&T.C 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Hayat Biyografisi&

İsimli konu WH 'Siyaset' kategorisinde, spartakus üyesi tarafından 5 Ekim 2007 tarihinde yazılmıştır. &T.C 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Hayat Biyografisi& hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. [​IMG]

    FAHRİ KORUTÜRK:

    6.CUMHURBAŞKANI

    GÖREV SÜRESİ

    6 NİSAN 1973
    6 NİSAN 1980

    1903 yılında İstanbul'da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi'ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu'nu, 1933 yılında Deniz Harp Akademisi'ni bitirdi. Deniz Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev aldı. Roma, Berlin ve Stokholm'de Deniz Ataşesi olarak hizmet verdi.

    1936'da Montreux Boğazlar Konferansı'na askerî uzman olarak katıldı. 1950 yılında Amiralliğe yükseldi. Oramiralliğe kadar çeşitli rütbelerde komuta görevleri yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olduktan sonra sırası ile Moskova ve Madrit Büyükelçisi olarak diplomatik görevler aldı.

    1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi oldu.

    1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi.

    1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı. 12 Ekim 1987 tarihinde vefat etti.
    5 Ekim 2007
    #1
  2. &T.C 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Hayat Biyografisi& Cevapları

  3. Paylaşım İçin Teşekkürler...
    23 Nisan 2008
    #2
  4. Teşekkürler, sağol.
    21 Eylül 2008
    #3
  5. Teşekkürler, sağol.
    4 Ekim 2008
    #4
  6. Kısa olmuş ama yinede sağol
    23 Mayıs 2013
    #5
soru sor

&T.C 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Hayat Biyografisi&