Turkuaz Linux nedir - Turkuaz Linux

İsimli konu WH 'Linux - Mac OS' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Turkuaz Linux nedir - Turkuaz Linux hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Turkuaz Linux
  Linux dağıtımları Debian tabanlı dağıtımlar - Turkuaz Linux nedir - Turkuaz Linux hakkında  Turkuaz Linux, İTÜ mensubu H. Turgut Uyar ve F. Kağan Gürkaynak ile Yeditepe Üniversitesi mensubu Giray Devlet ve Nurhan Çetin'in bir araya gelmesiyle yola çıkmış bir Linux dağıtımı tasarısıdır. Türkiye'ye özgü Linux dağıtımları arasında ilktir. Çekirdek öbek 10'a, toplam katkıcı sayısı 100'e kadar ulaşmıştır. Ancak tasarı sürekli olamamıştır. Ardından gelen Gelecek Linux gibi tasarıların öncüsü olmuştur.

  Turkuaz Linux, Red Hat Linux 5.0 sürümüne dayanan bir Linux dağıtımıdır. 495 paket derlenip, Türkçeleştirilmiştir. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarında 1997-1998 yıllarında kullanılmış ve kişisel bilgisayar dergileri ile dağıtılmıştır.

  En son olarak 1998 yılının Nisan ayında Turkuaz Linux 1.0.2 sürümü çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra toplu olarak paket oluşturma çabalarına son verilmiştir.

  İTÜ Bilgi İşlem Dairesi'nin sitesindeki yazıya göre, Turkuaz Linux'un başarısızlık nedenleri Türk yazılım pazarının durumu, eksik yasal düzenlemeler ve eksik BT vizyonu olarak belirtilmiştir.

  Turkuaz ve Redflag

  Turkuaz Linux'la benzer amaçlarla yola çıkan Redflag Linux dağıtımı ise hala yaşamakta. Redflag'in çıkış noktası da Çince bir işletim dizgesi oluşturmaktı. Redflag Linux ilk kez 1999'da Çin Bilimler Akademesi, Yazılım Enstitüsünde akademik bir çaba olarak ortaya çıktı. Redflag'in kaderi devlet destekli bir şirket tarafından desteklenmesi ile değişti ve hala kullanılır durumdadır.
  17 Ağustos 2011
  #1
 2. Turkuaz Linux nedir - Turkuaz Linux Cevapları

soru sor

Turkuaz Linux nedir - Turkuaz Linux