STM32 Discovery İlk İzlenimler Ve RTC Uygulaması

İsimli konu WH 'Meslekler & Kariyer' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır. STM32 Discovery İlk İzlenimler Ve RTC Uygulaması hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. STM32 Discovery Kit stamp modül şeklinde tasarlanmış üzerinde birkaç eleman ve programlama/debug işlemleri için ST-Link kısmı bulunmakta. Kitin gönderimi artık durduruldu yanılmıyorsam. Kiti satın almak isteyen arkadaşlar buradaki adresten sipariş kısmından dağıtıcı firmaları görebilirler. Bir çok dağıtıcı firma kiti getiriyor. Ürünün fiyatı yaklaşık 12 dolar. STM32 denetleyicilere başlangıç için makul bir fiyat.

  Kitin genel özellikleri;

  STM32F100RBT6B Denetleyici
  Programlama/Debug işlemleri için dahili ST-Link
  USB bağlantısı ve güç göstergesi için 2 kırmızı Led
  USB üzerinden veya harici besleme voltajı ile çalışabilme
  2 adet genel kullanım için led (yeşil ve mavi)
  Reset ve genel kullanım için 2 adet push buton
  Tüm I/O pinlerinin kullanımına izin veren genişletme soketleri

  STM32F100RBT6B genel özellikleri;

  ARM 32bit Cortex-M3 işlemci
  24 Mhz maksimum frekans 1.25DMIPS/MHZ (Dhrystone 2.1)
  Tek çevrim çarpma ve bölme işlemi
  128 Kb flash program hafıza
  8 Kb SRAM
  Düşük güç tüketim modları
  7 Kanal DMA
  12 bit 1.2us A/D çevirici
  2 Kanal 12 bit D/A çevirici
  5 Volt toleranslı I/O pinleri
  Gelişmiş zamanlayıcı birimleri
  I2C, USART, SPI çevresel iletişim modülleri

  [​IMG]

  Görüldüğü üzere STM32 denetleyicilerde gelişmiş analog işlem birimleri ve daha bir çok gelişmiş birim bulunmaktadır. STM32 piyasada bir çok kişi tarafından kullanılan bir çok uygulaması olan denetleyicilerdir. ARM Cortex serisi denetleyicilere başlamak isteyenler için STM32 iyi bir seçenek.

  Bu kadar anlatımdan sonra örnek uygulamamıza geçelim. Uygulamayı Keil’in kendi sitesi üzerinde bulunan RTC uygulamasını düzenleyerek gerçekleştirdim. Uygulama basit bir saat uygulamasıdır. STM32 içinde bulunan dahili RTC birimi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. RTC birimi uygun şekilde kurularak her saniyede bir kesme oluşturulur. Her kesmede LED3’ün durumu değiştirilir.

  Bu şekilde saat bilgisi elde edilerek Lcd ekranda görüntülenir. Ayrıca buton kullanımına örnek olması için yazılıma kart üzerindeki butona basınca LED4’ü yakan kod parçası dâhil ettim.

  [​IMG]

  Ana programdaki stm32_Init () fonksiyonu denetleyicinin tüm ayarlarının yapıldığı fonksiyondur. STM32_Init.c Keil’in STM32 serisi denetleyiciler için hazırladığı denetleyicinin başlangıç ayarlarını yapmaya olanak sağlayan bir kütüphanedir. Diğer denetleyiciler içinde Keil’in benzer kütüphaneleri vardır. Projenize STM32_Init.c kütüphanesini dahil edip sonrasında dosyayı program üzerinde açıp configuration wizard aracını kullanarak hiçbir kod yazmadan STM32’nin Clock, Zamanlayıcı, Port ve daha birçok birimi için ayarlamaları yapabilirsiniz.

  Configuration wizard STM32_Init.c dosyasında gerekli değişiklikleri yaparak bizim için kütüphaneyi düzenler. Yaptığımız ayarların geçerli olması için programda main kısmında stm32_Init () fonksiyonunun bir kere çalıştırılması yeterlidir. Uygulamanın videosunu izleyerek Configuration wizard ekranının nasıl getirileceği ve ayarların nasıl değiştirileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  [​IMG]

  STM32 discovery kite program yükleme işlemi Keil üzerinden yapılmaktadır. ST-Link direk olarak program yüklemeyi desteklememektedir. Keil’in sitesinde bu eksiklik bildirilmiştir. Bu yüzden program yükleme işlemi debug menüsü üzerinden yapılmalıdır.

  Uygulamanın Keil proje dosyaları:
  stm32-discovery-ilk-izlenimler-ve-rtc-uygulamasi-stm32f100rbt6b.ZIP
  18 Kasım 2011
  #1
 2. STM32 Discovery İlk İzlenimler Ve RTC Uygulaması Cevapları

soru sor

STM32 Discovery İlk İzlenimler Ve RTC Uygulaması