Trabzon'a Giderken Mutlaka Gezi Planına Eklenmesi Gereken 12 Yer

İsimli konu WH 'Resim Galerisi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Trabzon'a Giderken Mutlaka Gezi Planına Eklenmesi Gereken 12 Yer hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Türkiye'de yeşil alan deyince akla ilk gelen yer şüphesiz Trabzon'dur. İnsanının güzelliklerini bir kenara bırakırsak, sadece doğasıyla değil tarihiyle de çok büyük öneme sahip bir şehir. Nitekim Antik Çağ, Roma ve Bizans, Trabzon İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nu taşımış bir şehir Trabzon. Haliyle sebebi ziyaretinize eklemeniz gereken 12 gezilmesi gereken yerleri ekledik.

  1. Sümela Manastırı
  [​IMG]
  Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre Atina'lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon'a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır.

  2. Çal Mağarası
  [​IMG]
  Trabzon ili Düzköy ilçesi Çalköy beldesi sınırları içerisinde yer alan doğa harikası bir yerdedir. Doğa tutkunları tarafından bilinse de pek fazla tanıtımı yapılmış değil. Henüz gitmeyenler gitmek için geç kalmamalı.

  3. Uzungöl
  [​IMG]
  Derneklerin, kıraathanelerin duvarlarında çerçevelenmiş olarak yıllardır gördüğümüz bir manzara. Biliyorsunuz zaten :)

  4. Kuştul (Peristera) Manastırı
  [​IMG]
  Kuştul manastırının 752 tarihinde yapılmaya başlandığı kayıtlıdır. Manastır, galyan vadisinin doğuya bakan bir yamacına, vadi tabanından yaklaşık 250 m. yükselen bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Tarihi değerinin yanısıra mükemmel bir manzarası vardır.

  5. Ayasofya Müzesi
  [​IMG]
  1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılmıştır.

  6. Boztepe
  [​IMG]
  Eğer uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasını ve Trabzon'u tepeden görmek istiyorsanız, mutlaka Boztepe'yi ziyaret etmelisiniz .Boztepe, muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla, turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yer.

  7. Kanuni Evi
  [​IMG]
  Trabzon'da doğup, Ortahisar mahallesinde 15 yaşına kadar yaşamış olan Kanuni Sultan Süleyman'ın evidir.

  8. Balıklı Göl
  [​IMG]
  Doğal güzelliği ile meşhur bu göl, yazın dinlenme ve piknik alanıdır. Karadağ eteğindeki Balıklı Yaylası'na Acısu köylüleri çıkar. Yaylanın her iki yanından dere geçer. Büyük derenin sonunda yapılmış olan Balıklı Göleti manzarası ve çevresindeki ağaçlıklarla muhteşem bir doğal manzaraya sahiptir.

  9. Garester Yaylası
  [​IMG]
  Doğu Karadeniz'in en temiz ve düzenli yaylalarından biridir. Mükemmel konumu ve oldukça sarp olan kuzey yamacından Uzungöl'ün görünüşü emsalsizdir.

  10. Demirkapı (Haldizen) Yaylası
  [​IMG]
  Uzungöl’ün bulunduğu Şerah köyünden vadi içinde ilerleyen 16 kilometrelik orman yoluyla ulaşılıyor Haldizen Yaylası’na. Beyaz doruklarıyla yüksek tepeler, karların bittiği sınırda başlayan çayırlar ve çayırların hemen altında yoğun bir orman dokusuyla kuşatılmış Haldizen Yaylası. Kokulu dağ çiçeklerinin süslediği asırlık ahşap evleriyle üç mahalleden oluşuyor bu şirin yayla.

  11. Gülbahar Hatun Camii
  [​IMG]
  Annesi Gülbahar Hatun'un anısına Yavuz Sultan Selim tarafından 16. yy'ın ilk çeyreğinde (1514) yaptırılmıştır. Zamanında medrese, mektep, imaret ve hamam yapılarınıda kapsayan büyük bir külliye içinde yer alıyordu. Toplum hizmetinde birçok vakfı olduğu anlaşılan bu değerli osmanlı hatununun birçok vakfı gibi buradaki külliyenin de diğer yapıları günümüze ulaşamamıştır.

  12. Vazelon Manastırı
  [​IMG]
  Maçka ilçesinin Kiremitli köyünün 7 km batısında çam ormanları içerisinde bulunur. Bu manastırda da bir mağara ve ayazma vardır. İlk manastır mağaranın önünde kurulmuştur. Manastırın ilk kurucusu ve yapım tarihi bilinmemektedir.
  9 Ocak 2017
  #1
 2. Trabzon'a Giderken Mutlaka Gezi Planına Eklenmesi Gereken 12 Yer Cevapları

soru sor

Trabzon'a Giderken Mutlaka Gezi Planına Eklenmesi Gereken 12 Yer