Taha Akgül, TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı oldu

İsimli konu WH 'Spor' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 13 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Taha Akgül, TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı oldu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  Olimpiyat ve dünya şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Sporcu Komisyonu Başkanlığına seçildi.

  Her Olimpiyat döneminde yenilenen seçimlerle oluşturulan Komisyona 2017-2021 yılları arasında başkanlık edecek Akgül, aynı zamanda TMOK tüzüğü gereği yönetim kurulunda da doğal üye olarak yer alacak.

  TMOK'tan yapılan açıklamaya göre; Taha Akgül'ün başkanlığında 69 üye ile faaliyet gösterecek Sporcu Komisyonunun üyeleri, her Olimpik federasyonun TMOK Sporcu Komisyonu yönetmeliği kriterlerine uygun 1 kadın 1 erkek sporcu önermesi ile seçiliyor. Yüzde 50'si kadın sporculardan oluşan Komisyon, sporcuların tecrübelerinden yararlanılarak, onların üst düzey gelişimleri, sağlık, sosyal ve profesyonel geleceklerine yönelik hakları, bu yöndeki ihtiyaç, görüş ve önerilerini TMOK nezdinde dile getirebilecekleri ve aynı zamanda TMOK kaynaklı bilgilerin aktif sporculara iletileceği iki yönlü bir iletişim platformu olarak fonksiyon gösteriyor.

  Taha Akgül'un TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olması ile ilgili açıklamada bulunan TMOK Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, "Olimpiyat altın madalyası sahibi üstün bir sporcu olarak, Taha Akgül'ün bu önemli görevinde de başarılı olacağına ve genç sporcuları en iyi şekilde temsil ve motive edeceğine inanıyorum. Taha'nın 2021 yılına kadar sürecek olan görev süresi içerisinde, ulusal spor federasyonlarımızın da kendi bünyelerinde Sporcu Komisyonları kurmaları ve bu Komisyonların karar alma sürecine dahil edilmeleri için gayret göstermesini, bu komisyonlar yanında başka ülke, kıtasal veya uluslararası spor kurumlarının Sporcu Komisyonları ile iletişim ve iş birliği içinde olmasını, sporcu ihtiyaçlarının her seviyede dile getirilmesi konusunda katkı sağlayacağına inanıyorum. Taha'ya tüm sporcularımız adına TMOK'ta böyle bir görev verilmesinin diğer tüm kurumlara da örnek teşkil etmesini umuyorum ve yeni görevi dolayısıyla kendisini kutluyorum" dedi.

  Taha Akgül ise, "Faaliyetlerinin odak merkezinde sporcuların yer aldığı bir kurumda Sporcu Komisyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmekten gurur ve mutluluk duydum. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin kuruluşundan bugüne sporculara olan desteğini ve Türkiye'de Olimpik sporların ve kültürün yaygınlaşması için gösterdiği gayreti yakından biliyorum. TMOK'taki görevimde kuruma bu çalışmalarında ilk elden katkı sunacak olmak benim için çok değerli. Bu sayede genç sporcuların tüm ihtiyaç ve beklentilerini direkt olarak TMOK nezdinde dile getirebilecek ve çözüm geliştirmek için yürütülecek çalışmalarda aktif rol alabileceğim. Bu imkanın onların gelişimine ve ülkemizi uluslararası alanda daha iyi temsil etmelerine önemli katkılar sunacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.
  13 Haziran 2017
  #1
 2. Taha Akgül, TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı oldu Cevapları

soru sor

Taha Akgül, TMOK Sporcu Komisyonu Başkanı oldu