Türkiye'de bir ilk

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır. Türkiye'de bir ilk hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  KONYA'da daha önce 'Akıncı' adıyla 3 insansı robot üreten ve daha sonra bu sistemi geliştirip 'Ada' adıyla garsonluk yapabilen 3 robot daha üreten bilgisayar yazılım programı şirketi Akınsoft, Türkiye'nin ilk insansı robot üretim fabrikasını kuruyor.

  Fabrikanın temelinin 26 Aralık günü düzenlenecek törenle atılacağını belirten Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, fabrikada kafeteryada görsonluk yapabilecek 'Ada' ve 'Akıncı' adını verdikleri robotla birlikte son geliştirdikleri havaalanlarında yol gösterip, bilet satışı yapabilecek 'Ada Hostes' adlı robotların seri üretimini gerçekleştireceklerini söyledi. Robot üretimi için şu ana kadar 10 milyon liralık yatırım yaptıklarını anlatan Özgür Akın, robot fabrikasıyla birlikte yatırımlarının 20 milyon lirayı bulacağını belirtti

  GARSON ROBOT

  Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, 1995 yılında kurulan şirketlerinin en önemli vizyonunun, robotik teknolojiler konusunda ar-ge faaliyetlerini yürütmek olduğunu söyledi. Bu vizyon doğrultusunda 2009 yılında robotik laboratuarlarını kurduklarını belirten Akın şunları kaydetti:

  "Laboratuarlarımızda yaptığımız çalışmalar sonucunda 2011 yılında belirli aralıklarla Akıncı-1, Akıncı-2 ve Akıncı-3 insansı robotları ürettik. 2013 yılında ise bu robotların daha gelişmiş modeli olan 'Ada' serisinin üretimini yaptık. Şu anda bu robotlarımız Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde garson robot olarak görev yapıyor. Mutfakta hazırlanan servisi alarak masalara kadar götürüyor. Müşterilerle konuşarak iletişim kurabiliyor. Ada-1 ve Ada-2’den sonra Ada-3’ü yaptık. Bu robotumuz diğerlerine göre daha gelişmiş bir model. Çünkü uygulama esnasında çıkan problemlerden Ada-3 tamamen arındırıldı. 1.5 metre boyu ve 30 kilo gram ağırlığındaki Ada, tepsi üzerinde yaklaşık 5 kilo ağırlığı taşıyabiliyor."

  HOSTES ROBOTLAR GELİYOR

  Son olarak 'Ada Hostes' adı altında yeni bir insansı robot üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Akın şöyle devam etti:

  "Bu robotumuz da havaalanlarında, otogarlarda ve alışveriş merkezlerinde hizmet yapmaya başlayacak. Havaalanında yol gösterici, bilet kesici veya bilet toplayıcı olarak kullanabilecek. Ya da AVM’lerde broşür dağıtan bir hostes görevini yapacak. Marketlerde herhangi bir ürünün tanıtımında da kullanılabilecek. Robotlarımız uygulama merkezi tarafından defalarca test edildi ve hepsi hatalarından arındırılmış seri üretime hazır robotlardır."

  SERİ ÜRETİM VE SATIŞ

  Robotların seri üretimini gerçekleştirmek için Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasını kuracaklarını belirten Özgür Akın şu bilgileri verdi:

  "Bu temel ile Türkiye’nin ilk robot fabrikasının temeli atılmış olacak. Fabrikamız 2016 sonuna doğru faaliyete geçecek. Ada robotlarımızın seri üretimine geçmiş olacağız. Şu anda 'Ada' ticari bir ürün olarak hazır. Yakın zamanda da belirli fiyat kriterleri oluşturulduktan sonra satışına başlayacağız. Hostes veya garson olarak görev yapacak olan Ada serimizi, Akınsoft uygulama merkezi dışında da görmeye başlayacağız."
  16 Aralık 2015
  #1
 2. Türkiye'de bir ilk Cevapları

soru sor

Türkiye'de bir ilk