Süblimleşme Nedir

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Süblimleşme Nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Süblimleşme
  [​IMG]
  Süblimleşme - Süblimleşme Nedir - Fizikte Süblimleşme  Bazı katı maddeler ısıtılınca sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçerler. Bu olaya süblimleşme denir. Naftalin, ernet ve bazı koku yayan maddelerin zamanla azaldığı görülür. Fakat hiç sıvılaştığı görülmez. Bu tür maddelerde süblimleşme olur.
  Kaynama ve Yoğunlaşmaya Etki Eden Faktörler
  Yine erime ve donmada olduğu gibi, kaynama ve yoğunlaşmaya etki eden faktörler vardır. Basınç ve maddenin saflığının değiştirilmesi, kaynama sıcaklığını etkiler.
  Hava basıncı artarsa, ağzı açık kaptaki sıvının kaynaması zorlaşır. Hava basıncının azalması ise kaynamayı kolaylaştırır. Dolayısıyla sıvı daha düşük sıcaklıkta kaynar.
  Deniz düzeyinde 100 °C de kaynayan saf su, Ankara’da 96 °C de, Erzurum’da ise 94 °C de kaynar. Bunun nedeni Ankara'daki hava basıncının Erzurum'dakinden fazla olmasıdır.
  Düdüklü tencerede basıncın artmasıyla sıvının kaynama sıcaklığı artırılır, dolayısıyla yemekler daha çabuk pişer.
  Saf sıvı içine karıştırılan farklı maddeler sıvının saflığını bozar. Saflığı bozulan sıvının kaynama sıcaklığı değişir. Örneğin suyun içine tuz karıştırılırsa, kaynama sıcaklığı yükselir.
  Suyun hal değişim grafiği:
  Bir parça buz ısıtıldığında önce sıcaklığı artar. Erime sıcaklığına geldiğinde hal değiştirmeye başlar ve buzun tamamı eriyinceye kadar sıcaklığı değişmez.
  Isı enerjisi verilmeye devam edildiğinde, suyun sıcaklığı artar ve 100 °C de kaynamaya başlar. Sıvının tamamı bitinceye kadar sıcaklık değişmez. Bu açıklamaya göre buzun sıcaklık-aldığı ısı enerjisi grafiği şekildeki gibi olur.
  Buzun erime ısısı Le = 80 cal/g, buharlaşma ısısı Lb = 540 cal/g dır. Dolayısıyla 0 °C deki 1 gram buzu eritmek için 80 calorilik ısı gerekirken, 100 °C deki 1 gram suyu gaz haline geçirmek için 540 calori gerekir. Bundan dolayı DQ1 < DQ2 dir.
  Madde ısı hızı sabit olan ocakla ısıtılıyorsa, ısı ekseni yerine zaman ekseni alınabilir.
  10 Aralık 2009
  #1
 2. Süblimleşme Nedir Cevapları

 3. harika çok teşekkürler
  13 Mayıs 2013
  #2
 4. süperrrrrrrrrrrrr ya ödevim vardı çok yardımcı oldu
  13 Mayıs 2013
  #3
 5. teşekkürler çok iyiydi
  3 Haziran 2013
  #4
 6. Teşekkürler bilgi için
  3 Temmuz 2013
  #5
 7. 14 Ocak 2014
  #6
soru sor

Süblimleşme Nedir

Alakalı Aramalar:

 1. süblimleşme nedir

  ,
 2. süblimleşme

  ,
 3. suplimlesme nedir

  ,
 4. süblimleşme nelerde olur,
 5. sümbülleşmeye 2 örnekler