Suse Lınux nedir - Suse Lınux hakkında

İsimli konu WH 'Linux - Mac OS' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Suse Lınux nedir - Suse Lınux hakkında hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Suse Lınux
  Linux dağıtımları Debian tabanlı dağıtımlar - Suse Lınux nedir - Suse Lınux hakkında  SUSE
  SuSE LINUX
  KDE ile SuSE Linux 10.0 masaüstü
  Şirket/geliştirici: Novell
  İS Grubu: Linux
  Kaynak modeli: Açık kaynak
  Kararlı sürüm: 10.3 (10, 2007) [+/-]
  Deneme sürümü: yok(yok)[+/-]
  Çekirdek çeşidi: Monolitik çekirdek
  Durumu: Güncel
  Lisans: GPL


  SUSE, (telaffuzu /suse/ olmakla beraber sıklıka /suzi/ şeklinde de okunur) Almanya'da hazırlanmakta olan bir Linux dağıtımıdır. Şirket, Novell Inc.'e aittir. SUSE, aynı zamanda, Masaüstü Linux Birliği'nin (ing. Desktop Linux Consortium) kurucu üyesidir.
  [​IMG]
  Tarihçe

  Suse Linux temelinde Slackware Linux'un Almanca çevirisinden yayılmıştır. 1992 yılının ortalarında, Softlanding Linux System (SLS) Peter MacDonald tarafından kuruldu, X ve TCP/IP gibi öğeleri içeren ilk yaygın dağıtım yapıldı. Slackware dağıtımı (Patrick Volkerding) ilk başta büyük ölçüde SLS temelliydi.

  S.u.S.Enin temeli, SLS ve Slackware yazılımlarını içeren paketleri yayan ve , UNIX/Linux el kitapçıklarını yayımlayan UNIX danışmanlık grubu tarafından 1992 yılının sonlarına doğru atıldı. S.u.S.E "Software- und System-Entwicklung" ("Software and system development") sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş Almanca kökenli bir sözcüktür. Ayrıca bu ismin Alman bilgisayar kesiminin öncülerinden Konrad Zuse'ye ithafen konulduğu söylentileri de vardır. SLS/Slackware'ın İlk CD sürümü 1994 yılında S.u.S.E Linux 1.0 adıyla yayınlandı. 1996 yılında Florian La Roche'nin Jurix dağıtımıyla bütünleştirilip ilk kendine has S.u.S.E piyasaya sürüldü. (S.u.S.E Linux 4.2) Daha sonraları, Red Hat Linux ile birçok yönden birleştirildi (RPM paketleri kullanımı ve /etc/sysconfig gibi)

  "S.u.S.E." adı Ekim 1998'de "SUSE" olarak kısaltıldı.

  Kasım 4, 2003, Novell SuSE'u aldığını açıkladı (Shankland, 2003). Alım işlemi 2004 yılı Ocak ayında sonuçlandırıldı (Kennedy, 2003) ve Novell'ın alımından sonra işletmenin adı SUSE Linux olarak değişirildi. "SuSE" artık resmi olarak herhangi bir tarafı tutmamaktadır.
  Özellikler

  SUSE'de YaST2 adlı yükleme ve yönetme programı; sabit disk bölümleme, sistem ayarları, RPM paket yöneticisi kullanımı, güncelleme, yerel ağ ayarları, kullanıcı yönetimi ve fazlasını bütünleşik bir arayüzle gerçekleştirebilir.

  10.1 sürümünden itibaren Suse, Zen-Updater adlı ikinci bir yükleme programını da bünyesinde barındırmaktadır. Bu yazılım, ikinci bir yükleyici olarak kullanılabileceği gibi, Suse-updater yerine masaüstü güncelleme uyarılarını da verir.

  SUSE yükleme sırasında NTFS bölümleri yeniden boyutlandırıp kullanabilir. Bu sayede eski Windows 2000 veya Windows XP yüklemeleriyle beraber çalışabilir. SUSE birçok OEM masaüstü ve dizüstü bilgisayar ile gelen modemleri de destekler. (Bu modemler sadece Windows'a özel yazılımla çalışabilecek şekilde üretilmiştir.)

  Kullanıcı YaST2 ile KDE veya GNOME masaüstü ortamları, Window Maker veya Blackbox pencere yöneticileri arasında seçim yapabilir. SUSE; K3B (CD/DVD yazıcı), Amarok (ses oynatıcı), Kaffeine (video oynatıcı) gibi çeşitli çoklu ortam yazılımlarıyla gelir. OpenOffice.org ve diğer yaygın dosya türlerini (PDF gibi) okuma ve yazmaya olanak sağlayan yazılımlar içerir. Telif hakkı sorunları nedeniyle, mp3 ve avi gibi tescilli çözücüler için destek sağlamaz. Ancak bu sorun internet üzerinden yüklenecek paketlerle aşılabilir.
  17 Ağustos 2011
  #1
 2. Suse Lınux nedir - Suse Lınux hakkında Cevapları

soru sor

Suse Lınux nedir - Suse Lınux hakkında

Alakalı Aramalar:

 1. suse nedir