Turkcell Kültürel Gezilerle Van'da 'Engel Tanımıyor'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Manifest0 üyesi tarafından 26 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Turkcell Kültürel Gezilerle Van'da 'Engel Tanımıyor' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Engelsiz Eğitim Programı Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde kültürel gezilerle devam ediyor

  Turkcell kültürel gezilerle
  Van’da ‘Engel Tanımıyor’  Turkcell’in özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde yürüttüğü ‘Engelsiz Eğitim Programı’nın kültürel geziler ayağı ikinci yılında devam ediyor. Geçen yıl 1.200 öğrenci ve ailelerinin katıldığı gezi programlarında bu yıl ilk durak Van oldu.


  Turkcell’in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde sürdürdüğü “Engelsiz Eğitim Programı”, kültürel gezilerle devam ediyor. 2015’ten bu yana 45 il ve 84 okulda çocukların eğitimini teknolojiyle destekleyen Turkcell, kültürel gezi programı kapsamında Van’daki öğrencilere şehir turu düzenledi.


  Van’ın tarihi mekanları gezildi

  Turkcell’in maddi imkansızlıklar ya da engelleri nedeniyle bulundukları şehri deneyimleme fırsatı bulamayan engelli çocuklar için hayata geçirdiği tura Van’da 135 öğrenci velileriyle birlikte katıldı. 22 Eylül’de gerçekleştirilen geziye, Edremit Van Özel Meslek Lisesi ile Tuşba Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri katıldı. Kedi Evi ve Van İskelesi ile başlayan turda çocuklar, Hüsrev Paşa Külliyesi, Van Kalesi ve Edremit-Kız Kalesi Seyir Terası’nı da gezme fırsatı yakaladı. Gün boyu süren gezilerle çocuklar, yaşadıkları şehrin tarihini ve kültürünü tanıma imkanı buldu ve keyifli vakit geçirdi.


  İki yılda 10 bin çocuğun hayatına dokundu


  Turkcell’in “Engelsiz Eğitim Programı” ile özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amaçlanıyor. Program kapsamında istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyelerinin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımının sağlanması hedefleniyor. Kültürel Geziler Programı’na geçen yıl Denizli, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, İstanbul ve Adana illerinde 1.200 öğrenci katıldı. Turkcell Engelsiz Eğitim Programı ile bugüne kadar 20.000 (yirmi bin)den fazla öğrenci ve ailesinin hayatına dokundu.

  ‘Sosyal bariyerleri kaldırıyoruz’


  Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsediklerini belirterek şöyle dedi: “Bu vizyon doğrultusunda, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve sosyal hayata eşit ve aktif katılımlarına destek olmak için “Engel Tanımayanlar” çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz. Kurulduğumuz ilk günden beri engelli tanımını oluşturan temel etkenin sosyal bariyerler olduğuna inandık. Bu bariyerleri teknolojimizi kullanarak kaldırmaya çalıştık, çalışıyoruz. Onların sosyal hayata eşit katılımları için teknolojimizi seferber ediyoruz. Yalnızca onlara değil çevrelerinde temas halinde oldukları tüm kişilere dokunduk. Bir gün Türkiye’deki 80 milyon ile el ele verip tüm engelli bireylerimizin önündeki engelleri yıkmayı hayal ediyoruz. Turkcell olarak atılan her adımın değişimi başlatmak için önemli olduğuna inanıyoruz. Engelliler için yarattığımız çözümleri artırmak ve bu alanda her zaman olduğu gibi Türkiye’deki tüm kurumlara ilham vermek en büyük hedefimiz.”


  Zeka Gücü’nü Van’a taşıdı


  Türkiye’de okumak isteyen tüm öğrencilere tam desteğini sürdüren Turkcell, Anadolu’daki küçük dâhilere eğitim imkanı sunan Zeka Gücü projesini Van’a da taşıdı. Burada bir teknoloji laboratuvarı oluşturan Turkcell, yetenekli öğrencileri teknolojiyle tanıştırmak, bu alanda meraklarını cezbetmek ve yeteneklerini erken safhalarda keşfedip geliştirmeyi amaçlıyor. Zeka Gücü projesi kapsamında okullara akıllı tahta, 3D yazıcı, bilgisayar ve robotik ve elektronik malzeme sunulurken, Zeka Gücü eğitmenleri tarafından çocuklara yüz yüze ve online eğitimler veriliyor.
  26 Eylül 2018
  #1
 2. Turkcell Kültürel Gezilerle Van'da 'Engel Tanımıyor' Cevapları

soru sor

Turkcell Kültürel Gezilerle Van'da 'Engel Tanımıyor'