Tünelde geçiş tartışması!

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 3 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Tünelde geçiş tartışması! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  MUĞLA'nın Fethiye ve Dalaman ilçelerini birbirine bağlayan 950 metrelik Göcek Tüneli'nden geçen ambulanstan diğer araçlar gibi ücret talep edilmesi tepki çekti. Tünel işletmesi ücretsiz geçirmeyince ambulas dağ yolundan gitmek zorunda kaldı.

  Muğla Valisi Amir Çiçek, vatandaşın sağlık hizmetini kimsenin durduramayacağını belirterek, tüneli işleten şirket yetkilileriyle görüşüp sorunu çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

  Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. 13 hükümet ve 8 başbakan eskiten, 17 yılda tamamlanabilen, Muğla ile Antalya'yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye'nin tek paralı tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi.

  9 yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde, trafiğin daha da rahatlaması için yanına çevreyoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013'te düğmeye basıldı. Bu projenin yapımını ise Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki bu tünel de tamamlandı, ancak hala hizmete girmedi.

  SAĞLIK ÇALIŞANI O ANLARI GÖRÜNTÜLEDİ

  Her seçim döneminde tünelin ücretsiz olacağı yolundaki vaatlere rağmen halkın beklentisi karşılık bulmadı. Geçen perşembe günü de Göcek Tüneli'nden geçmek isteyen hasta nakil ambulansından diğer araçlar gibi ücret talep edilmesi tepki çekti.

  Fethiye'den Göcek yönüne giden sağlık çalışanlarının bulunduğu aracı durduran ve 7 lira geçiş ücreti isteyen görevliler, ambulansların da ücretli geçiş yapacağını söyledi, ücretsiz geçişe izin vermedi. Araçta bulunan sağlık personelin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde, bütün ikna çalışmalarına rağmen görevlilerin ambulansı geri çevirdiği görüldü. Sağlık görevlilerine ücretsiz, daha uzun ve dar olan dağ yolunun alternatif olarak gösterilmesi de görüntülerde yer aldı. Sağlık görevlilerine yol verilmemesinin yer aldığı görüntüler sosyal medyadan yayınlanınca bu uygulama eleştiri topladı.

  Konuyla ilgili olarak konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, "İşletme özel bir şirket. Konuyla ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğüyle görüştüm. Şirketle de görüşeceğim. Benim vatandaşımın sağlık hizmetini kimse durduramaz. Özel sektör de durduramaz. Çözeceğiz. Gerekli çalışmaları da yapıyorum. En kısa sürede bu konuyu çözeceğimize inanıyorum" dedi.

  TARİFELER

  Göcek Tüneli'ne geçiş ücretleri ise şöyle: Birinci sınıf araçlar (otomobil) için 5 lira, ikinci sınıf araçlar için (kamyonet) 7 lira, üçüncü sınıf araçlar (dingilli kamyon) için 10 lira, dördüncü sınıf araçlar (TIR) için 15 lira.

  ŞİRKET: AMBULANSLAR BEKLEMEDEN GEÇİYOR

  Göcek Tüneli'nin işletmecisi şirket, İl Sağlık Müdürlüğü ve bölgedeki özel sağlık kuruluşları ile anlaşma yapıldığını, tünelden ambulansların ücret ödemeden geçtiğini açıkladı. Tünelin 2006 yılından bu yana işletmecisi olan Göcek Tüneli İnşaat ve Taahhüt A.Ş.'nin açıklamasında şöyle denildi:

  "Ambulans araçlarının geçişleri sırasında hiçbir bekleme ve sorgulama yapılmaksızın acil geçiş gişesinden araçların geçişine izin verilmektedir. Haberdeki verilen videoda bulunan araç ambulans aracı olmayıp kamera kayıtlarından aracın çift kabin gri renkli 48 EB 627 plakalı pikap türü kamyonet cinsi bir araç olduğu tespit edilmiştir. Firmamız tarafından ambulans araçlarının geçişi ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ve bölgede bulunan özel sağlık kuruluşları ile anlaşmalar yapılmıştır."

  Bu arada ücret ödemeden geçişine izin verilmediği için dağ yolundan geçmek durumunda kalan aracın, içinde 2 hastanın bulunduğu çift kabinli sağlık görevlilerinin aracı olduğu belirtildi.
  3 Haziran 2017
  #1
 2. Tünelde geçiş tartışması! Cevapları

soru sor

Tünelde geçiş tartışması!