Strese teslim olma, üniversite tercihini doğru yap!

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Strese teslim olma, üniversite tercihini doğru yap! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Yoğun ve stresli bir hazırlık dönemi sonrası sınav zamanı geldi. Öğrencilerin, bu yoğun dönemi başarılı bir şekilde atlatması için sınav stresiyle nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda daha fazla bilinçlenmesi ve uzman tavsiyelerine uymaları gerekiyor. Sınav stresi nedir ve bu stresle nasıl başa çıkılır? Doğru tercih ne demek? Tercih yaparken nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruların cevapları ve fazlası haberimizde... İşte detaylar...
  SINAV ÖNCESİ DÖNEMDE STRES İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?
  [​IMG]
  Stres organizmanın kendini tehdit altında hissettiği durumlarda bu durumla baş edebilmek için ruhsal ve bedensel olarak harekete geçirdiği reaksiyonlar zinciridir. Bu şekilde insan o tehdit durumu ile mücadele edebilmek ya da o durumdan uzaklaşabilmek için gerekli enerji ve donanıma sahip olur. Bu da insanın kendi yaşamını idame ettirmesi için de gerekli olduğundan belli bir ölçüde stres işlevseldir de. Üniversite kişinin geleceğini, mesleğini, hayat standartlarını, kabaca sonraki yaşamını belirleyecek önemli bir aşamadır. Bu noktada kişilerin üniversiteli olup olmayacaklarını sağlaması açısından oldukça önem taşıyan LYS oturumları öncesinde stres yaşanması da normaldir. Önemli olan bu stresi yönetebilmek, onunla baş edebilmektir. Hatta belirli bir düzeyde stresin performansı olumlu etkilediği de söylenebilir. Sınav stresi ile baş edebilmek için öncelikle ilk yapılması gereken stresin varlığını kabullenmektir.  SINAV ESNASINDAKİ STRESLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

  [​IMG]

  * Öncelikle zihinde o sırada 'olmayacak, yapamayacağım, çok zor' gibi olumsuz düşüncelerden uzaklaşılmalı.
  * Derin ve yavaşça nefes alınıp yine derin ve yavaşça nefes verilebilir.
  * Boyun sağa sola yukarı aşağı sallanarak gevşetilebilir, hatta kollar ve omuzlar da gerilip bırakılabilir.
  * Baş dik tutularak bakılabilecek en uzak noktaya 20 -30 saniye kadar bakılabilir.
  * Sorulara hızlıca göz atıp en iyi bilinen, ya da yapılabileceği düşünülen konulardan devam edilip zorlanılan kısma sonradan dönülebilir.


  DOĞRU TERCİH NE DEMEK?  Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra kişinin sonuçtan memnun olduğu, keşke şunu şuraya yazsaydım, keşke bunu buraya yazmasaydım ya da keşke bunu yazmasaydım dediği tercih doğru tercihtir. Dolayısıyla belirli genel kurallar taşısa da her kişinin durumuna göre doğru tercih değişir. Kısaca doğru tercih o kişinin o puan ve başarı sırası ile kendi isteği ve şartları doğrultusunda yerleşebileceği en iyi tercihtir. Aynı puana çok yakın başarı sırasına sahip olan kişiler için bile çok farklı doğru tercihler olabilir. Tercih kişiye özgü değerlendirilir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Bir çok faktöre aynı anda dikkat edilmeli. Dolayısıyla bu dönem gerçekten özen gösterilmesi, dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Öğrencinin başarı sırası, puanı, istekleri, okumak istediği bölüm, üniversite, şehir ve öğrencinin kendi imkanları bu seçimi etkileyecektir. Bütün bu faktörlerin aynı anda dikkate alınması için ciddi bir araştırma ve değerlendirme gereklidir. İyi bir tercih için bütün bu açılardan değerlendirilmiş bir listenin oluşturulması en son böyle bir liste içerisinde eleme ve sıralama yapılması idealdir. Sadece isteğe göre, sadece puana göre ya da sadece bölüme göre gibi listeler çok doğru olmayacaktır.

  Bölüm - Meslek Seçiminde dikkat edilecek konular neler?

  Meslek seçimini ilgi, istek ve yetenek noktasından başlayarak değerlendirmek gereklidir. İlgi duyulan, sevilen alanda başarıya ulaşmak daha olası olacağından önceliği böyle oluşturmak önemlidir. Ayrıca seçilecek mesleğin zaman içerisindeki gelişimi, o mesleği yürütenlerin sahip olduğu imkanlar, haklar, mezuniyet sonrası çalışma olanakları değerlendirilmeli, bunlarla ilgili bilgi sahibi olunmalı, seçim ondan sonra yapılmalıdır. Hatta mümkünse o bölümlerde okuyan, o işi yapan sahadan kişilerle konuşulmalıdır.
  [​IMG]

  ÜNİVERSİTE SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  [​IMG]
  Seçilen üniversitede öğrenci hem akademik, hem mesleki yönden gelişebilmeli, ayrıca sosyal açılardan da kendini besleyebilecek imkanlara sahip olabilmelidir. Bu doğrultuda üniversitelerin bu olanaklara ne kadar sahip olduğu bu seçimdeki ilk hareket noktası olacaktır. Dolayısıyla üniversitenin bulunduğu şehir, yabancı dil eğitim olanakları, yurtdışı bağlantıları, fiziksel ve sosyal ve imkanları, staj ve kariyer konusunda yönlendirme imkanları, özellikle vakıf üniversitelerinde burs ve bursluluk durumları, bursun kesilip kesilmeme bilgisi, yüksek lisans ve doktora programları ve bu programlar için öğrencilerine sağladığı imkanlar özellikle değerlendirilmelidir, Yan dal, çift anadal ve yatay geçiş imkanları hepsi ayrı ayrı bir değerlendirme kriteridir ve mutlaka araştırılmalı, üniversite tercihlerinde bu durumlar mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bunlara ek olarak üniversitenin ne zaman kurulduğu, mezunlarının işe yerleşme oranı, genel olarak bilinirliliği de ayrıca değerlendirilebilir.

  Tercih Döneminde Nasıl Bir Yardımda Bulunuyor?

  [​IMG]

  Öğrenciler hem Sefaköy, hem Tepekent yerleşkesinde seçmek istediği bölümlerin öğretim üyeleri ile görüşüp, bölümler, alanlar ve meslekler ile ilgili bilgi alabilirler. Bunun yanında, tercih uzmanlarından puanlarına ve başarı sıralarına ilişkin 'öneri listeleri' alabilirler. Tercihlerle ilgili merak ettikleri, akıllarında kalan konuları yüz yüze konuşabilecekleri bir ortam bulabilirler. Ayrıca üniversitenin olanaklarını gözlemleme ve değerlendirme şansına sahip olacaklardır.
  20 Temmuz 2017
  #1
 2. Strese teslim olma, üniversite tercihini doğru yap! Cevapları

soru sor

Strese teslim olma, üniversite tercihini doğru yap!

Alakalı Aramalar:

 1. forum tercihini yap