Tantek Çelik

İsimli konu WH 'Bilim' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 25 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Tantek Çelik hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Türk-Amerikan asıllı bilgisayar uzmanı olan Tantek Çelik, San Fransico'da ikamet etmekte ve Technorati adlı şirkette teknoloji müdürü (Chief Technologist) olarak çalışmaktadır.

  [​IMG]

  Daha çok Microsoft'ta geçirdiği 1997-2004 dönemindeki çalışmaları ile tanınır. 1998 ile 2003 yılları arasında Internet Explorer'ı 5. versiyon Macintosh üzerinde çalıştırmak Tasman adı verilen bir uygulama arayüz motorunu geliştiren yazılım ekibini yönetmiştir.

  Microsot'ta çalıştığı yıllarda World Wide Web Consortium (W3C) temsilciliği de yapmıştır. Bu nedenle XHTML ve CSS2 & CSS3 gibi teknolojilerle birlikte adından çokça söz edilir. Yine bu dönemde web tasarımcıları için büyük sorun teşkil eden Internet Explorer box model bug meselesine çözüm olarak "box model hack" altyapısını geliştirmiştir.

  Kariyerinde, Sun Microsystems, Oracle ve Apple da vardır.

  Tantek Çelik Technorati'de görevi süresince şirketin kendi web sitesi dahil birçok alanda web standartlarının kullanımını özendirmektedir.

  25 Mart 2012
  #1
 2. Tantek Çelik Cevapları

soru sor

Tantek Çelik