarar,
 5. uluslararası ilişkiler ne işe