TÜVASAŞ eski genel müdürü ve pazarlama daire başkanı tutuklandı

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 14 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. TÜVASAŞ eski genel müdürü ve pazarlama daire başkanı tutuklandı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Sakarya'da, Bulgaristan'a vagon ihracatında devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. eski Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki ile Pazarlama Dairesi Başkanı Saim Arslanlar tutuklandı.

  Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eski Genel Müdür Yardımcısı Ömer B, Teftiş Kurulu eski Başkanı Hüseyin D. ise adli kontrol ile serbest bırakıldı.
  Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, TÜVASAŞ'tan Bulgaristan'a gerçekleştirilen vagon satışında "Görevin kötüye kullanılarak devletin zarara uğratıldığı" iddiasıyla süren soruşturma kapsamında gözaltına alınan TÜVASAŞ eski Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, eski Genel Müdür Yardımcısı Ömer B, Teftiş Kurulu eski Başkanı Hüseyin D. ve Pazarlama Dairesi Başkanı Saim Arslanlar adliyeye sevk edildiler. Cumhuriyet savcısının tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği İbrahim Ertiryaki ile Saim D.çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Eski Genel Müdür Yardımcısı Ömer B, Teftiş Kurulu eski Başkanı Hüseyin D. ise adli kontrol ile serbest bırakıldı. Olaya adları karışan F.C. ile Ö.M.hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

  Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle:

  "TCDD'nin bağlı ortaklığı bulunan Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi'nin 2010 yılındaki vagon ihracatı işinde yapılan ihale ve sözleşme dolayısıyla yaklaşık 13 milyon 500 bin TL kamu zararının meydana geldiğinin müfettiş ve bilirkişi raporları ile tespit edilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından suç tarihlerinde bahse konu işlemleri gerçekleştirdikleri tespit edilen 11 şüpheli hakkında soruşturma yürütülmüş, 12 Mart günü dosya kapsamında 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi üzerine Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince şüpheliler İ.E., Ö.S.B., S.A., H.D., M.Z.Ç., İ.Ş., Ö.Ş., R.E. ve B.B. gözaltına alınmış, yapılan tüm araştırmalara rağmen adresinde bulunamayan şüpheli F.C. ile yurt dışında olduğu belirlenen şüpheli Ö.M. hakkında ise talebimiz üzerine Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince yakalama emri düzenlenmiş, gözaltına alınan 9 şüpheliden M.Z.Ç., İ.Ş., Ö.Ş., R.E. ve B.B. emniyetteki ifadelerinin ardından talimatımız üzerine serbest bırakılmış, bu gün itibariyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alınan şüpheliler İ.E., Ö.S.B., S.A. ve H.D. üzerlerine atılı "Nitelikli Dolandırıcılık, İhaleye Fesat Karıştırma, Edimin İfasına Fesat Karıştırma" suçlarından dolayı tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir"
  14 Mart 2016
  #1
 2. TÜVASAŞ eski genel müdürü ve pazarlama daire başkanı tutuklandı Cevapları

soru sor

TÜVASAŞ eski genel müdürü ve pazarlama daire başkanı tutuklandı