Thomas Alva Edison'un Çalıştığı Alanlar Nelerdir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 29 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır. Thomas Alva Edison'un Çalıştığı Alanlar Nelerdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Thomas Alva Edison'un Çalıştığı Alanlar Nelerdir?  tomas alva edison un çalıştığı alan
  29 Şubat 2012
  #1
 2. Thomas Alva Edison'un Çalıştığı Alanlar Nelerdir? Cevapları

 3. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.
  Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison; Michael Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday”ın deneylerini tekrarladı bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.


  Edison, 1876′da Graham Bell’in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877′de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslararası düzeyde yayılmasına neden oldu.
  1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.
  1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.
  Edison’un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison birçok icadını resmi olarak bu labaratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.
  Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık’ında Edisonun labaratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer’ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880′de Edison’un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton’ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison’a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000e yakın patenti bulunmaktadır.
  2 Mart 2012
  #2
 4. bulamadım nasıl yazıyım
  2 Nisan 2012
  #3
 5. bilim odasi
  10 Ocak 2018
  #4
 6. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli isimlerinden olan Thomas Alva Edison, çocukluğu da dahil olmak üzere neredeyse bütün hayatını bilime adamış Amerikalı mucit ve iş adamıdır.

  Dünyada en çok patent alan kişilerden biri olarak da öne çıkmaktadır. Patentleri kendi ülkesinin yanı sıra Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler tarafından da onaylanmıştır.

  Sinema makinesi, karbonlu mikrofon, elektrikli otomobil bataryası ve gramofon gibi yüzlerce icadı olan Edison, daha çocukken fizik ve kimya kitapları okumaya başlamış, gelecekteki şöhretinin sinyallerini küçük yaşlarda vermiştir.

  Yalnızca icat üretmekle kalmayan ünlü isim, girişimci olarak da başarılı olmuş, kendi şirketini kurarak buluşlarını ticarileştiren mucit şeklinde nitelendirilmiştir. Peki, hem bilim hem de iş dünyasında tarihe geçmeyi başaran kişilik, nasıl bir hayat sürdürmüştür? Yanıtlar aşağıdaki başlıklarda: https://paratic.com/thomas-edison/
  4 Nisan 2020
  #5
soru sor

Thomas Alva Edison'un Çalıştığı Alanlar Nelerdir?

Alakalı Aramalar:

 1. mozartın çalıştığı alanlar nelerdir

  ,
 2. thoma edison hangi alanlarda çalıştı

  ,
 3. edison çalıştığı alanlar

  ,
 4. thomas edison çalıştığı alanlar,
 5. thomas alva edison un çalıştığı alanlar