"Türk halkı laikliğe sahip çıkar"

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 20 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. "Türk halkı laikliğe sahip çıkar" hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. "Türk halkı laikliğe sahip çıkar"
    Prof.Dr. Toktamış Ateş: "Türkiye'nin yüzde 90'ı şeriat istemez."

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş HABERTÜRK'e konuştu.

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AKP'ye açtığı kapatma davasını yorumlayan Prof. Dr. Ateş: "Türk halkı laikliğe sahip çıkar" dedi.

AKP'nin kapatma davası için çözüm arayışı içine gireceğini söyleyen Prof. Dr. Ateş şöyle devam etti: "MHP ve AKP bir biçimde anlaşır. Benim beklediğim şöyle bir durum olur; parti kapatılmasından çok, suçlu olan kişiler cezalandırılır. Suçlu olan siyasilerin dokunulmazlıkları kaldırılır."

GERGİN GÜNLER GELİYOR

Türkiye'yi gergin günlerin beklediğini söyleyen Prof. Dr. Toktamış Ateş, AKP kurmaylarının referanduma gitme düşüncesini de değerlendirdi. Kapatma davasının halka nasıl anlatılacağının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ateş: "Laiklik olarak konuyu anlatırlarsa halkın çoğunluğunu sağlarlar. Türk halkı laikliğe sahip çıkar. Ancak sayın Başsavcı'nın ya da sayın Baykal'ın laiklik anlayışından farklı bir anlayış bu. Şu anda halka 'laik bir Cumhuriyet mi yoksa İslam şeriatı mı istersiniz?' diye sorsalar halkın yüzde 90'ı şeriatı istemez" diye konuştu.

"TÜRBAN LAİKLİĞİ ETKİLEMEZ"

Muhalefet partilerini anlamakta zorlandığını ifade eden Prof. Dr. Toktamış Ateş, "Cumhurbaşkanı'nın da Başbakan'ın da eşlerinin başları bağlı. Türkiye'de imam hatip liselerinde eğitim gören çok sayıda öğrenci var. Kara çarşaf giyenlerin sayısı da artıyor. Türbanlı öğrenciler laikliği etkilemez, tehdit etmez" şeklinde konuştu.
    20 Mart 2008
  2. "Türk halkı laikliğe sahip çıkar" Cevapları

3. paylaşim için teşekkürler...
    20 Mart 2008
soru sor

"Türk halkı laikliğe sahip çıkar"