Tekdüze dağılım ayrık

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Tekdüze dağılım ayrık hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Tekdüze dağılım ayrık
  Olasılık kuramı ve istatistik bilim kollarında, ayrık tekdüze dağılım (İngilizce discrete uniform distribution) bir rassal değişken için belirli bir alt ve üst sınır tamsayı arasında mümkün olan bir sıra tamsayı sonuç değerlerin hepsinin eşit ölçüde olasılık göstermesi özelliğini taşıyan ayrık olasılık dağılımıdır Eğer bir rassal değişken için şekilde herhangi mümkün değerin her biri eşit olasılık gösteriyorsa, bu rassal değişken ayrık tekdüze dağılım gösterir demektir.
  Bu şekilde herhangi bir olay için olasılık olur. Bu ayrık tekdüze dağılım için basit bir örneğin, hilesi olmayan bir zarın tek defa atımı sonucudur. için olanaklı değerler 1, 2, 3, 4, 5,6 olup zarın her atılışında belirlenmiş bir sayı gelmesi için olasılık 1/6dir.
  Eğer ayrık tekdüze dağılımı özelliği olan bir rassal değişken için değerler reel ise, yığmalı dağılım fonksiyonu bozulmuş dağılım şeklinde ifade şöyle verilebilir: : Burada Heaviside tipi bir basamak fonksiyon olup değerde merkezlenen bir bozulmuş dağılım için bir yığmalı dağılım fonksiyonudur. Bu ifadeyi elde etmek için geçiş noktalarının hesaplanmasında tutarlı usuller kullanıldığı kabul edilmektedir.
  5 Ekim 2011
  #1
 2. Tekdüze dağılım ayrık Cevapları

soru sor

Tekdüze dağılım ayrık