Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsimli konu WH 'Ev Elektroniği' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 7 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Taşınmak, ev ya da iş yerini bir yerden başka bir yere nakletmek oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olarak kabul edilebilir. Özellikle bir şehirden başka bir şehre taşınmak pek çok kişinin korktuğu işlerin başında gelir. Ama aslına bakarsanız başka bir şehre taşınmak ile iki sokak ötedeki bir yere taşınmak arasında önemli bir fark yoktur. Eşyaların yüklenmesi ve ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin elinizin altında olması her iki durumda da en önemli noktalar olacaktır. Tabi eskiden olduğu gibi eşyaları kendiniz yüklemek ve taşımak zorunda değilsiniz. Nakliyat işini profesyonel bir şekilde ve uygun araçlarla yapan bir nakliye firmasından yardım alabilirsiniz. Kısacası taşınma işinin püf noktalarını uygun bir nakliyat firması belirlemek ve eşyaların yüklenmesi/indirilmesi sırasındaki planlamaları yapmak olarak gösterebiliriz. Yine de taşınırken dikkat edilmesi gereken hususları daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

  Taşınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  [​IMG]Türkiye’nin her yerinde bu işi üstlenecek olan profesyonel bir nakliye firması bulabilirsiniz. Biz Anadolu’nun en önemli kentlerinden olan Gaziantep’ten yine bu ilin en büyük ilçesi olan ve Belkıs (Zeugma) harabelerinin bulunduğu Nizip ilçesine taşınacak olan bir aileyi inceleyelim. Tabi bu ailenin yapması gerekenler ve yapacakları işler Gaziantep’in Araban, İslâhiye, Nurdağı gibi ilçelerine taşınacak olan kişiler için de geçerli olacaktır.

  1. Taşınma Planı Yapmak: Taşınma işini planlı olarak yapmak süreci sorunsuz bir şekilde geçirmek için en önemli iş olarak gösterilebilir. Evden eve nakliyat firmasını belirlemek, bunun öncesinde taşınacak olan ve taşınmayacak olan eşyaları tespit etmek, yeni evinizi ya da iş yerinizi taşınacağınız tarihte sıkıntı yaratmayacak şekilde önceden tutmak, eski evinizdeki abonelikleri kapatmak ve yeni evinizin aboneliklerini açmak gibi işler planlama aşamasında halledilmelidir. Böylece taşınma günü gelip çattığında iki ayağınız bir pabuca girmez ve sorunsuz bir şekilde yeni evinize nakledilen eşyalarınızı yerleştirerek aynı gece huzurlu bir şekilde uyuyabilirsiniz. Bu işlerin tamamı bir günde halledilemeyeceği için birkaç hafta öncesinden planlama yapmaya ve planınızdaki işleri halletmeye başlarsanız, taşındığınız gün oldukça rahat olacağınızı söyleyebiliriz. Tabi yeni taşınacağınız evin temizliğini yapmak, varsa diğer eksiklerini gidermek gibi işleri de son güne bırakmadan en azından taşınma gününden bir gün önce tamamlanacak şekilde planlamanız ve bitirmeniz gerekecektir.
  2. Taşınacak Eşyaların Listesini Yapın, Taşınma Sırasında İhtiyacınız Olacak Ekipmanları ve Aracın Kapasitesini, Özelliklerini Belirleyin: Koliye koyulması gereken eşyaları belirlemeniz, kalan eşyaların listesini yapmanız ve taşınma gününde koli yapılan eşyaların numaralandırılmasını sağlamanız önemli olabilir. Böylece varış noktasında eşyalarınızın kontrolünü yapmak, eksik ya da hasar olup olmadığını belirlemek daha kolay olacaktır. Tabi eşya listesini anlaştığınız evden eve nakliyat firması ile yapacağınız sözleşmeye eklemek de herhangi bir hasar ya da eksiklik durumunda durumu ispatlamanızı ve telafi edilmesini sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
  3. Çalışacağınız Evden Eve Nakliyat Firmasını Belirlemek: Bu da taşınma işinin en önemli noktalarından birisi olarak gösterilebilir. Eşyaları paketleme, taşıma, gittiği yerde indirme ve hatta yerleştirme gibi işleri nakliyat firmaları üstlenebilmektedir. Ama işinin ehli, profesyonel bir firma ile ç.alıştığınızdan ve ihtiyacınız olan ekipmana sahip olduğundan emin olmalısınız. Örneğin 4-5 katlı bir evde oturmanıza rağmen binanızda asansör olmayabilir. Dolayısıyla büyük eşyaları ve hassas eşyaları taşımak için portatif yük ve eşya taşıma asansörü kurulması gerekebilir. Dolayısıyla bu ekipmana sahip olan firma ile anlaşmanız gerekir. Böylece eşyalarınızın daha işin başında zarar görmesi riskini neredeyse sıfıra indirgemiş olursunuz. Gaziantep evden eve taşımacılık hakkında bahsettiğimize göre Akkent Evden Eve taşımacılık şirketi bu koşulları karşılayabilecek olan bir firma olarak örneklenebilir. Tabi anlaştığınız nakliyat firması ile sigorta hususunu görüşmeyi ve standart sözleşmeleri sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bu eksikliklerin sözleşmeye eklenmesini sağlamayı unutmayın. Tabi çoğu evden eve nakliyat firmasının sadece büyük eşyaları paketlemeyi kabul edip sorumluluğunu üstlendiğini, küçük eşyaları sizin paketlemeniz gerekebileceğini unutmayın ve bu konuda anlaştığınız firmadan tam bir bilgi alın. Taşınma gününde sizin paketlediğiniz eşyalar olacaksa, bu paketlerin üzerine etiket yapıştırmayı unutmayın. Çünkü taşıma, araca istifleme ve varış noktasında aracı boşaltma aşamasında bu etiketlere göre hareket edilecektir.
  4. Taşınma Gününde Dikkat Edilecek Hususlar ve En Son Paketlenecek Eşyalar: Önerilerimizi dikkate almışsanız taşınma gününde önemli bütün işlerinizi halletmiş olacaksınız. Yine de taşınma sırasında dikkat etmeniz gereken bazı konular olacaktır. Paketlemeyi siz yapmasanız bile ağır eşyaların büyük kutulara koyulmamasına, kırılacak eşyaları balon naylonla sardıktan ve ‘dikkat kırılacak eşya’ şeklinde etiketlendikten sonra paketlenmesine, küçük eşyaların açmadan da görmenizi sağlayacak olan şeffaf ambalajlara koyulmasına, askılık olan kutular edinerek önemli giyim eşyalarınızın kırışmamasına dikkat edebilirsiniz. Maket bıçağı, makas, ilaçlar, atıştırmalık yiyecekler, el feneri ve ışıldaklar, önemli telefonlar listesi ve nakit para hiçbir şekilde kaybetmemeniz gereken ve paketlemeden yanınıza alabileceğiniz eşyalar olarak gösterilebilir. Temizleme gereçleri, saat, su ve bardaklar, elektrikli eşyalar (bilgisayar, ütü, TV, CD çalar), elektrik kabloları ve piller, çekiç, tornavida, çiviler, bant, metre, koli bandı, el sabunu ve tuvalet kâğıdı gibi eşyalar ya da araç-gereçler ise taşınma sırasında mutlaka ihtiyaç duyacağınız, en son paketlenmesi gereken eşyalar olarak gösterilebilir.
  Oldukça basit şekilde halledebileceğiniz tavsiyelerimize uyarsanız, yeni evinize taşınma ve hemen yerleşme konusunda sorun yaşamayacaksınız. Yeni yuvanız hayırlı olsun!
  7 Haziran 2017
  #1
 2. Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Cevapları

 3. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2 . com
  18 Ekim 2019
  #2
soru sor

Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler