''Türk Seddi''nin inşası sürüyor

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 11 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. ''Türk Seddi''nin inşası sürüyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra yapılan ve dünyanın en uzun üçüncü duvarı özelliğindeki "Türk Seddi"ni örme çalışmaları sürüyor.

  [​IMG]


  Suriye'deki iç savaş ve son dönemdeki terör saldırıları nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Suriye sınırında da güvenlik önlemleri artırılıyor.

  [​IMG]

  Bu kapsamda, 911 kilometrelik Suriye sınırında beton bloklardan duvar örülüyor.

  Hat boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların Suriye sınırındaki Suruç ilçesinin karşısında yer alan Ayn-el Arap (Kobani) bölgesine yerleştirme çalışmaları tamamlandı.


  Başta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olmak üzere farklı firmalar tarafından hazırlanan bloklar, 15 ila 20 kilometrelik bölümler halinde Hatay sınırından başlayıp Şırnak hudut hattına kadar 14 ayrı bölgede inşa ediliyor.

  [​IMG]

  "Türk Seddi" olarak da adlandırılan duvar, yaklaşık 8 bin 850 kilometrelik Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırındaki 3 bin 500 kilometre civarındaki duvarın ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olma özelliği taşıyor.

  [​IMG]


  "Kafes tel ve kamera sistemi de olacak"Suruç Kaymakam Vekili Tarık Açıkgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güvenlik amacıyla sınır hattındaki önlemlerini artırdığını hatırlattı.

  [​IMG]


  Duvarının Suriye sınırının tamamına örüleceğini belirten Açıkgöz, duvarın dayanıklılık seviyesinin üst düzeyde olduğunu kaydetti.

  [​IMG]


  Suruç ilçesinin Suriye ile yaklaşık 33 kilometrelik sınırı bulunduğunu aktaran Açıkgöz, "Bölgemizde yoğun bir şekilde duvar örme çalışmaları sürüyor.

  [​IMG]


  Şu anda Valiliğimiz tarafından yapılan 5 kilometrelik kısmın yüzde 95'i tamamlandı.

  Bir de TOKİ tarafından ihalesi yapılan 24,7 kilometrelik duvar çalışması var.

  [​IMG]

  Onun da bir kısmı bitti. Toplam 32,7 kilometrelik sınır hattımızın 4 kilometresi hariç sınırdaki tüm duvar çalışmalarımız tamamlandı.

  [​IMG]


  Diğer kalan kısımlar ile alakalı da kısa süre içerisinde ihale yapılacak." diye konuştu.

  [​IMG]


  Güvenlik çalışmalarının sadece duvarla sınırlı kalmadığını ifade eden Açıkgöz, "İlk etapta 8 kilometrelik bir alanda güçlendirilmiş kafes tel çalışmamız da oldu.


  Daha sonra 17 kilometrelik bir alan için de yine kafes teli ihalesi yapıldı ve tamamlandı ayrıca 5 metre genişliğinde bir güvenlik yolu olacak.


  Sınır güvenlik sisteminde kulelerimiz, kamera sistemlerimiz, hepsi olacak." dedi.

  [​IMG]


  Fırat Kalkanı Operasyonu'nun başladığı Gaziantep'in Karkamış ilçesinde Suriye sınırında yapılan duvar çalışmaları hızlandı. Beton bloklar ise Nizip ilçesinde üretiliyor.

  [​IMG]

  Suriye sınırında terör örgütü IŞİD’in temizlenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür SuriyeOrdusu ile yürüttüğü Fırat Kalkanı Operasyonu'nun başladığı Gaziantep’in Karkamış ilçesinde beton duvar çalışmaları da hızlandı.

  [​IMG]


  Son bir ayda, Karkamış-Cerablus sınırındaki 5 kilometrelik alanda beton duvar yapımı tamamlandı.

  [​IMG]


  Çelik zırh gibi sağlam Karkamış sınırında hızlandırılan beton duvar inşa çalışmaları kapsamında Suriye sınırındaki toplam 25 kilometrelik alan için beton bloklar üretiliyor.

  [​IMG]


  Karkamış’ın komşu ilçesi Nizip’te kurulan şantiyede üretilen betonlar 2 metre genişliğinde, 3 metre uzunluğunda ve 7 ton ağırlığında.

  [​IMG]


  Yaklaşık 80 kişinin çalıştığı şantiyede, üretilen bir beton blokta ise 500 kilogram demir ile 5 metrekare beton kullanılıyor.

  [​IMG]


  Harcın demir kalıplarının içerisine dökülerek üretildiği beton bloklardan ise günde 80 ile 100 adet inşa ediliyor. Mukavemete dayanıklı olan beton duvarların, zırh gibi sağlam hale getiriliyor.

  3 ayda tamamlanması hedefleniyor Karkamış-Cerablus hattında bir ay önce başlayan çalışmalarda toplam 5 kilometrelik sınır hattında beton duvar örülmesi işlemi tamamlanırken, yaklaşık 20 kilometrelik alanda ise çalışmalar sürüyor.

  [​IMG]


  Sınır hattında bir taraftan iş makineleri hendek çalışması yaparken, diğer taraftan da üretilen beton bloklar açılan hendeklere yerleştiriliyor.

  [​IMG]

  Toplam 911 kilometrelik Suriye sınırının tamamı için önemli olan beton duvarın Karkamış-Elbeyli bölümünün ise Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge açısından da ayrı bir önem taşıdığı belirtildi.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  TÜRKİYE-SURİYE SINIRI ARTIK DAHA DA GÜVENDE

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  11 Ocak 2017
  #1
 2. ''Türk Seddi''nin inşası sürüyor Cevapları

soru sor

''Türk Seddi''nin inşası sürüyor