Strese Karşı Yemekle Nasıl Mücadele Edilir

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, world_power üyesi tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Strese Karşı Yemekle Nasıl Mücadele Edilir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Stres artık herkesin yaşamının baş faktörü, “Stresten yiyorum” ya da “Sinirlendikçe buzdolabını açıyorum” fazla kilonun en büyük mazeretlerinden.

  Gerçekte tüm canlıların strese verdiği cevap anoreksi, yani karşılaşılan stresli bir durum karşısında yemeğin kesilmesi ve iştahsızlıktır.

  Peki nasıl oluyor da tüm canlılar bu reaksiyonu gösterirken, insanlar stres karşısında besin alımını çoğaltıyor?

  Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve sonuçta insanların stresle yemeği artırmasının, öğrenilmiş bir davranış olduğu kantlanmış.

  Karşılaşılan stresli bir durum karşısında insan dahil bütün canlıların vücudunda stres hormonları denen başta Kortizol, Adrenalin ve Noradrenalin gibi hormonlar devreye giriyor.

  Bu hormonların vücuda yaptığı etki kan şekerini yükseltmek, kalp hızını artırmak, damarlarda kasılma yaratmaktır. Aslında bir tür kaçmaya karşı vücudu hazırlamaktır. Yani bir tür savunma mekanizmasıdır.

  Korkmuş, huzursuz bir durum karşısında aslında bütün canlılar kaçmak gibi bir çıkış yolu ararken insanoğlu buzdolabına gidiyor ve hiç ihtiyacı yokken yemeye başlıyor.

  Aslında insanoğlunda da durum hemen böyle olmuyor. Karşılaşılan ilk streslerde insan da diğer canlılar gibi yemeyi kesiyor ve durumla mücadele etmek için başka çıkış yolları arıyor.
  21 Ekim 2011
  #1
 2. Strese Karşı Yemekle Nasıl Mücadele Edilir Cevapları

soru sor

Strese Karşı Yemekle Nasıl Mücadele Edilir