Tercih yaparken sormamız gereken 6 soru

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Tercih yaparken sormamız gereken 6 soru hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Rec0

Rec0 Yönetici

Tercih dönemi geldi çattı. 1 milyondan fazla genç, hayatlarının en önemli kararlarından biriyle baş başa… Peki, hayatınızı baştan sona etkileyecek bir karara hazırlanırken, kendinize hangi soruları sormanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bu tercihler beni yansıtıyor mu?

Tercihleriniz sizi yansıtmalı. Daha sonrasında mesleğiniz olacak olan program ya da bölümü seçerken ilk olarak kendinize şu soruyu sorun “Bu mesleği ömrümce yapmak beni mutlu edecek mi?”

İş fırsatlarına açık bir tercih mi?

İster ön lisans programlarını ister lisans bölümlerini tercih edin, sormanız gereken şu soru değişmeyecektir “Bu programdan mezun olduğumda kolay iş bulabilir miyim?”

Sosyal ve mesleki açıdan beni tatmin edecek mi?

Program ya da bölüm seçimi kadar önemli olan diğer bir konu okul seçimidir. Bu aşamada kendinize sormanız gereken önemli sorulardan biri şudur: “Seçeceğim Yüksekokul ya da Üniversite, beni mesleki ve sosyal olarak destekleyecek çalışmalar yapıyor mu?”

Hangi hocalar beni eğitecek?

Özellikle Meslek Yüksekokulu tercih edecek adayların sorması gereken en önemli sorulardan biri de Akademik Kadro ile ilgili olmalıdır; “Seçeceğim okulun Akademik Kadrosu sektör deneyimli ve dinamik bir yapıda mı?”

Burs imkanı var mı?

Eğer Vakıf Üniversitelerini ve/veya Vakıf Meslek Yüksekokullarını seçmek istiyorsanız öncelikli sorularınızdan biri “Seçeceğim okul benim için ulaşılabilir ücretlerde midir ve burs imkânları nelerdir?” olmalı.

Okulumun iş dünyası ve kamu kurumlarıyla işbirlikleri güçlü mü?

Son olarak tercihlerinizi yaparken “Seçeceğim okulun kamu kurumları ve iş dünyası ile iş birlikleri var mı?” sorusunu sormanızı öneriyoruz. Çünkü kariyer basamaklarını tırmanmak için doğru yerden ve mümkün olduğunca erken başlamak çok önemli. Bu açıdan, daha öğrenciyken kariyer kapılarını açmanız için size gerekli desteği veren bir okulu seçmeniz, iş hayatına ve hayallerinize bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

Bu soruların hepsinin sizi tatmin edecek bir cevabı var…
    20 Temmuz 2017
  2. Tercih yaparken sormamız gereken 6 soru Cevapları

soru sor

Tercih yaparken sormamız gereken 6 soru