Tarihi yarımada 101.yıl törenlerine hazırlanıyor

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 14 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. Tarihi yarımada 101.yıl törenlerine hazırlanıyor hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ÇANAKKALE Savaşının 101. yılı dolayısıyla 18 Mart'ta gerçekleştirilecek törenler öncesinde tarihi yarımadada hazırlıklar hızla sürüyor. Donanmanın ve Türk yıldızlarının gösterilerinde yer alması beklenen törenler öncesinde şehitlikler ziyaretçi akınına uğruyor.

  Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşlarının 101.yıl dönümü nedeniyle Çanakkale, 18 Mart tarihinde düzenlenecek törenlere hazırlanıyor. 250 bin şehidin verildiği tarihi yarımada bu nedenle elden geçirildi, şehitliklerde temizlik ve yenileme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Bu yıl düzenlenecek ve binlerce kişi tarafından izlenecek törenler sırasında donanmanın ve Türk yıldızlarının gösterilerinin yer alması bekleniyor. Tarihi yarımda da törenlerin provasının 16 mart ve 17 mart tarihlerinde provalar yapılacağı belirtildi.

  Öte yandan törenler öncesinde tarihi yarımadada bulunan şehitliklerde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşılıyor. Çeşitli illerden kültür turlarıyla Çanakkale'ye gelen vatandaşlar, Abide, 57.Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Şahindere Şehitliği, Mesudiye tabyası gibi tarihi mekanları gezerek 101 yıl önce yaşanan büyük savaşla ilgili bilgiler alıyorlar.
  14 Mart 2016
  #1
 2. Tarihi yarımada 101.yıl törenlerine hazırlanıyor Cevapları

soru sor

Tarihi yarımada 101.yıl törenlerine hazırlanıyor